Jelenos sūnus Pavelas, prieš Rusijai užpuolant Ukrainą vasario 24 d., tarnavo Tolimuosiuose Rytuose esančiame Amūro regione. Rusų karinis dalinys, kuriame tarnavo ir Pavelas, buvo iškart pasiųstas į frontą Ukrainoje ir ten kariavo beveik 40 dienų. Kariuomenei siekiant persigrupuoti, vėliau tas pats dalinys buvo išsiųstas atgal į Rusiją. Tačiau, kai rusų dalinys rengėsi grįžti atgal į Ukrainą, Pavelas atsisakė paklusti.
„Jei jis nenorėjo grįžti atgal, negi aš turėjau paraginti ir pasakyti: „Griebk ginklą ir eik“. Tie, kurie ten nebuvo, neturi teisės smerkti tų, kurie jau kariavo“, – sako Jelena.
Jelenos sūnus Pavelas yra vienas iš tų Rusijos karių, kurie arba iškart atsisakė kautis Ukrainoje, arba nebenorėjo ten grįžti jau pabuvoję. Tiesa, nėra žinoma, kiek tiksliai tokių rusų karių esama.
Teisinę pagalbą teikiančios nevyriausybinės organizacijos „Agora“ įkūrėjas, teisininkas Pavelas Čikovas socialiniame tinkle „Telegram“ teigė, kad daugiau kaip 1 tūkst. karinio personalo narių ir Rusijos nacionalinės gvardijos karių iš mažiausiai 7 skirtingų regionų atsisakė vykti kariauti į Ukrainą.
Tuo metu Rusijos karinių tyrimų grupės „Conflitct Intelligence Team“, stebinčios informaciją apie Rusijos kariuomenę, įkūrėjas Ruslanas Levijevas „Current Time“ teigė, kad tikrasis rusų karių skaičius, atsisakančių tęsti karinę invaziją Ukrainoje, gali būti gerokai didesnis.
Priduriama, kad karių atsisakymas tarnauti kariuomenėje gali trukdyti Rusijos planui pergrupuoti karines pajėgas ir vėliau tęsti invaziją Rytų Ukrainoje.
„Reiškinys atsisakyti tarnauti kariuomenėje tampa sisteminis. Tokių karių, kurie grįžta iš Ukrainos ir vėliau nusprendžia netarnauti, iš esmės yra kiekviename kariniame dalinyje. Mūsų skaičiavimais, tai gali būti nuo 20 iki 40 proc. rusų karių, kurie parvyko į tėvynę, tačiau vėliau atsisakė grįžti atgal kariauti Ukrainoje“, - sakė R. Levijevas.
R. Levijevas pažymi, kad šie rusų kariai nėra dezertyrai, tačiau vėliau, atsisakydami vykdyti karinius įsakymus, gali sulaukti teisinių pasekmių. Visgi tam, kad kariai sulauktų teisinės atsakomybės, prokurorai turi pateikti įrodymus, jog karinis nurodymas buvo teisėtas, o atsisakymas paklusti padarė didelę žalą šalies kariuomenei.
„Sprendžiant iš bylų, kurias mes matėme, rusų kariai yra bauginami grasinimais, kad jie bus patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Bet iki šiol niekas nebuvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn“, – kalbėjo jis.
Teisės advokatai sako, kad Kremliaus valdžios nenoras invazijos Ukrainoje vadinti „karu“ arba „paskelbti karo“, įvesti „karinės padėties“ gali suteikti kariams tam tikrą apsaugą nuo blogiausių pasekmių, kurios egzistuotų atsisakius dalyvauti kare Ukrainoje.
„Gyventojai turi teisę atsisakyti vykti į kitą valstybę kariauti ir ten žudyti žmones. Jie taip pat turi teisę nedalyvauti „specialioje karinėje operacijoje“, – kalbėjo „Agora“ advokatas Michailas Beniašas, teikiantis teisines paslaugas daliai karių, atsisakiusių tarnauti.
