• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po to, kai Australijos valdžia nusprendė uždrausti vaikams iki 16 metų naudotis socialiniais tinklais, pasaisakė ir mūsų vaikų teisių ir gerovės specialistai, kurie ragina atkreipti dėmesį į savo vaikus ir ką jie veikia socialiniuose tinkluose ir internete.

Po to, kai Australijos valdžia nusprendė uždrausti vaikams iki 16 metų naudotis socialiniais tinklais, pasaisakė ir mūsų vaikų teisių ir gerovės specialistai, kurie ragina atkreipti dėmesį į savo vaikus ir ką jie veikia socialiniuose tinkluose ir internete.

REKLAMA

O ten pavojų – apstu. Pasitaiko atvejų, kai vaikai tampa nusikaltėlių aukomis, o daugeliui netgi išsivysto priklausomynė nuo „Facebook“, „TikTok“ ir kitų internetinių bendravimo platformų.

Daugiau apie tai – TV3 Žiniose. 

Prieš kelias dienas per visą pasaulį pasklido žinia: Australijos valdžia uždraudė vaikams iki 16 metų naudotis socialiniais tinklais. Išgirdę šią žinią dalis Lietuvos gyventojų norėtų panašių apribojimų ir pas mus.

„Reikia būtinai, nes vaikai dabar tik su tais telefonais ir viskas, daugiau nieko, nei į lauką išvarysi, niekas neįdomu. Tik telefonai ir viskas“, – sako vilnietė Michalina. 

REKLAMA
REKLAMA

„Televizorius anksčiau buvo tas pats, o dabar tas internetas, kaip televizorius, ten reikia, žinokit, tvarkyti“, – teigia vilnietė Marina. 

REKLAMA

Vilnietė mama Inga pati pajuto, kaip galima patekti į bėdą vaikui naudojant socialinį tinklą. Vieną dieną į namus pasibeldė policijos pareigūnai.

„Gavo video netinkamo pobūdžio ir persiuntė draugui, ir kadangi tame video dalyvavo nepilnamečiai, tai pasibaigė labai liūdnai. Užteko policijos apsilankymo, kratos ir viso kito“, – pasakoja vilnietė Inga. 

Kaip rodo įvairūs tyrimai, per pastarąjį dešimtmetį paauglių naudojimasis socialiniais tinklais masiškai išaugo, paaugliai socialiniuose tinkluose praleidžia po 7 ir daugiau valandų kiekvieną dieną o per savaitę – apie 50 valandų. Ir dažniausiai žiūri prastą turinį, kokio nerasi net blogiausio skonio televizijos kanaluose.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai daug informacijos, kuri yra perteklinė, kuri daro tam tikrą psichologinį poveikį vaikams, ypatingai jaunesnio amžiaus, kurių asmenybė nėra susiformavusi. Ir tos pasekmės, kurios vėliau gali kilti, jos gali būti labai įvairaus pobūdžio, dažniausiai tai yra psichologinės traumos“, – kalba kriminologė, MRU dėstytoja Brigita Palavinskienė.

„Mano anūkei jau 19 ir po to yra 17 ir 9, bet jie visi, va taip va... Valgo su telefonais. – Jus kaip močiutę nervina? – Nu tai taip, nu. Aš tai draudžiu, bet žinot, kas iš to“, – pasakoja vilnietė Michalina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tampa patyčių aukomis 

Kaip pastebi vaikų teisių specialistai, socialinių tinklų naudojimas tarp vaikų ir paauglių neretu atveju tampa problema.

„Nukenčia ne tik vaiko emocinis gyvenimas, iškyla ir tam tikrų psichologinių problemų, gali būti ir priklausomybių“, – teigia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė. 

REKLAMA

„Tėvai labai dažnai net nežino, kuo užsiima jų vaikai internete, kokius žaidimus žaidžia, ką žiūri, nežino, kokiuose socialiniuose tinkluose lankosi ir tik vėliau pastebi, kad vaikų elgesys yra kardinaliai pasikeitęs“, – komentuoja Brigita Palavinskienė. 

