Naujienų portalo tv3.lt skaitytoja Gintarė pasidalino istorija, kai auginama papūga pradėjo daug čiaudėti ir sunkiai kvėpuoti.
„Nežinojau, kas jam yra. Skambinau veterinarui, o jis pasakė, kad čia kaltas sausas oras, kad kaip ir žmonėms išsausėja nosis ir gali užsikimšti. Kol nežinojau, galvojau, kad papūgai kažkas rimto“, – prisimena moteris.
Gali slinkti kailis
Veterinarijos gydytoja Dominyka Girdauskaitė apgailestauja, kad dažnai sauso oro padarinius šeimininkai pastebi per vėlai, kai jau būtinas specialisto įsikišimas.
„Sulyginčiau augintinius su žmonėmis, nes iš tikrųjų turime panašią situaciją. Taip pat gali pradėti džiūti akys, gali paveikti kvėpavimo takus, gleivinė gali sausėti. Didžiausia įtaka yra daroma odai ir kailiui. Ypač gyvūnams, kurie gyvena šildomose patalpose.
Kai būna labai ryškus skirtumas temperatūrų, pavyzdžiui kai einame iš lauko į kambarį ir atvirkščiai, gali padidėti odos pleiskanojimas dėl įvykstančio drėgmės kiekio odoje sumažėjimo. Dėl sumažėjusios drėgmės odoje galime turėti komplikacijas, dažniausiai oda tampa pleiskanota, sudirginta, ją niežti. Gyvūnai gali pradėti nevalingai kasytis. Galų gale pamatome jau per vėlai, kai gyvūnas būna jau pasikasęs, išsilaižęs, jau kai atsiranda uždegimas“, – pasakoja D. Girdauskaitė.
Gydytojos teigimu, dažnas kasymasis ir laižymasis gali lemti tai, kad augintinio kailis pradės slinkti, atsiras žaizdos. Veterinarės teigimu, tokiu atveju nedelsiant reikia kreiptis į specialistus:
„Išsivysto infekcijos rizika. Tai gali būti ir grybelinė infekcija, ir bakterinė. Taip pat gali pasirodyti komplikacijos, kurios vėliau veda iki žaizdų. Aišku pats kailis pradeda slinkti, nes sausa sudirgusi oda pasireiškia kailio slinkimu. Veterinaras tada jau turėtų įsikišti ir ištirti, kokia tai infekcija yra ir kokia jos priežastis.“
Gali padėti geresnis maistas ar oro drėkinimas
Ekspertės teigimu, pastebėjus pleiskanojančią augintinio odą nebūtina skubėti pirkti elektrinio oro drėkintuvo. Gali užtekti ir nedidelio patobulinimo gyvūno maiste.
„Jeigu turime sergančius augintinius ir norime juos pastiprinti yra labai svarbu nesočiosios riebalų rūgštys tai yra omega 3, 6, vitaminai A ir E. Galima naudoti specialius papildus gyvūnų odai, jie būna ir skysti, ir tablečių ar kapsulių forma. Į maistą pridėti vitaminų galime ir ant maisto užpildami lašišų aliejaus arba naudodami kokosų aliejų.
Jei pastebime pleiskanojančią odą aplink gyvūno burną, akis, pėdų pagalvėles – gali būti, kad augintiniui trūksta cinko bei baltymų. Tokiu atveju reikėtų pasirinkti geresnės kokybės pašarą, kuriame būtų daugiau reikalingų mikroelementų“, – pasakoja D. Girdauskaitė.
Vis dėlto gydytoja neatmeta ir galimybės naudoti oro drėkintuvą, kuris palaikytų tinkamą drėgmę patalpose. Veterinarė taip pat pastebi, kad reikėtų labai saikingai naudoti grindų šildymą, jei toks įrengtas, kadangi gyvūnai mėgstantys prigulti šiltoje vietoje gali netyčia išsausinti savo odą.
„Namų sąlygomis galime naudoti garintuvus drėgmės atstatymui, kaip įmanoma mažiau naudoti šildomas grindis. Gali atsirasti paraudimai ant tam tikrų vietų, pavyzdžiui, ten kur augintinis turi kontaktą nuo šildomų grindų: pilvas, šonai, galūnės. Gyvūnas pradeda laižyti kur pasiekia, kasytis gali ir į kitus paviršius ne tik pats. Praskleidus kailį matysime pleiskanas. Dažniausiai pasireiškia gyvūnams sausumas nugaros srityje, ten ir rekomenduočiau pirmiausia tikrinti“, – pasakoja veterinarė.