Be to, juos įvertino neadekvačiomis kainomis – vos po keliasdešimt eurų, o rinkoje tokie ginklai pardavinėjami kone 10 kartų brangiau.
Situacija pateko ir į teisėsaugos akiratį, vidinį tyrimą atlieka ir pats aplinkos apsaugos departamentas. O departamento direktoriaus veiklą ėmėsi tirti Aplinkos ministerija.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Ant Aplinkos apsaugos departamento darbuotojų krenta įtarimų šešėlis, kad šie, galimai pažeisdami įstatymus, išparceliavo nebenaudojamus tarnybinius ginklus.
TV3 žinių šaltinių duomenimis, aplinkosaugininkai surengė mažos vertės viešąjį pirkimą dėl ginklų realizavimo, pasiūlymus išsiuntė 3 įmonėms, atsakymo sulaukė tik iš mažosios bendrijos „Endriveda“, tad su ja ir sudarė sutartį dėl 131 pistoleto ir tūkstančių šovinių perdavimo. O su ginklais šitaip savavališkai elgtis valstybinėms institucijoms draudžia įstatymai.
„Joms nereikalingus naudoti ginklus pagal galiojantį teisinį reglamentavimą turi perduoti valstybės įgaliotai institucijai. Šiuo atveju tai –– Išteklių agentūra prie Vidaus reikalų ministerijos, šiuo konkrečiu atveju, LR Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas numato tik tokią galimybę – perduoti tik mums“, – kalbėjo Išteklių agentūros direktorius Giedrius Griška.
Kainos yra neadekvačios
Visgi, kuo toliau, tuo įdomiau. Perduodamų pistoletų „Makarov“, CZ, TT vertę nustatė patys aplinkosaugininkai – apie 50 eurų už ginklą.
Išgirdę tokias kainas ne vienerius metus ginklais prekiaujantys kauniečiai nustėro – sakė, kad kainos neadekvačios.
„PM pistoletą, priklausomai nuo metų ir stovio, rinkoje prasideda nuo 200 eurų ir kyla aukštyn. TT pistoletai – jų apskritai rinkoje civilinėje nebuvo labai perpildyta, tai jų visada yra trūkumas. Ir prasčiausio stovio ginklas kainuoja 400 antrinėje rinkoje, bet galima ir už 800 parduoti tokį ginklą“, – pasakojo „Armatus“ Ginklų pardavėjas Tomas Laužonis.
Esą tokių pistoletų kainos rinkoje bent 10 kartų didesnės. Tai matyti ir iš skelbimų portaluose parduodamų ginklų. Ar tarp jų nėra priklausiusių aplinkos apsaugos departamentui – belieka spėlioti.
Pasak specialistų, teisėsaugai nustatyti kam toks ginklas priklausė vieni niekai – tereiktų patikrinti jo numerį. O pardavėjai, išgirdę apie įtartiną aplinkosaugininkų ir verslininkų sandorį, ironizuoja.
„50 eurų – labai gera kaina. Ironizuoju, ir aš norėčiau už 50 eurų užsikrauti ginklų, ir juos pardavinėt“, – sakė Tomas Laužonis.
Patyrė tūkstantinę žalą
Su aplinkosaugininkais rankomis sukirtusi įmonė spėjo parduoti 45 pistoletus. Kiek už juos gavo – nežinia, bet į departamento sąskaitą pervedė apie pustrečio tūkstančio eurų – tiek gavosi pagal jau minėtus, galbūt, per mažus įkainius. Valstybė taip, galimai, patyrė tūkstantinę žalą.
„Aplinkos apsaugos departamentas pagal procedūrą visas gautas lėšas pervedė į mokesčių inspekcijos sąskaitą, tai yra, į valstybės biudžetą“, – teigė Aplinkos apsaugos departamento direktorius Giedrius Kadziauskas.
Tačiau net ir tada aplinkos apsaugos departamento vadovybė šiame ginklų pardavime nematė jokių pažeidimų, kol situacijos nepradėjo narplioti teisėsauga.
„Informaciją apie galimus proceso pažeidimus sužinojome gavę informaciją iš STT“, – pranešė G. Kadziauskas.
STT išties aiškinosi situaciją, nors ikiteisminio tyrimo nepradėjo, davė nurodymus.
„Perduotas tyrimas Aplinkos apsaugos departamentui ir aplinkos ministerijai dėl galimų administracinio ar tarnybinės veiklos nusižengimo požymių, taikant Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą“, – skelbė Aplinkos apsaugos departamento direktorius.
Pradėjo tirti vadovo veiksmus
Pasak Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus, įstaigoje, pradėjus vidinį tyrimą, nušalinti 4 darbuotojai.
„Tai ką jau padarėme, tai nušalinome su tyrimu galimai susijusius darbuotojus nuo ginklų ir šaudmenų kontrolės įstaigos viduje. Tie asmenys, kurių veikla tiriama ir kurie priėmė sprendimus, teikė informaciją, dalyvavo šitame atvejyje“, – kalbėjo Giedrius Kadziauskas.
Departamentas suskubo nutraukti ir sutartį su verslininkais bei susigrąžinti dar neparduotus ginklus.
„86 yra susigrąžinti ir pradedama procedūra dėl jų perdavimo valstybės institucijoms, kurios turi teisę tai daryt pagal įstatymą“, – tikino Aplinkos apsaugos departamento direktorius Kadziauskas.
Aplinkos ministerija sako, tokia situacija yra nemalonus akibrokštas – ji ėmė tirti Aplinkos apsaugos departamento vadovo veiksmus.
„Yra pradėtas dėl, galimai, tarnybinės veiklos pažeidimų tyrimas, yra sudaryta komisija, parašytas įsakymas. Tikslas yra kuo greičiau, nes tokie šešėliavimai nei ministerijai, nei pavaldžioms įstaigoms nekelia pasitikėjimo“, – teigė aplinkos viceministras Justas Ruškys.
Ar dėl šios situacijos lėks kurių nors aplinkos apsaugos departamento pareigūnų galvos, paaiškės po tyrimo.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.