A. Veryga siūlo papildyti įstatymą nuostata, kad sveikatos apsaugos ministras Nacionalinio visuomenės sveikatos centro teikimu turėtų teisę fiziniams ar juridiniams asmenims nustatyti privalomus asmeninės apsaugos priemonių naudojimo reikalavimus, taip pat būtinas visuomenės sveikatos saugos ir higienos sąlygas.
Tokią teisę sveikatos apsaugos ministras turėtų, kai iškyla pavojingų ir ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų išplitimo pavojus, numato Seime registruotos Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisos.
Pataisomis taip pat būtų apibrėžiama, kas yra pandemija – neįprastai didelis užkrečiamosios ligos išplitimas valstybėse pasauliniu mastu, kurį skelbia Pasaulio sveikatos organizacija.
Dar A. Veryga siūlo leisti naudoti valstybės rezervo lėšas ypatingųjų epideminių situacijų atvejais, bet šalyje nepaskelbus ekstremaliosios situacijos, mobilizacijos, neįvedus nepaprastosios ar karo padėties.
Pasak ministro, taip atsakingos institucijos turėtų pagrindą panaudoti valstybės rezervą siekiant užkirsti kelią pavojingų ar ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų plitimui.
Šiuo metu valstybės rezervo lėšas galima naudoti ekstremaliųjų situacijų ar krizės metu ir jų padariniams likviduoti, paskelbus mobilizaciją, įvedus nepaprastąją ar karo padėtį.
Teisę ministrui nustatyti tokius reikalavimus kaip viešosiose vietose dėvėti kaukes, prekybos bei paslaugų vietose valdyti lankytojų srautus, užtikrinti būtinus atstumus A. Veryga aiškina siekiu išvengti teisinio neaiškumo.
Anot jo, šiuo metu visuomenės saugos reikalavimus nustato arba Vyriausybė, arba jos pavedimu valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, o tai „nesuteikia teisinio aiškumo ir dažnai kelia abejonių dėl legitimumo“.
Ministras teigia, kad įstatymai turi apibrėžti, kokiais atvejais, t. y. kai iškyla pavojingų ir ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų išplitimo pavojus, koks subjektas gali nustatyti privalomus apsaugos priemonių naudojimo reikalavimus.
„Kadangi tai yra visuomenės sveikatos priežiūros sritis, tokie įgaliojimai turėtų būti suteikti sveikatos apsaugos ministrui. Kad sveikatos apsaugos ministro sprendimas būtų pagrįstas, numatomas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro kaip kompetentingos užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės srityje teikimas“, – rašoma pataisų aiškinamajame rašte.
Pataisų aiškinamajame rašte A. Veryga taip pat pažymi, kad teisės aktai šiuo metu neapibrėžia pandemijos, nors pati sąvoka labai plačiai naudojama, todėl ją reikia įtraukti į teisinę bazę.
Lietuvoje šiuo metu galioja vasario 26 dieną dėl koronaviruso plitimo grėsmės paskelbta valstybės lygio ekstremali padėtis. Vyriausybė yra paskelbusi trečią – visiškos parengties – civilinės saugos sistemos parengties lygį.
Siekiant sustabdyti COVID-19 infekcijos plitimą šalyje taip pat nuo kovo 16 iki birželio 16 dienos buvo įvestas karantino režimas. Įvedus karantiną dalį laiko neveikė švietimo ir ugdymo įstaigos, buvo uždrausti susibūrimai, apribota prekyba, uždarytos valstybės sienos, vėliau epidemiologinei situacijai gerėjant sąlygos sušvelnintos.