Gyventojų apklausos rodo, kad į Seimą po rinkimų gali patekti mažiausia keturios partijos, tokios kaip Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos socialdemokratų partija ir Darbo partija.
Toliau reitinguose rikiuojasi tokios politinės jėgos (jų pozicijos svyruoja): Liberalų sąjūdis, partija „Laisvė ir teisingumas“, Laisvės partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga ir Lietuvos socialdemokratų darbo partija.
Portalas tv3.lt kviečia susipažinti su dalies Seimo rinkimuose dalyvausiančių partijų programose aprašytais planais Lietuvos socialinei apsaugai ir darbo reguliavimui.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS)
Pirmi partijų reitingų lentelėje esantys valdantieji valstiečiai savo rinkimų programa vadina Vyriausybėje parengtą 2021–2030 nacionalinės pažangos planą, per koronaviruso pandemiją patvirtintą ekonomikos skatinimo DNR planą ir Nacionalinį energetikos ir klimato srities veiksmų planą.
Vis dėlto trumpoje programos preambulėje LVŽS išskiria darbus, kurių imsis pirmiausia. Valstiečiai žada sukurti vaiko pinigų indeksavimo mechanizmą ir įvesti 13-ąją pensiją.
Valstiečiai žada įvesti sistemą, pagal kurią skirs ne mažiau kaip milijoną eurų investiciniams projektams kaimiškose vietovėse iki tūkstančio gyventojų ir sukuriantiems ne mažiau kaip 20 darbo vietų.
2021-2030 m Nacionaliniame pažangos plane numatoma didinti gyventojų socialinę gerovę, kalbama apie socialinę politiką ir darbo reguliavimą. Tačiau pateikiami gana abstraktūs teiginiai ir nėra aišku, kaip jie bus įgyvendinti.
Žadama didinti neįgaliųjų ir jų šeimų, senyvo amžiaus žmonių bei kitų pažeidžiamų ir socialinėje atskirtyje esančių grupių gerovę, integraciją į visuomenę, darbo rinką, spręsti apsirūpinimo būstu, benamystės problemas.
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD)
Opoziciniai konservatoriai žada jaunoms šeimoms pateikti galimybių paketą. Sudaryti daugiau galimybių vaikus auginantiems tėvams grįžti į darbo rinką.
Žada siūlyti, kad tėvams, auginantiems vieną 12 metų ir vyresnį vaiką, būtų suteikiama galimybė pasinaudoti mamadieniais ir tėvadieniais.
Programoje kalbama, kad siūlys mobiliadienius – galimybę tėvams per mėnesį vieną dieną dirbti nuotoliniu būdu (jei tai leidžia darbo pobūdis), kad pavyktų daugiau laiko praleisti su vaikais.
Konservatorių programoje kalbama apie socialinius darbuotojus. Jie pagal nustatytą metodiką turėtų įvertinti kiekvieno, kuriam reikalinga pagalba, individualią situaciją, įvardinti norimą rezultatą (pvz., įsidarbinimą) ir taikyti priemones, kad to pasiektų.
Konservatoriai žada siekti, kad vyresnio amžiaus žmonės noriai pasiliktų darbo rinkoje. Skatinti juos persikvalifikuoti ar kelti kvalifikaciją. Žada sukurti naują priemonę – senjoro tobulėjimo kuponus, kuriuos kiekvienas priešpensinio ir pensinio amžiaus asmuo galės panaudoti būtent tobulėti ar kvalifikacijai kelti.
Programoje žadama užtikrinti pensijų sistemos stabilumą ir augančias senatvės socialinio draudimo pensijas. Anot partijos, tvariai pensijos galėtų augti peržiūrėjus jų struktūrą ir užtikrinus, kad bazinė pensija kuo labiau priartėtų prie minimalių vartojimo poreikių.
Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP)
Opozicijoje esantys socialdemokratai žada parengti skurdo, socialinės atskirties ir pajamų nelygybės mažinimo strategiją, o joje išanalizuoti universalių bazinių pajamų idėją.
Analizavimas nėra įvedimas, bet apskritai bazinės pajamos reiškia, kad net ir darbingiems, tačiau nedirbantiems gyventojams būtų mokama tam tikra suma pinigų, nepriklausomai nuo to, ar jie įsidarbina.
Programoje kalbama apie neįgaliuosius. Žadama kurti įtraukią atvirą darbo rinką užtikrinant teisę siekti tinkamos kvalifikacijos, dirbti, gauti tinkamą atlyginimą, ir pagalbą pritaikant darbo vietą pagal negalios poreikius.