Vaikai socialinius tinklus naudoja ne tik bendravimui. Šios platformos – terpė patyčioms ir kitam netinkamam elgesiui.

„Neretai vaikai tampa patyčių aukomis, nusikaltimų aukomis, seksualinių nusikaltėlių aukomis, o tas informacijos dalinimasis su nepažįstamais žmonėmis neretai tampa pavojingu patiems vaikams“, – tikina Ilma Skuodienė. 

REKLAMA

Socialiniuose tinkluose vaikai praranda laiko nuovoką ir gali „mirkti“ valandų valandas, žiūrėdami bukus filmukus ir kitą menkavertį turinį.

„Ypatingai vaikus įtraukia „TikTokas“, tam tikri vaizdeliai, „skrolinimas“, laiko užimtumas. Vaikas nuo ryto pakilo, telefonas rankose, pareina namo, ten toliau socialiniai tinklai ir kenkia ne tik vaiko emocinei sveikatai, bet ir fizinei sveikatai, pradedant nuo to, kad jis mažiau juda“, – sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priklausomybės atvejų daugėja 

Baisiausia ne tik tai, kad pakankamai nejudantiems vaikams nepakankamai vystosi smegenys ir protiniai gebėjimai, bet ir tai, kad nuo socialinių tinklų vaikai tampa priklausomi.

„Nekontroliuojamas buvimas medijose gali iššaukti priklausomybę su visais jai būdingais požymiais, kada atsiranda tas nevaldomas troškimas būti ir užsiimti tik šita veikla“, – teigia RPLC Vilniaus filialo vaikų ir paauglių reabilitacijos skyriaus vedėja Giedrė Misiūnienė. 

REKLAMA

Vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriuje Vilniuje yra gydomi vaikai, priklausomi nuo socialinių tinklų, interneto, telefonų ir kitų medijų. Ir tai – vis dažnėjantys atvejai.

„Priklausomybė nuo medijų jau yra ir visas santykis šeimoje jau eina per konfliktą ir įtampą, kada tėvams nebepavyksta susitarti“, – aiškina Giedrė Misiūnienė. 

REKLAMA

Nors Lietuvoje politiniu lygmeniu apie draudimus vaikams naudotis socialiniais tinklais ir kitais prietaisais kol kas nekalbama, kitos Europos Sąjungos šalys planuoja ribojimus vaikams. 

Pavyzdžiui, nuo kitų metų Prancūzijoje darželiuose, pradinėse ir vidurinėse mokyklose uždrausta turėti mobiliuosius telefonus ar bet kokią kitą elektroninių ryšių įrangą. Atvykę į mokyklą moksleiviai turės savo telefonus padėti į dėžutes arba spinteles ir juos galės pasiimti tik pasibaigus pamokoms.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

Draust jau vėlu. Reikia taip auginti, kad kuo vėliau pradėtų. Mano vaikai nematė TV iki 5 metų, kompiuterio - iki 10 metų. Mes tiesiog nežiūrėjom. Kompiuterį suvokė tik kaip tėvų darbo priemonę. Jūs neįsivaizduojat, kokie normalūs vaikai užaugo. Pas mus nėra mados sėdant valgyti pasidėti ant stalo telefoną, apie ėjimą per gatvę įlindus į tlf išvis kalbos nėra. Mašina važiuojam - pro langą žiūrim, o ne į tel. Reikia vaikus augint taip, kad nereikėtų taisyt, draust ir perauklėt. Tai svarbiausia tėvų pareiga.
Per daug viskas ištobulėjo,.tai.kompiuteriai, mobilūs telefonai, visokie pinigų.pervedimai, kurie sukūrė rojų sukčiams. Visokie kompiteriniai žaidimai vaikams su žiaurumu. Visokios lenktynės su automobiliais, kurios pritaikomos tikrovėje.ir.baigiasi tragiškai.
Anekdotai. Kiek visokiausių prigalvotų specialistų atsirado...
Patys po "pandemijos", tiksliau PLANdemijos, nuotolinį mokymą sumąstė. Jau nuo 5 klasės mokytojai mokiniams liepia info patiems telefonu susirasti...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų