Vilniaus Katedros aikštėje susirinko apie 100 žmonių. Budėti atvyko bent keturi policijos ekipažai.
Neišvengta provokacijų. Į eiseną atėjo žmonės, nešini Palestinos, Izraelio, taip pat Libano, Uzbekistano ir kitų valstybių vėliavomis. Mitinge pasirodęs Lietuvos žydas Danielis Lupshitzas atsidūrė dėmesio centre ir neišvengė karštų diskusijų.
Eisenai pajudėjus Gedimino prospektu, mitinguotojai nešė plakatą užrašu „NE apartheidui, okupacijai, karo nusikaltimams“. Kiti dalyviai rankose nešėsi kapų žiburėlius.
D. Lupshitzas: „Nieko verta eisena“
Lietuvos žydo Danieliaus Lupshitzo nuomone, eisena yra „nieko verta“, o jos dalyviai bus arba apie įvykius Izraelyje nenusimanantis jaunimas, arba dezinformacijos paveikti žmonės.
„Mano pastebėjimu, visa šita nieko verta eisena buvo trigerinta pranešimo, net ir Lietuvos spaudoje, kad galimai Izraelio oro pajėgos atakavo ligoninę Gazoje ir ten žuvo nuo 400 iki 800 žmonių. Bet yra įrodymai, faktai. Nufilmuota medžiaga, pateikta ne kieno kito, o Izraelio gynybos ministerijos. Yra įrašyti pokalbiai. Yra nuotraukos. Yra logika, sveikas mąstymas“, – prieš renginį Vilniuje kalbėjo D. Lupshitzas.
Jo manymu, į eiseną susirinks arba jaunimas, arba žmonės, kuriuos paveikė dezinformacija.
„Aš įsivaizduoju, kad susirinkusieji bus 99,5 proc. vaikai iki 18 metų, kurie dar nesugeba suvokti, kas vyksta. Todėl analitinis jų mąstymas yra šiek tiek ne ten, kur turėtų būti.
O jeigu susirinks protaujantys, mąstantys žmonės, tada aš turiu keletą klausimų. Kas atsitiko paramai Izraeliui, kuris buvo užpultas, nužudytiems žmonėms, pagrobtiems vaikams?“, – teigė jis.
Visą komentarą skaitykite čia.
A. Mažeika: Izraelis Gazoje vykdo karo nusikaltimus
Portalo „Palestina.lt“ bendraįkūrėjas Andrius Mažeika sakė, kad pagrindinis eisenos tikslas – sustabdyti Izraelio vykdomą smurtą Gazoje. Pašnekovo teigimu, Izraelis Gazoje vykdo karo nusikaltimus.
„Izraelis vykdo kolektyvinius nusikaltimus, uždraustus Ženevos konvencijoje, užsukdamas gyventojams vandenį, bombarduodamas, taikydamasis į civilius gyventojus. Reikia prisiminti, kad Izraelis iki šio momento buvo Gazos okupantas, o okupantas pagal Ženevos konvenciją yra atsakingas už okupuotosios populiacijos bazinius poreikius“, – kalbėjo A. Mažeika.
A. Mažeikos teigimu, kalbėdami apie konfliktą Izraelyje, žmonės neįsigilina į istoriją ir dėmesį atkreipia į tuos faktus, kurie palankūs Izraeliui.
„Pradėkim istoriją pasakoti nuo pradžių, o ne nuo vidurio. „Hamas“ veiksmai nebuvo daromi vakuume. Buvo ilgalaikė Izraelio vykdoma okupacija, apartheidas, nusikaltimai prieš žmogiškumą“, – sakė A. Mažeika
„Viskas prasidėjo tikrai ne spalio 7 d. Mes niekada nekalbame taip izoliavę įvykių, jei kalbame apie kitus įvykius. Tai kodėl mes darome išimtį Izraeliui ir pradedame pasakoti istoriją nuo tada, kai Izraeliui yra patogu?“ – pridūrė jis.
Kviečia solidarizuotis su Gazos žmonėmis
Kaip nurodyta kvietime, eisenos dalyviai renkasi Katedros aikštėje, o nuo jos eis Gedimino prospektu link Vinco Kudirkos aikštės. Vinco Kudirkos aikštėje bus sakomos kalbos ir aukos pagerbtos tylos minute.
„Parodykime savo solidarumą su Gazos žmonėmis. Pasmerkime Izraelio vykdomus karo nusikaltimus Gazoje. Neleiskime genocidui vykti prieš mūsų akis“, – skelbia eisenos organizatoriai.
Panašios akcijos vyko ir kituose Europos didžiuosiuose miestuose.
„Visą savaitę pasaulyje vyksta milžiniškos demonstracijos prieš Izraelio vykdomą nekaltų civilių žudymą Gazoje: Londone, Milane, Paryžiuje, Romoje ir kituose Europos didmiesčiuose rinkosi tūkstančiai žmonių, Bagdade ir Sanaa (Jemeno sostinėje) – tūkstančių tūkstančiai.
Susirinkime Vilniuje ir mes“, – ragina organizatoriai.
Mitinge leista dalyvauti ne daugiau nei 300 žmonių
Kaip skelbia eisenos organizatoriai, su Vilniaus savivaldybe ir policija suderinta, kad eisenoje ir mitinge dalyvaus ne daugiau kaip 300 žmonių.
„Susirinkus daugiau, kažkam reikės stovėti nuošaliau. Jei žmonių skaičius perkops 300, tuomet kiti protestuotojai privalės rinktis į grupeles ne daugiau nei po 15 žmonių ir bent 5-10 metrų atstumu nuo kitų grupių“, – pabrėžiama renginio aprašyme.
„Hamas“ spalio 7 dieną, netikėtai užpuolė Izraelį, įsiverždama į jo teritoriją ir vykdydama raketų atakas. Izraelis surengė atsakomuosius smūgius Gazos Ruožui, taip pat nutraukė maisto, degalų, vandens ir kitų dalykų tiekimą Gazos Ruožui, sukeldama humanitarinę krizę ten gyvenantiems civiliams palestiniečiams.
Per konfliktą žuvo šimtai žmonių tiek Izraelyje, tiek Gazos Ruože. „Hamas“ išpuolius yra pasmerkę Lietuvos vadovai, Seimas. Lietuvos atstovai pabrėžia Izraelio teisę gintis, tačiau laikantis tarptautinės humanitarinės teisės principų.