„Sakome „ne“ bedarbių stigmatizavimui ir „taip“ nedarbo draudimo sistemos sutvarkymui. Nedarbo išmokų lygis ir terminai turi būti adekvatūs. Kartu su socialiniais partneriais keisime nedarbo draudimą“, – rašoma šios partijos programoje.
Partijos programoje žadamas lyčių atotrūkio sumažinimas: „Įteisinsime neperleidžiamas dalį vaiko priežiūros atostogų abiem tėvams ir taikysime aktyvias, darbo rinkos poreikiais, o ne lyčių stereotipais grįstas, grąžinimo į darbo rinką priemones.“
Taip pat LSDP siūlo universalios nacionalinės senatvės pensijos įdiegimą: „Ši pensija pakeistų bazines ir šalpos pensijas. Ši nacionalinė pensija būtų kasmet indeksuojama ir iki kadencijos pabaigos tikėtina pasiektų minimalų vartojimo poreikio dydį (šiuo metu 257 eurai).“
Socialdemokratai žada sudaryti galimybę II pensijų pakopos dalyviams bet kada pasitraukti atgaunant sukauptus pinigus.
Darbo partija
Darbo partijoje nemažai dėmesio skiriama naujų darbo vietų kūrimui.
„Išlaikysime tolygų šalies vystymąsi, skatinsime investicijas į gamybą regionuose. Daug dėmesio skirsime žmogaus vystomoms veikloms – vidutinės ir aukštos pridėtinės vertės produktų kūrimui, viduriniosios klasės stiprinimui.
Ypatingą dėmesį skirsime ne tik darbo vietų išsaugojimui, bet ir naujų kūrimui, darbuotojų pritraukimui, kadencijos metu baigsime spręsti ilgalaikio nedarbo problemą“, – skelbiama programoje.
Darbo partija teigia, kad skatins bedarbius dirbti ir nepriklausyti nuo socialinių išmokų. Nedarbo išmokos gavimą žada sieti su dalyvavimu mokyme ir perkvalifikavimu.
„Sudarysime palankesnes mokestines sąlygas žmonėms dirbti ir užsidirbti. Kadencijos pradžioje stengsimės mažinti mokesčių naštą mažiausiai uždirbantiems, nuosekliai didinsime neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD).
Skatinsime darbdavio ir darbuotojo socialinę partnerystę bei kolektyvinių darbo santykių plėtotę. Sudarysime dirbantiesiems lanksčias, saugias ir sveikas darbo sąlygas, sieksime, kad būtų vykdomi darbų saugos reikalavimai“, – rašoma programoje.
Partija žada plėtoti užimtumo paslaugų prieinamumą, didinti jaunimo, vyresnio amžiaus asmenų, neįgaliųjų ir kitų socialiai pažeidžiamų asmenų galimybes dalyvauti darbo rinkoje. Žada skatinti vyresnio amžiaus asmenis aktyviai dalyvauti darbo rinkoje.
Partijos skaičiavimais, vidutinė pensija jau šiuo metu turi siekti 527 eurus, o kadencijos pabaigoje – ne mažiau kaip 773 eurus.
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (LRLS)
Liberalų Sąjūdis savo programoje žada papildomai sukurti 30 000 darbo vietų kuriančių vienetų, o kiekvienas iš jų įdarbintų bent 5 žmones.
Siūlo mokėti 500 eurų mėnesinę negrąžinamą paramą žmonėms, kurie neteko darbo ir ėmėsi individualios veiklos ar įsteigė bendrovę. Įregistravus veiklą, parama būtų mokama 6 mėnesius ir būtų negrąžinama, iš įregistruotos veiklos per pusę metų gavus bent 3000 eurų pajamų.
Liberalų sąjūdis žada siekti lyčių lygybės įgyvendinimo tiek viešojo, tiek ir privataus gyvenimo srityse.
Skatinti priemones, palengvinančias darbo ir įsipareigojimų šeimai derinimą – pavyzdžiui, viešųjų ir privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų plėtrą, lanksčius darbo grafikus, nuotolinio darbo galimybes: „Sudarysime sąlygas šeimai lanksčiai pasirinkti motinystės ir tėvystės atostogų trukmę.“
„Pasisakome už ženklesnę kaupiamąją dalį valstybinio socialinio draudimo sistemoje, visokeriopai skatinant savanorišką kaupiamąjį senatvės pensijos draudimą. Gyventojai turėtų būti skatinami atidėti dalį savo pajamų investicijoms, investuojant visą gyvenimą, pradedant nuo jaunystės ir tokiu būdu pasiekti finansinę nepriklausomybę senatvėje.
