Kalėjimų tarnyba teigia, kad atliekant įkalinimo bausmę įstatymai nenumato jokių galimybių nei lankytis Seimo plenariniuose ar komitetų ir komisijų posėdžiuose fiziškai, nei dalyvauti juose nuotoliniu būdu, bet tarnyba dar planuoja pasikonsultuoti su Seimo kanceliarija ir priimti atitinkamą sprendimą.
„Bausmių vykdymo atlikimą reglamentuojantys teisės aktai nenumato galimybės nuteistiesiems atliekantiems laisvės atėmimo bausmę pusiau atvirame tipe, naudotis interneto prieiga, taip pat nenustato pareigos užtikrinti nuteistųjų dalyvavimą nuotoliniuose posėdžiuose esant jų pageidavimui“, – nurodė Kalėjimų tarnyba, pasiteiravus, ar V. Gapšys galėtų nuotoliu iš kalėjimo dalyvauti Seimo plenariniuose arba komitetų posėdžiuose.
„Nėra jam galimybių atlikti Seimo nario pareigų iš kalėjimo. Dabar jis yra nusikaltėlis, nesvarbu, kad išlaikė Seimo nario mandatą, bet jis yra nuteistas asmuo, nuosprendis įsiteisėjęs. Jis yra nusikaltėlis, kol Aukščiausiasis Teismas nepasakys kitaip. Jis atlieka laisvės atėmimo bausmę ir jam taikomos visos bendros taisyklės, skirtos asmenims, kurie atlieka laisvės atėmimo bausmę. Ir jokių nuotolinių dalyvavimų negali būti. Gal jis dar paprašys, kad jam būtų sudarytos sąlygos susitikti su rinkėjais, išklausyti jų pageidavimus? Jam taikomos bendros taisyklės ir iš Konstitucijos nekyla, kad Seimo nariui, kuris atlieka laisvės atėmimo bausmę, būtų taikomos kokios nors kitos taisyklės nei visiems kitiems nuteistiems laisvės atėmimo bausme“, – portalui tv3.lt sakė konstitucinės teisės profesorius, kuris pageidavo, kad jo pavardė nebūtų pateikiama.
Negaus Seimo nario atlyginimo
Seimo Statutas numato, kad „jeigu Seimo nariui teismo nuosprendžiu paskirtas areštas, terminuotas laisvės atėmimas ar laisvės atėmimas iki gyvos galvos, Seimo nario atlyginimas ir lėšos su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms apmokėti jam nemokamos už visą šios bausmės atlikimo laiką“.
Tai reiškia, kad darbo užmokestis ir išlaidos parlamentinei veiklai padengti V. Gapšiui sėdint kalėjime nebus mokamas, nesvarbu, kad Seimo nario mandatą jis išsaugojo.
Jeigu nutiktų taip, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kasacinėje byloje nuspręstų išteisinti V. Gapšį, panaikinus nuosprendį jam būtų sumokėtas visas parlamentaro atlyginimas, kurio jis negavo atlikdamas laisvės atėmimo bausmę.
Gaus išeitinę išmoką
Tačiau Teisės ir teisėtvarkos komiteto narė, Mišrios grupės parlamentarė Agnė Širinskienė atkreipia dėmesį, kad pasibaigus Seimo nario kadencijai V. Gapšys gaus išeitinę išmoką, nes jo įgaliojimai nebus nutrūkę prieš laiką.
Seimo nario išeitinė išmoka būna tokio dydžio, kiek nepertraukiamai trunka jo kadencija. Kalėjime sėdintis V. Gapšys 2024 m. pabaigoje bus buvęs Seimo nariu 4 metus, todėl jam bus išmokėti 4 vidutiniai jo atlyginimai.
Seimo nario alga šiuo metu siekia apie 3813 eurų „ant popieriaus“ arba 2306 eurus „į rankas“, nes V. Gapšys yra Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas. Realus darbo užmokestis turėtų būti šiek tiek didesnis, nes V.Gapšiui dar priklauso priedas už stažą valstybės tarnyboje, mat jis yra buvęs Seimo nariu ir anksčiau, tai yra 2008-2016 metais.
