Vyras teisme teisinosi, kad niekur jis nespruko. Tiesiog išėjęs iš banko jis valandą trypčiojo laukdamas medikų, o jiems neatvykus, nusprendė keliauti namo pasiimti gulint ligoninėje praversiančių daiktų.
Vis dėlto, teismas nepatikėjo šia vyro istorija. Už tai, kad sukėlė kitiems žmonėms pavojų, vilnietis Povilas G. (vardas pakeistas – aut. past.) nuteistas 6 mėnesių laisvės apribojimo be intensyvios priežiūros bausme. Šiuo laikotarpiu jam uždrausta vartoti psichiką veikiančias medžiagas.
Sulaikė po 5 valandų
Bylos duomenimis, Povilas G. 2020 m. spalio 22 d., apie 12 val., sirgdamas liga, kuri priskiriama prie ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų, paspruko nuo į banką jį atvežusių medikų.
Su medicinos įstaigos darbuotojų palyda vyras buvo atvežtas reikalų tvarkymui į „Swedbank“ skyrių. Tada, po apsilankymo minėtoje vietoje, be medicinos įstaigos darbuotojų leidimo, pasišalino.
Tą pačią dieną, apie 17.20 val., jis buvo greitosios medicinos pagalbos brigados grąžintas į medicinos įstaigą. Po to, kai jį surado policijos pareigūnai.
Ikiteisminio tyrimo metu apklaustas vyras savo kaltę pripažino tik iš dalies. Povilas G. pasakojo, kad 2020 m. jis buvo gydomas ir tą dieną turėjo atsidaryti banko sąskaitą.
Todėl, lydimas vienos iš klinikų darbuotojų, atvyko į „Swedbank“. Atvykusi medicinos darbuotoja jam liepė eiti į banką. Jis tą ir padarė.
Niekas jo nelydėjo. Banke jis buvo apie 30 minučių. Jis nebuvo informuotas, kur jo lauks, kai jis išeis iš banko.
Susitvarkęs banke savo reikalus, jis išėjo iš banko ir nuėjo į tą pačią vietą, kur jį paleido. Toje vietoje mikroautobuso, su kuriuo jis buvo atvežtas, nebuvo.
Ten, anot vyro, jis laukė dar apie valandą, tačiau niekas jo neatvyko paimti. Tada jis nutarė vykti į savo namus, kad galėtų į ligoninę pasiimti savo asmeninius daiktus: radiją, rūbus, indus.
Į savo namus jis parvyko viešuoju transportu – autobusu. Atvykus į namus, jo ten jau laukė policijos pareigūnai. Pasiėmus minėtus daiktus, jis vėl buvo pristatytas į ligoninę.
Vyras teigė, kad savo kaltės nemato, nes laukė medicinos personalo prie banko, tačiau niekas neatvyko, todėl vyko į namus pasiimti savo daiktų, o po to būtų vėl vykęs į ligoninę.
Povilas G. prisipažino, kad buvo informuotas, jog yra baciliarus ir epidemiologiškai pavojingas, tačiau jis nemano, kad gali ką nors užkrėsti savo liga.
Pradėjus gydymą, jis pasirašinėjo daug įvairių dokumentų ir dabar neprisimena, ar buvo raštiškai supažindintas su paciento elgesio taisyklėmis nedarbingumo metu ir ligoninės tvarkos taisyklėmis.
Tiek banke, tiek vykdamas į namus viešuoju transportu, jis dėvėjo kaukę. Jis nebėgo nuo medicinos darbuotojų, o jų neradęs ir nesulaukęs, vyko į namus savo asmeninių daiktų.
Bėgo ir iš ligoninės
Ikiteisminio tyrimo metu liudijusi gydytoja pasakojo, kad dar 2016 m. poliklinikoje pacientui buvo įtarta užkrečiama liga. Jis buvo nukreiptas diagnozės patvirtinimui, tačiau pabėgo.
Po to jis niekur nesigydė ir niekur nesikreipė. 2020 m. liepos 2 d. pacientas pakartotinai kreipėsi į polikliniką skųsdamasis dideliu silpnumu ir kosuliu, skrepliavimu, svorio kritimu, bendros būklės blogėjimu, rijimo sutrikimu.
Jis buvo nukreiptas stacionariam gydymui. Ten jam buvo patvirtinta diagnozė – dėl užkrečiamos ligos. Pacientas buvo stacionarizuotas, kad neplatintų pavojingos infekcijos aplinkai.
Jis buvo gydytas stacionare nuo 2020 m. liepos 2 d. iki 2020 m. rugpjūčio 8 d., tada savavališkai pasišalino. Į šeimos gydytoją nesikreipė. Apie dingusį ligonį informacija buvo perduota seniūnijai.
2020 m. rugpjūčio 9 d. jį pavyko surasti namuose. Vyras sutiko gydytis toliau stacionare, tačiau iki 2020 m. spalio 13 d. nepasirodė.
Tik pablogėjus sveikatai jis kreipėsi į medikus. 2020 m. spalio 15 d. atvykęs į stacionarą pacientas pasirašė, kad yra supažindintas su ligoninės vidaus tvarkos taisyklėmis ir Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymu.
2020 m. spalio 22 d., apie 11.46 val., pacientas buvo ligoninės automobiliu nuvežtas pagal išankstinę registraciją į „Swedbank“ skyrių.
Kai tik pacientas dingo, apie jį medikai pranešė Skubios pagalbos centrui. Grąžintas į ligoninę pacientas paaiškino, kad po savavališko pasišalinimo nenustojo dėvėti apsauginių priemonių (kaukės ir pirštinių), kas sumažino infekcinio užkrato riziką aplinkiniams.
Vyras buvo gydomas ligoninėje iki 2021 m. sausio 4 d., tuomet perkeltas į kitą ligoninę priverstiniam gydymui, nes gydymo metu nesilaikė gydymosi režimo, išardęs ligoninės tvorą ėjo į parduotuvę, į apsaugos darbuotojų pastabas nereaguodavo, neadekvačiai vertino savo būklę.
Teisėsaugai – žinomas
Povilo G. pažintis su teisėsauga prasidėjo dar 1991 m., kai sulaukė 1,5 m. įkalinimo bausmės. Vėliau jam buvo paskirta ir įkalinimo iki 6 metų bausmė.
Šiame amžiuje vyras daugiausia teistas dėl vagysčių. Dėl plėšimo 2001 m. jis buvo įkalintas vėl 6 metams.
Paskutinį kartą dėl vagystės jis buvo teistas 2012 m., tada sulaukė 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmės.
Po to beveik 10 metų jam pavyko išvengti teisėsaugos dėmesio.