Pasisakome už Lietuvoje veikiančių privačių pensijų fondų skaičiaus didinimą. Tokiu būdu tarp jų didinant konkurenciją ir skatinant tiesiogiai investuojančių pensijų fondų veiklą Lietuvoje“, – aiškinama Liberalų sąjūdžio programoje.
Partija „Laisvė ir teisingumas“ (PLT)
Pasak partijos „Laisvė ir teisingumas“, klestintys regionai yra esminė Lietuvos išsaugojimo sąlyga.
„Siūlysime naują būsto plėtros, nuomos, įsigijimo regionuose politiką, šeimų rėmimą, patrauklias specialistų pritraukimo, motyvavimo įsikurti regionuose schemas.
Skatinsime verslą kurti darbo vietas regionuose, suteikiant vietos savivaldai finansinius ir ekonominius instrumentus“, – rašoma partijos programoje.
Partija žada sukurti palankią mokestinę ir socialinę aplinką savarankiškai dirbantiesiems, bet detaliau neatskleidžia, kaip tai padarys.
„Diegsime fiskalinius instrumentus, kad žmonės pajustų, jog dirbti apsimoka. Esame už nuoseklų MMA didinimą, atsižvelgiant į bendrus ekonomikos rezultatus bei infliacijos rodiklius.
Minimalaus atlyginimo dydis neturi priklausyti nuo politikų geranoriškumo, o sudaryti pusę vidutinio atlyginimo šalyje. Taikysime lankstesnius darbo užmokesčio ir skatinimo priemonių nustatymo principus“, – rašoma partijos programoje.
Pasak partijos, darbo santykiai turi būti motyvuojantys dirbti, stiprinantys darbuotojo saugumą, kartu skatinantys kurti gerai apmokamas darbo vietas: „Atliksime tam būtinus Darbo kodekso pakeitimus.“
Laisvės partija
Laisvės partijos programoje numatyta sumažinti su darbo santykiais susijusį gyventojų pajamų mokestį iki 15 procentų – vienodas tarifas būtų taikomas visiems dirbantiesiems.
„Sumažinsime su darbo santykiais susijusį GPM iki 15 proc. visiems ir atšauksime numatytą platesnį aukštesnio GPM tarifo taikymą 2021 m“, – žada Laisvės partija.
Taip pat partijos programoje numatytas „Sodros“ „lubų“ ir įmokų bazės suvienodinimas visiems gyventojams, kad jų įmokos nepriklausytų nuo vykdomos veiklos ar veiklos formos. Taip esą būtų pasiekta, jog gyventojams būtų taikomos iš esmės vienodos draudimo sąlygos.
Jie žada atsisakyti valstybinių pensijų ir keisti jas piniginėmis padėkomis už nuopelnus, taip pat žada keisti senatvės pensijų sistemą taip, kad ji neįtrauktų būsimų mokesčių mokėtojų ir taptų orientuota į kaupimą, o nepakankamai sukaupusiems būtų iš surenkamų mokesčių suformuotas solidarumo fondas.
Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS)
Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga žada didesnes pensijas, išmokas ir vaiko pinigus. Vis tai skamba patraukliai, tačiau nelabai aišku, iš kur tai būtų paimta.
Valdančioji partija žada vaiko pinigus padidinti iki 120 eurų, o vienkartinę išmoką gimus vaikui – iki 500 eurų.
LLRA-KŠS siūlo atsisakyti „Sodros“ įmokų lubų. Turi daug pažadų pensininkams. Tai tryliktoji pensija – tai yra papildomas metinis priedas.
Partija žada, kad kiekvienas pensininkas kasmet turėtų gauti 200 eurų dydžio kelialapį, kurį galėtų panaudoti mokėdamas už nakvynes kaimo turizmo sodybose ar kur kitur.
Jie taip pat žada pataisas, pagal kurias už kiekvieną pagimdytą vaiką moters pensinis amžius būtų trumpinamas vieneriais metais.
Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP)
Lietuvos socialdemokratų darbo partijos programoje gausu pažadų mažiau uždirbantiems.
„Pagrindinės mūsų socialinės politikos kryptys: mažinti skurdą ir pajamų nelygybę, stiprinti šeimos ir vaiko apsaugą, skatinti socialinę piliečių atsakomybę“, – žada partija.
Valdančiojoje koalicijoje esanti partija žada, kad vidutinė senatvės pensija siektų 60 proc. vidutinės algos (dabar yra 45 proc. – aut. past.). Taip pat jie žada vaiko pinigus padidinti iki 150 eurų.
Partija taip pat įsipareigoja nuosekliai didinti valstybės remiamas pajamas, kad jos 2024 metais pasiektų minimalių vartojimo poreikių dydį. Šis šiuo metu yra 257 eurai.