Čia prieš dvejus metus atidarytoje bibliotekoje saugomos ir eksponuojamos profesoriaus Vytauto Landsbergio parašytos bei sudarytos knygos. O praėjęs savaitgalis Ilzenbergo dvarui buvo ypač reikšmingas – apsilankęs V. Landsbergis pasirašė visus bibliotekoje esančius savo leidinius.
„Ilzenbergo dvarui – istorinei vietai, kuri 500-tus metų žengia pirmyn ir kuria Lietuvą“ – tokią dedikaciją prof. V. Landsbergis įrašė specialiai paruoštame aplanke.
„Ši knygų kolekcija reikšminga ne tik dvarui, bet ir visai Lietuvai. Neatsitiktinai Ilzenbergo dvaro bibliotekai suteiktas Lietuvos valstybės šimtmečio vardas. Norėjome įkurti su lietuvybe susietų knygų kolekciją, tad paskyrėme ją V. Landsbergio knygoms“, – sakė Ilzenbergo dvaro savininkas Vaidas Barakauskas.
150-ies knygų kolekcija
Pasak V. Barakausko, didelė garbė ir atsakomybė eksponuoti profesoriaus Vytauto Landsbergio knygas. Jų bibliotekoje šiuo metu yra bene pusantro šimto.
„Dažnai žmonės nesitiki, kad čia galima rasti tokį išpuoselėtą dvarą bei vertingą knygų kolekciją. Lietuvoje buvo apie 2000 dvarų. Iki šių laikų išlikę apie 500 ir tik apie 150 Lietuvoje yra tvarkomi. Juk dvarai turi būti pavydžiais, kaip kurti ir puoselėti kultūrinę, istorinę, emocinę, edukacinę patirtį“,- sakė V. Barakauskas.
„Mes dar atsimename, su kokiomis mintimis, idėjomis ėjome į Sąjūdį – su viltimi į Lietuvos atgimimą. Gyvenimas turi turėti prasmę, viltį, perspektyvą ir teikti žmonėms džiaugsmą. Dvaras yra indėlis į visos Lietuvos kultūrą. Norėtųsi, kad visa Lietuva būtų vieta, kurianti visuotinę gerovę Lietuvos žmonėms“, – sakė profesorius Vytautas Landsbergis.
Istorijos lobynai slypi ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir regionuose, o knygų kolekciją gali pamatyti kiekvienas, apsilankęs ekskursijoje po rūmus.
Nustebino šeima
Simboliška, kad minint Tėvo dieną, profesoriaus Vytautas Landsbergis į dvarą atvyko lydimas savo šeimos narių – nustebino ir kartu atvykę anūkai bei proanūkiai.
Šeima praleido visą popietę Ilzenbergo dvare, dalyvavo ekskursijoje, degustacijoje, žavėjosi čia vyraujančia ypatinga atmosfera.
„Puoselėjama ne tik aplinka, ūkis, renkamos istorinės ir kultūrinės vertybės, bet ir kiekvienas svečias priimamas nuoširdžiai ir draugiškai. Nuostabu, kad žmonės myli tai, ką daro, didžiuojasi kuriama aplinka ir pagamintais produktais. Net vidurinioji, anūkų karta, viskuo žavėjosi, stebėjosi ir džiaugėsi apsilankę dvare“, – sakė Birutė Landsbergytė.