Savivaldybė, vyriausybė ir koncesininkas pasišovė kompleksui papildomai skirti beveik 40 milijonų eurų, tai yra panašiai tiek, kiek kazino ir kitur ištaškė suimtas „BaltCap“ partneris Šarūnas Stepukonis. Anksčiau žadėjęs, kad Vilnius stadioną turės jau kitais metais, dabar meras Benkunskas kalba, kad statybos gali užtrukti dar pusantrų metų ilgiau.
Stadiono statybvietę ant Šeškinės kalno Vilniuje darbininkai apleido dar prieš naujuosius metus. Tačiau sostinės valdantieji žada greitai juos sugrąžinti. Konservatoriai ir laisviečiai miesto taryboje palaimino naują komplekso statybų planą: už statybas sutarė primokėti papildomai kone 40 milijonų eurų.
Didžiąją dalį šios sumos įneš savivaldybė, o po dešimt milijonų koncesininkas ir Vyriausybė. Tačiau sostinės meras įrodinėja, kad galutinė projekto kaina padidės vos vienu milijonu, mat 40 milijonų sutaupys palūkanų – už statybas susimokės per porą metų, o ne porą dešimtmečių, kaip buvo nustačiusi ankstesniame projekte.
Fondui „BaltCap“ iš projekto pašalinus statybas kuravusį savo partnerį Šarūną Stepukonį, kurį kaltina 40 milijonų eurų iššvaistymu, kompleksą pastatyti pažadėjo „Hanner“ savininkas Arvydas Avulis. Nors jo sugebėjimu įvykdyti šį projektą neabejoja nei sostinės valdžia, nei opozicija, meras sako, kad stadiono Vilniuje galime sulaukti visgi nebe kitais metais, o tik po pustrečių metų.
Opozicija stadiono indeksavimui nepritaria
„Prognozė, jei viskas tvarkoje – 2026 m. pabaiga. Sutartiniai santykiai, kaip santuokoje, lengvai nepabėgsi“, – tvirtina Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Stadioną šįkart tikrai pastatyti žadėjęs buvęs meras Remigijus Šimašius kainos didinimą palaiko.
„Kitos alternatyvos yra blogesnės, brangesnės mokesčių mokėtojams, vienintelis variantas pasirinkti šį, nors ir netobulą, variantą“, – sako Vilniaus tarybos narys, „laisvietis“ Remigijus Šimašius.
Viso komplekso statyboms Vilniaus savivaldybė su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skirs 157 mln eurų. Vien stadionas kainuos 52 milijonus, o jame žadamas sporto muziejus – dar 6 mln. eurų.
Stadiono statybų indeksavimui sostinės opozicija nepritaria. Jos atstovai kaltina merą tarnaujant ne vilniečiams, o verslininkams – sporto komplekso statytojams ir būsimiems administratoriams.
„Labai keista, kad indeksuojama ne tik statybų kaina, bet ir geodeziniai tyrimai, projektavimas. Tyrimai jau atlikti, apmokėti. Tai būsimas darbas prokurorams“, – teigia Vilniaus tarybos narys Artūras Zuokas.
„Projektas tikrai vėluos, meras bando optimistiškai sakyti, bet galiu garantuoti kad to nebus“, – pasisako Vilniaus tarybos narys, socialdemokratas Povilas Pinelis.
Anksčiau prieštaravo stadiono statyboms
Sostinės opozicija stebisi, kad prieš penkerius metus konservatoriai prieštaravo tuometinio mero Remigijaus Šimašiaus komandos paruoštam Nacionalinio stadiono Vilniuje projektui, tačiau šiuo metu esą nesistengia statybas atpiginti. Siekdamas tapti meru Valdas Benkunskas žadėjo, kad dirbs be cirkų ir avantiūrų, o jo partietis Bužinskas prieš penkerius metus prieštaravo stadiono statyboms.
Opozicija tvirtina, kad šie mero pažadai dirbti be avantiūrų dabartiniame stadiono projekte tiesiog subliūško.
„Afera, minimum skaidrumo, protegavimas verslo, vilniečiams nenaudinga sutartis“, – rėžia Vilniaus tarybos narys Aleksandras Nemunaitis.
„Visi, kurie žada būti labai sąžiningi, kalba apie skaidrumą, asmenines savybes, gyvenimas parodo priešingai“, – teigia Vilniaus tarybos narys Artūras Zuokas.
„Mano darbas kaip mero, turint atsakomybę prieš vilniečius projektą pabaigti. O kiti politikuoja, Seimo rinkimai ant nosies“, – tvirtina Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Be pusšimčio milijonų, numatytų stadiono statybai, savivaldybė ketina 13 mln. eurų išleisti palūkanoms, 27 mln. eurų universaliai arenai su lauko aikštynais, beveik 8 mln. eurų kultūros centrui su biblioteka, 5,6 mln. eurų vaikų darželiui. Visos teritorijos sutvarkymas kainuos dar mažiausiai 17 mln., o aplinkinėms gatvėms pertvarkyti savivaldybė ruošiasi išleisti dar apie 30 mln. eurų.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.