Už keturis mėnesius V. Gapšiui priklausys ne mažiau kaip 9224 eurai „į rankas“ išeitinė kompensacija.
Nuteistas už „MG Baltic“ atstovo prašymų vykdymą mainais į pinigus
Darbo partijos atstovas V. Gapšys yra nuteistas politinės korupcijos byloje kartu su buvusiais Liberalų sąjūdžio politikais Eligijumi Masiuliu, Šarūnu Gustainiu, Gintaru Steponavičiumi bei koncerno „MG Baltic“ atstovu Raimondu Kurlianskiu. Byloje kaltais buvo pripažinti ir juridiniais asmenys – Darbo partija, Liberalų sąjūdis, koncernas „MG Baltic“, kuris šiuo metu persivadino į „MG Grupė“.
Lietuvos apeliacinio teismo vertinimu, buvęs koncerno „MG Baltic“ atstovas R. Kurlianskis prašė V. Gapšio paveikti kitus politikus: tai yra, tuometinę Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę, Darbo partijos frakcijos Seime narius, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vadovybę bei komiteto narius, taip pat bei tuometinę žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę.
Už šių susitarimų įvykdymą buvo susitarta dėl neteisėto atlygio – užmaskuotų kyšių, kurie, V. Gapšiui pažadėjus paveikti prašomus asmenis ir pačiam atlikus R. Kurlianskio pageidaujamus veiksmus, buvo gauti kaip papildoma 12 100 eurų nuolaida Darbo partijos politinei reklamai bei 15 000 eurų parama viešajai įstaigai „Meno ir sporto projektai“. Apeliacinis teismas pripažino, kad R. Kurlianskis šiuo atveju papirkinėjo ir prekiavo poveikiu, o V. Gapšys – kyšininkavo ir prekiavo poveikiu.
V. Gapšys pateikė kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, kartu prašydamas stabdyti bausmės vykdymą, tačiau teismas šio prašymo netenkino. Bet Lietuvos Aukščiausiasis Teismas dar nepriėmė galutinio sprendimo, kuriuo būtų įvertintas apkaltinamasis apeliacinės instancijos teismo nuosprendis, nes nuteistieji siekia jį panaikinti ir palikti galioti išteisinamąjį pirmosios instancijos teismo nuosprendį.
Kokios konkrečios bausmės skirtos politikams ir juridiniams asmenims
– Raimondui Kurlianskiui paskirta galutinė subendrinta bausmė – laisvės atėmimas 6 metams ir 18 830 eurų dydžio bauda, taip pat jam 5 metams atimta teisė eiti vadovaujamas pareigas viešajame ir privačiame sektoriuose, Visuomenės informavimo įstatyme numatytose visuomenės informavimo priemonėse.
– Eligijui Masiuliui paskirta galutinė subendrinta bausmė – laisvės atėmimas 5 metams 6 mėnesiams. Jam taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei konfiskuota 241 490 eurų.
– Vytautui Gapšiui paskirta galutinė subendrinta bausmė – laisvės atėmimas 4 metams 6 mėnesiams. Jam taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 8 000 eurų.
– Šarūnui Gustainiui paskirta bausmė – 18 830 eurų bauda, taip pat 5 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas bei nuspręsta iš jo išieškoti 4 350 eurų.
– Gintarui Steponavičiui paskirta 15 064 eurų bauda ir 4 metams atimta teisė būti išrinktam ar paskirtam į visas valstybės ar savivaldybių institucijų ir įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų renkamas ar skiriamas pareigas.
– Koncernui „MG Baltic“ paskirta galutinė subendrinta bausmė – 1 129 800 eurų bauda.
– Liberalų sąjūdžiui paskirta galutinė subendrinta bausmė – 376 600 eurų bauda.
– Darbo partijai paskirta galutinė subendrinta bausmė – 301 280 eurų bauda.