Po paviešintomis nuotraukomis socialiniuose tinkluose užvirė aštri diskusija – kaip į Rusijos Federacijos duomenų bazę galėjo patekti lietuvės vardas, pavardė ir adresas. Politologas Nerijus Maliukevičius pabrėžia, kad tai tik patvirtina, jog Kremliaus propagandos mašina toliau intensyviai veikia visu pajėgumu.
Kremliaus diktatoriaus Vladimiro Putino pasirašyti laiškai atkeliavo tiesiai į Vilniaus senelių namuose gyvenančios senjorės rankas. Ir ne šiaip atkeliavo – adresuoti tiesiogiai jai, kreipiamasi vardu ir pavarde, užrašytas ir gyvenamosios vietos adresas.
Be jokios paslapties ant voko akivaizdžiai atskleista, kas jį siuntė – tai Rusijos ambasados Lietuvoje adresas. O voke dar vienas vokas, šis jau gautas tiesiogiai iš Rusijos Federacijos, su Kremliaus antspaudais. O štai laiško turinys priverčia kilstelėti antakius.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
„Didžioji pergalė amžiams lieka mūsų nacionalinio triumfo simboliu, taikos, gerumo ir teisybės švente. Mes sumušėm žiaurų priešą, išlaikėm mūsų tėvynės laisvę ir nepriklausomybę, išgelbėjom žmoniją nuo mirtinos grėsmės. Linkiu jums sveikatos ir laimės“, – rašė senjorės laiške Rusijos prezidentas.
Po šiomis nuotraukomis socialiniuose tinkluose pasipylė komentarai, kaip ir kodėl Lietuvai priešiškos valstybės ambasada gauna piliečių asmeninius duomenis ir kodėl dezinformacija taip lengvai pasiekia pažeidžiamiausius mūsų visuomenės narius.
„Iš principo tai yra reguliari Rusijos strategija“, – komentavo politologas N. Maliukevičius.
Informacinį karą ir Rusijos strategiją nagrinėjantis politologas N. Maliukevičius sako, kad tokie laiškai šiuo laikotarpiu stebinti neturėtų. Pasak jo, veikiausiai laišką gavusi senjorė yra arba anksčiau buvo kaip nors susijusi su Rusijos Federacija:
„Gali būti siunčiama tikslingai tiems žmonėms, kurie jau dalyvavo tam tikruose projektuose. Pavyzdžiui, buvo veteranai, tada siunčiama veteranų šeimos nariams.“
Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, taip pat tikėtina, kad senjorė laišką galėjo gauti dėl to, kad gauna rusišką pensiją. Tokiu atveju, Rusijos Federacija taip pat turėtų lietuvės asmens duomenis.
„Galima spėti, kad tiems žmonėms, ypač kariškiams pensininkams, gaunantiems pensijas, tie laiškai ir atitenka“, – teigė Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėjas Ignas Algirdas Dobrovolskas.
Pasakė, kiek Lietuvoje gyvenančių žmonių gauna tokias pensijas
Pasak atstovo, nuolat Lietuvos Respublikoje gyvenantiems Rusijos Federacijos kariškiams, pensininkams ir jų šeimoms pensijos ir pašalpos vedamos per Rusijos ambasadą tiesiogiai į jų asmenines sąskaitas, todėl kiek tokių asmenų yra, tiksliai pasakyti ministerija negali.
O štai jei asmuo pensinį stažą sukaupė ir Lietuvoje, ir Rusijoje, jis sumuojamas ir pensija bei pašalpos pervedamos toje valstybėje, kurioje žmogus gyvena.
„2022 metų duomenimis, tokios pensijos Lietuvoje išmokamos pustrečio tūkstančio žmonių“, – tikino I. A. Dobrovolskas.
Nepaisant to, kokiu būdu į Rusijos Federacijos rankas pateko asmeniniai senjorės duomenys, pasak politologo, svarbiausia yra akcentuoti tokios Kremliaus skleidžiamos dezinformacijos grėsmes.
„Žvalgyba vykdo savo operacijas pasinaudodama socialiniais tinklais ir nuotoliu, kur informacinės operacijos tęsiamos ir vykdomos“, – sakė N. Maliukevičius.
Visgi, pasak politologo, tokių laiškų ir kitų propagandos formų išvengti negalime. O Valstybės saugumo departamentas teigia, kad manipuliavimas istorine atmintimi yra Kremliaus konfrontacinės politikos dalis.
Kremlius remia Lietuvą diskredituojančias istorijos politikos iniciatyvas. Jų tikslas yra skleisti idėją, kad Baltijos valstybės sistemiškai iškraipo Antrojo pasaulinio karo istoriją, skatina nacistines idėjas ir garbina su nacistiniu režimu bendradarbiavusius asmenis.
„Mums, kaip valstybei, reikia paprasčiausiai suprasti, kad tai yra Kremliaus ilgalaikė, buvusi sovietinė, dabartinės Rusijos politika ir skleisti savo istorijos matymą“, – aiškino politologas.
Užsienio reikalų ministerija teigia, kad neturi informacijos apie senjorei siųsto laiško aplinkybes, įskaitant ir tai, iš kur Rusijos Federacijos ambasada Lietuvos Respublikoje yra gavusi asmenų, kuriems siuntė laiškus, vardus, pavardes ir adresus.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



































































































































































































































































