Tuos, kas varžybose negalės dalyvauti, gamtininkai ragina imtis iniciatyvos ir iš upių ar ežerų traukti žalą lietuviškai gamtai darančius rainuotuosius ir žymėtuosius invazinius atėjūnus. Atskirti juos nuo lietuviškų paprasta, mat lietuvišką vėžį pamatyti – retenybė. Juos iš gamtos išstūmė Šiaurės Amerikos invaziniai.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Vėžių bučiuką iš Vilnelės traukia į Lietuvą iš Lenkijos gyventi atvykęs Andžejus. Vyras sako savo šalyje vėžiavo ne kartą, čia gi jėgas ir laimę bando pirmą sykį.
„Valgiau vėžius, kuriuos pats gaudydavau Lenkijos ežeruose. Jie kilnūs. Šitų aš dar niekada neragavau“, – sakė vėžiautojas.
Vėžių virimo paslaptis – paprasta.
„Metama į verdantį, lengvai pasūdytą vandenį. Ir suvalgoma. Darbas juos lupinėjant – kruopštus“, – aiškino Andžejus.
O išmėginti jėgas dar bus kur. Pavilnių Verkių regioninių parkų direkcija jau penktadienį vakare rengia tradicinę, daugiau kaip 10metų gyvuojančią vėžiavimo akciją „Vėžiavimo naktis“.
„Bus išdalinti bučiukai, bus suskirstytos komandos, kurios bandys pagauti kuo daugiau vėžių. O kai bus pilni tinklai vėžių, virsime didelį sriubos puodą“, – sakė parkų direkcijos atstovas Paulius Macijauskas.
Nieko neštis nereikia. Kaip sako renginio organizatoriai – svarbiausia gera nuotaika. Tiesa, kiekvienas turi pasirūpinti nebent asmeniniais prožektoriais ir purškalais nuo uodų, mat renginys prasidės 19 valandą, kai tems ir į kovą stos uodai.
Invaziniai vėžiai žudo augmeniją
Išgaudyti visų invazinių vėžių nepavyks, bet mažinti populiaciją, kaip sako specialistai – būtina. Iš Šiaurės Amerikos atkeliavę rainuočiai ir žymietieji yra tikras galvos skausmas, mat ten, kur jie įsikuria, išnyksta ir augmenija, ir lietuviški vėžiai bei kai kurios žuvys. Be to, jie platiną vėžių marą.
„Jie yra priešiški mūsų vietiniams vėžiams, jie yra atėjūnai, atėjo ir pamiršo išeiti. Jie laimi kovą dėl maisto, jie laimi kovą suėsdami jų ikriukus, jie laimi kovą nesirgdami vietinių vėžių ligomis. Kaip ir augalai, taip ir gyvūnai, jie visai nereiklūs aplinkai. Nei temperatūrai, nei švarai, nei grožiui“, – aiškino parkų direktorė Jolanta Radžiūnienė.
Tuos, kas negalės dalyvauti renginyje, specialistai ragina invazinius vėžius gaudyti ir valgyti savarankiškai. O pagauti nėra sudėtinga. Geriausias jaukas – pašvinkusi mėsa, dar geriau – žuvis. Specialistai sako, kad rainuotieji vėžiai labiau mėgsta ežerus, o žymėtieji – upes.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



































































































































































































