Pagal apibrėžimą į karines misijas yra siunčiami tik tokioms operacijoms treniruoti specialiųjų pajėgų kariai. Nepaisant to, iki šiol nežinomas skaičius rusų karių buvo pašalinti iš karinės tarnybos už atsisakymą kariauti Ukrainoje, „Telegram“ socialiniame tinkle rašė teisės advokatas Maksimas Grebeniukas.
Jis pabrėžė, kad klausimas „kokios bus pasekmės atsisakius tarnauti „specialioje karinėje operacijoje“, tapo vienu dažniausiu paklausimu, kurio advokatas sulaukė per keletą paskutinių savaičių. Terminą „speciali karinė operacija“ naudoja Maskva.
M. Grebeniukas taip pat pasidalijo vieno rusų kario, atsisakiusio tarnauti Ukrainoje, nuotrauka su antspaudu, kuris buvo įspaustas karinės tarnybos knygelėje. Advokatas rusų kario pavardę nuslėpė, tačiau teigiama, kad jis tarnavo 136-ojoje motorinių šaulių brigadoje.
Oficialiai atrodantis antspaudo įrašas žymi: „Polinkis į išdavystę, melą ir apgaulę“.
„Atsisakė dalyvauti „specialioje karinėje operacijoje“ LNR, DNR ir Ukrainos teritorijoje“, – tęsė advokatas, kai LNR reiškia Maskvos remiamų separatistų Luhansko liaudies respubliką, o DNR – Donecko liaudies respubliką.
Santrumpos nurodo teritorijas, kurias Maskva pripažino suvereniomis valstybėmis, taip pat vietą, į kurią rusų kariai būtų siunčiami tarnauti.
M. Grebeniukas teigė, kad vienas rusų karys jam pasakojo, jog 7 mėnesius tarnavo Sirijoje, tada jam buvo suteiktos „poilsio ir reabilitacijos atostogos“, tačiau jos buvo atšauktos, nes karys sulaukė įsakymo vykti kariauti į Ukrainą.
Tuo metu įkalinto Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno bendražygis Leonidas Volkovas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė atskirą įrašą apie rusų naudojamą antspaudą, žymintį karių atsisakymą dalyvauti kare: „Jie turi antspaudą? Tai reiškia, kad tai yra masinis reiškinys. Gerai.“
Штамп отлили? Значит, явление массовое. Это хорошо. pic.twitter.com/o6LPbNtYcm
— Leonid Volkov (@leonidvolkov) April 13, 2022
Minėtas atspaudas karinės tarnybos knygelėje rusų kariui ateityje gali sukurti papildomų sunkumų norint susirasti darbą ar stojant į aukštąją mokyklą.
Nors šiuo metu rusų kariuomenė tvirtina, kad pradėtas karas Ukrainoje didžiąja dalimi vyksta pagal planą, tačiau Vakarų žvalgyba užfiksavo, kad Rusija kare patiria didelių logistinių, tarpusavio komunikacijos, karinio pasirengimo ir kitų sričių trūkumų, kurie trukdo sėkmingai tęsti karinę invaziją Ukrainos teritorijoje.
Savo ruožtu Maskva pranešė, kad nuo pat karo pradžios vasario 24 d. žuvo 1 tūkst. 351 karys, tačiau kiti šaltiniai teigia, kad tikrasis aukų skaičius yra gerokai didesnis.
Štai Ukrainos karinės pajėgos skaičiuoja, kad Rusijos pradėtame kare žuvo jau daugiau kaip 20 tūkst. rusų karių.
Advokatas M. Beniašas viliasi, kad rusų karių atsisakymų tarnauti skaičius tik didės, nes aukos kare atskleis tikruosius praradimus.
„Manau, kad kuo daugiau cinkuotų karstų grįš iš Ukrainos, tuo daugiau rusų suvoks, kad jie nenori atsidurti tokioje pat vietoje. Tokia pozicija taps socialiai priimtina, suprantama ir priimta. Nuotaikos visuomenėje keičiasi. Anksčiau pats karys turėjo priimti sprendimą, žinodamas riziką. Tačiau jau dabar yra pavyzdžių ir žmonės mato to pasekmes. Jie nėra šaudomi, jie nesusiduria su teismais, jie nėra siunčiami į kalėjimą“, – teigė advokatas.