TV3 šaltinių duomenimis, universitetas norėjo kur kas daugiau – siekė kartu su Vyriausybe investuoti į karinės pramonės milžinės atėjimą. Tačiau jam buvo atsakyta.
O štai Baisogalos gyventojai jau tikisi naujų darbo vietų, geresnių kelių, tiesa, kitiems atrodo, kad Radviliškio rajonas tuoj taps priešo taikiniu.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Baisogaloje gyvenantys žmonės puikiai žino, kad jų miestelio pašonėje jau greitai turėtų išdygti didžiulė artilerijos sviedinių gamykla.
„Nu tegul stato, ką čia padarysi, valdžia nutarė, tai nieko nepadarys“, – sako vietos gyventojas.
Nors valdžia nutarė, šie vyrai vokiško karinės pramonės giganto statybų laukia tikėdamiesi, kad jau tada jų krašte darbo žmonėms netrūks.
„Mano vaikai niekur nedirba, teisių neturiu, kad nuvažiuotų į miestą“, – teigia vietinis.
Bijo tapti Rusijos taikiniu
Gamyklos statybomis džiaugiasi ne visi Baisogalos gyventojai. Žmonės baiminasi, kad esą tada Lietuva taps Rusijos taikiniu:
„Aš irgi prieš. „Dušioje“ savo. O ką mes garantuojame, mes „parubežiuje“ gyvename. Į tą gamyklą taikys ir viskas.“
„Nu tai taikiniu. Ar taip, ar taip taikiniu gali tapti.“
Įdomu tai, kad kalbėdami apie vokiečių pramonės giganto atėjimą, žmonės prisimena antrąjį pasaulinį karą:
„Mums liepdavo žirnių nueiti priskinti, už tai duodavo saldainių. Toks trikampis ir blizgantis maišelis. Priskindavome žirnių vokiečiams ir košės duodavo mums. Kokie mes laimingi būdavome, kokia skani košė mums būdavo.“
Kiti aiškina, kad dabar Baisogala taps saugiausia vieta Lietuvoje:
„Laukia karo. O taip, dauguma už tai, kad statytų.“
„Čia kaip tik bus saugesnė vieta. Nu kaip Šiauliuose aerodromas saugiausia vieta, taip ir čia. Vokiečiai juk nepaliks be apsaugos.“
Persigalvojo dėl sklypo atidavimo
Miestelyje jau plazda ne tik lietuviška trispalvė, bet ir Vokietijos vėliava. Nors gyventojai aiškina, kad čia jau kurį laiką gyvena vokietis, vedęs lietuvę. Miestelio seniūnė pasakoja, kad žmonės prisijaukino mintį, jog šalia jų išdygs gamykla.
„Labiausiai tikimės gerėjančios infrastruktūros aplink seniūniją, ateinančių energetinių infrastruktūros linijų. Juk gamykla tai neeilinė“, – tikina Baisiogalos seniūnė Renata Masiulienė.
Vyriausybė numačiusi gamyklą statyti maždaug 400 hektarų dydžio sklype. Dabar čia įkurtos fermos, auginami įvairūs gyvūnai.
„Nu tai gerai, gerai, gal kelią sutvarkys. O žada, žada čionais“, – sako gyventojas.
Sklypas priklauso Lietuvos sveikatos mokslų universitetui, kuris taip lengvai valstybinio sklypo Vyriausybei atiduoti nenori. Tiesa, taip buvo iki ketvirtadienio.
„Lietuvos sveikatos mokslų universiteto taryba neprieštarauja Vyriausybės nutarimo projektui perduoti sklypą „Rheinmetall“, – komentavo universiteto tarybos pirmininkas Gintaras Skorupskas.
TV3 šaltinių žiniomis, universitetas siekė investuoti milijonus eurų kartu su Vyriausybe į „Rheinmetall“ atėjimą, tačiau jiems buvo atsakyta. Ekonomikos ir inovacijų ministrė universiteto ankstesnių užmojų ir norų nekomentuoja.
„Tiesiog... Net nenoriu komentuoti. Iš tų pamąstymų, kuriuos girdėjau, tai kai kurie jų yra neadekvatūs“, – sakė ministrė Aušrinė Armonaitė.
„Nu, tokių kalbų rimtų nebuvo. Tik žiūrimos galimybės. O kodėl kaimynystėje partneris negali tapti?, – teigė rektorius Rimantas Benetis.
Mainais – sklypai ir milijonai
Galiausiai universitetas apsisprendė perduoti sklypą Vyriausybei, o už tai mainais gavo 6 kitus sklypus toje pačioje seniūnijoje. Už keliolikos kilometrų nuo sklypo, kuriame įsikurs „Rheinmetall“. Rektoriaus žodžiuose galima įžvelgti šiokį tokį kartėlį.
„Gal ne karvėms ten didesnė problema, o Baisogalai“, – kalbėjo rektorius Benetis.
Taip pat Universitetui valdžia išmokės kompensaciją.
Gamykloje bus gaminami 155 milimetrų artilerijos sviediniai. Tai pats populiariausias amunicijos standartas pasaulyje – jį naudoja ir Lietuvos, ir kitų NATO šalių kariuomenės.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.