Vilniaus miesto savivaldybė nutarė, kad visi išduoti leidimai susirinkimams yra atšaukiami, bus iš naujo peržiūrėti vertinant kontekstą po vakarykščių įvykių.
Kreipėsi į VSD, siūlys keisti įstatymą
Vilniaus miesto administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas sako, kad savivaldybė po antradienį kilusių neramumų, kreipėsi į VSD prašydama įvertinti susirinkimų organizatorius, taip pat prašys Seimo keisti Susirinkimų įstatymą.
Pasak A. Bužinsko, dabartinis Susirinkimų įstatymas riboja galimybę savivaldybei imtis veiksmų tuomet, jei susirinkimo metu kas nors įvyksta ne pagal planą.
„Šiuo metu savivaldybė įgaliota išduoti leidimą, bet kažkokių veiksmų imtis ar baudų rašyti, negali“, – sako A. Bužinskas.
Šiuo metu yra atšaukiami ne visų renginių leidimai, tačiau tik tie, kurie yra išduoti pagal Susirinkimų įstatymą.
Tokių leidimų šiuo metu yra išduota keletas, kaip sako A. Bužinskas, visi bus peržiūrėti. Tai yra įvairaus tipo susirinkimai – nuo protestų prieš vakcinas iki protestų už žmogaus teises Baltarusijoje.
Artimiausias toks renginys turėjo vykti rugsėjo 10 d.
„Yra išduotas leidimas, kurį jau atšaukiame“, – sako A. Bužinskas.
Šio renginio idėjos, kaip vertina A. Bužinskas, turėtų būti panašios į tas, kurios buvo išsakytos antradienį prie Seimo.
„Šį sprendimą priėmėme patys, jaučiame dalį atsakomybės. Esame tie, kurie įgalioja asmenis susirinkti. Jei kažkas vyksta ne pagal mūsų įgaliojimą, jaučiamės bedančiai, nes turime prisiimti atsakomybę, bet jei kažkas vyksta ne pagal planą, mums nėra suteikti įrankiai tai pakeisti“, – sako A. Bužinskas.
Savivaldybės nuomone, šiuo metu galiojanti tvarka neveikia, mat savivaldybei nėra suteikta teisė net nubausti tvarką pažeidusius organizatorius.
Savivaldybė norėtų daugiau galios
A. Bužinskas sako, kad tie, kuriems nauja tvarka nepatiks, galės kreiptis į teismą.
„Matome, kad nuolaidžiavimas gera valia ir tikėjimas, kad visi ateis tik drugelių pagaudyti, nepasitvirtino. Turime parodyti, kad matydami tokį badraką, imamės kažkokių veiksmų“, – sako A. Bužinskas.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, žmonės ateina su idėja, galimu dalyvių skaičiumi ir vieta, kur susirinkimas būtų organziuojamas. Savivaldybė pasako, kas turėtų būti padaryta. Savivaldybė šiuo atveju, pasak A. Bužinsko, yra kaip aptarnaujanti institucija.
Organizatoriai būna įpareigojami pasirūpinti biotualetais ir švaria aplinka.
„Skirtingai su renginiais, mes įpareigojame tuos žmones ir leidimą išduiodame kai pamatome sutartis su aplinkos tvarkytojais“, – sako A. Bužinskas.
Po antradienio mitingo aplinka buvo palikta netvarkinga. Įvykio vietoje buvo matyti primėtytų akmenų, ant medžių kabojo plakatai, aplink Seimą mėtėsi įvairios šiukštės.
Savivaldybė planuoja reikalauti iš mitingo prie Seimo organizatorių atsiskaityti už padarytą žalą. A. Bužinskas sako, kad leidime buvo parašyta, jog organizatoriai turi užtikrinti aplinkos tvarką.
„Mes šiuo atveju mėginsime imtis priemonių ir paskaičiuosime, kiek miesto valymas papildomai mums kainavo ir be jokių skrupulų sąskaitą pateiksime susirinkimo organizatoriams. Mėginsime teisiniu keliu išsireikalauti tvarkymo lėšas. Tai gal ir nėra dideli pinigai, bet tai yra bendras principas, kuris reikalauja imtis priemonių“, – sako A. Bužinskas.
Prašymai išduoti leidimus susirinkimams turėtų būti įvertinti maždaug iki rugsėjo 10 d. A. Bužinskas mano, kad taip kils teisinis ginčas, todėl savivaldybė turi pasiruošti.
„Nenorėčiau vertinti institucijų darbo, bet renginiai, vykę be leidimo ir nesulaukę mūsų atsako, įgalino žmones paimti akmenį ir mesti į pastatą ar transporto priemonę. Manome, kad jeigu leidimo nėra, žmonės rinktis ir negalėtų. Deja, mes negalime susirinkusių asmenų bausti, tai policijos atsakomybė ir pareiga“, – sako A. Bužinskas.
Vilniaus miesto savivaldybė atšaukia visus suderintus leidimus renginiams
Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybė pranešė atšaukianti visus iki šios suderintus leidimus viešiems renginiams.
Kaip trečiadienį paskelbė savivaldybė, visi prašymai bus nagrinėjami iš naujo, konsultuojantis su policija ir kitomis institucijomis.
Plačiau pakomentuoti šį sprendimą savivaldybės atstovai žada vėliau planuojamoje spaudos konferencijoje.
Sprendimas priimtas po to, kai antradienį prie Seimo vykęs mitingas vakare virto riaušėmis.
Apie 5 tūkst. žmonių buvo susirinkę į sankcionuotą mitingą prie Seimo Vilniuje protestuoti prieš Vyriausybės planuojamus ribojimus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.
Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo. Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos. Įvykio metu nukentėjo 15 pareigūnų.
Dėl riaušių pradėtas ikiteisminis tyrimas, sulaikyti 26 žmonės.