• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje prasidėjo paveldo pažinimo šventė – Europos paveldo dienos „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“. Atidarymo renginys įvyko ketvirtadienį unikalioje erdvėje – vienai dienai buvo atidaryta Vilniaus šv. Jurgio bažnyčia.

26

Lietuvoje prasidėjo paveldo pažinimo šventė – Europos paveldo dienos „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“. Atidarymo renginys įvyko ketvirtadienį unikalioje erdvėje – vienai dienai buvo atidaryta Vilniaus šv. Jurgio bažnyčia.

REKLAMA

Europos paveldo dienų renginiai skirti pažinti paveldą savo šalyje. Kaip nurodo Europos Komisija, visi paveldo dienų renginiai turi būti nemokami, vykti visoje šalyje ir kiekvienas pilietis turi turėti galimybę sudalyvauti.

Anot Kultūros departamento direktoriaus Vidmanto Bezaro, renginiai vyks įvairiuose Lietuvos miestuose ir kaimuose, net ir ten, kur paveldo iš pirmo žvilgsnio nepastebime, pavyzdžiui, Visagine. Veiks laboratorijos, į kurias žmonės galės eiti ir mokytis tvarkyti, saugoti paveldą.  

„Turime 30-ąsias Europos paveldo dienas. Taigi patirtį turim ir supratom, kad labai daug žmonių patraukėme į paveldo sritį. Kitomis akimis pamato. Tai labai svarbu, ypač regionuose. Kai atvažiuoji pas nedidelio kaimelio žmones, daugelis jų to paveldo net nejaučia, kad tai yra vertė. O kai ieško tos vertės, tada ir suranda“, – teigė V. Bezaras

REKLAMA
REKLAMA

Su švente atidarymo dalyvius taip pat sveikino premjerė Ingrida Šimonytė, Kultūros viceministras Rimantas Mikaitis, Seimo kultūros komiteto ir Vilniaus arkivyskupijos atstovai.

REKLAMA

Taip pat nuskambėjo sveikinimas iš Ukrainos – šalies, kur dėl karo nuolat naikinamas paveldas: sprodinamos bažnyčios, bibliotekos, muziejai, deginami archyvai.

Anot V. Bezaro, prasidėjus karui Ukrainoje, pasikeitė ir mūsų požiūris į paveldą. 

„Pernai sugalvotas Europos paveldo dienų moto buvo tvarumas. Visi galvoja, kad tai apie klimato kaitą. Paskui paaiškėja, kad 2022 m. buvo 270 paveldo objektų sunaikinta arba apgadinta, o paskutiniais duomenimis jau apie 600. Todėl mes su ukrainiečiais bendraujame, stengiamės juos palaikyti tarptautinėse organizacijose, kad Europa ir visas pasaulis suprastų, kas ten darosi. Tai nelengva: kuo toliau nuo fronto linijos, tuo mažesnis supratimas, kas ten vyksta“, – komentavo V. Bezaras.

REKLAMA
REKLAMA

Šv. Jurgio bažnyčioje tą patį vakarą šv. Jurgio bažnyčioje įteikti Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos apdovanojimai medaliu „Už nuopelnus Lietuvos kultūros paveldui“. Apdovanojimai įteikiami labiausiai Lietuvos paveldui nusipelniusiems žmonėms. Medalius gavo restauratorius Juozas Algirdas Pilypavičius ir meno istorikė, parodų organizatorė dr. Rūta Janonienė. 

Restauratorių sąjunga apdovanojo labiausiai nusipelniusius pastatų, sienų tapybos, dokumentų, medžio bei keramikos dirbinių, krosnių ir kitų objektų restauratorius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po apdovanojimų Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto profesorius filosofas Naglis Kardelis skaitė pranešimą „Kodėl mums svarbus kultūros paveldas? Apie dvasinę ir pilietinę jo reikšmę“. 

Filosofas pabrėžė, kad paveldas atsiranda ne dėl to, kad žmonės nori ką nors padaryti su medžiagomis ar spalvomis. Paveldas yra tada, kai mes norime ką nors palikti kitoms kartoms.

REKLAMA

„O ką mes paliksime savo ainiams? Ar paliksime nepastatyto „Akropolio“, stadiono griuvėsiai?“ – retoriškai klausė profesorius.

Savo mintimis jis taip pat dalijosi diskusijoje, kurią moderavo žurnalistas, verslo dienraščio „Verslo žinios“ vyr. redaktorius Rolandas Barysas. Diskusijoje dalyvavo Vilniaus dailės akademijos profesorė menotyrininkė Giedrė Mickūnaitė, verslininkas, kolekcionierius, restauratorius, „Auto muziejaus“ įkūrėjas Alfredas Eitutis, architektė, tyrėja Ieva Blinstrubienė, Lietuvos restauratorių asociacijos pirmininkas Aidonas Valkiūnas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorius Vidmantas Bezaras.

REKLAMA

Europos paveldo dienų atidarymo renginį enginį užbaigė Emeritus Quartet koncertas.

Renginio vieta pasirinkta neatsitiktinai. Vilniaus senosios regulos karmelitų vienuolyno statinių ansamblio šv. Jurgio bažnyčia – valstybės saugomas kultūros paveldo objektas, kuris dešimtmečius buvo uždaras ir ne kasdien prieinamas. Ketvirtadienį lankytojai turėjo galimybę iš arčiau išvysti rekonstruotas bažnyčios ir vienuolyno patalpas.

Visą Europos paveldo dienų programą galit rasti internete.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų