Praėjusią savaitę Seimas po pateikimo pritarė Valstybės apdovanojimų įstatymo pataisoms, kad Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliui, Šaulių žvaigždei bei Šaulių žvaigždės medaliui būtų atkurtas valstybės apdovanojimų statusas ir juos teiktų nebe krašto apsaugos ministras, o prezidentas.
Už tai balsavo 75 parlamentarai, niekas nebuvo prieš ir nesusilaikė. Toliau projektą svarstys Seimo komitetai.
Minėti medaliai iki 2002 metų pabaigos turėjo valstybinių apdovanojimų statusą, bet priėmus naują Valstybės apdovanojimų įstatymą, nustatyta, kad jais apdovanoja krašto apsaugos ministras.
„Šių apdovanojimų atkūrimas reikalingas tam, kad dar sykį primintume visuomenei, kokį svarbų vaidmenį atlieka šauliai ir Lietuvos kariuomenės savanoriai. Būtent jie, duodami savo priesaiką Lietuvai, visuomet ateina į pagalbą ten, kur jos reikia labiausiai“, – Seime teigė viena iš projekto autorių Paulė Kuzmickienė.
„Ukrainos įvykių kontekste šie apdovanojimai turi dar didesnę reikšmę. Labai svarbu tinkamai pagerbti ir įvertinti žmones, kurie aukoja savo laiką stiprindami Lietuvos saugumą“, – kalbėjo ji.
Pagal projektą Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu apdovanojami asmenys, Lietuvos kariuomenėje tarnavę 1918–1920 metais, ginkluoto pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyviai, kariai ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Apsaugos skyriaus darbuotojai, tarnavę nuo 1990 metų kovo 11 dienos iki 1991 metų rugpjūčio 23 dienos ir ištarnavę ne mažiau kaip šešis mėnesius, asmenys, priimti į Lietuvos šaulių sąjungą iki 1991 metų rugpjūčio 23 dienos ir išbuvę jos nariais ne mažiau kaip metus, gynę ir saugoję svarbius objektus.
Šaulių žvaigždė skiriama Lietuvos šaulių sąjungos nariams, pasižymėjusiems organizaciniais darbais, ypatingu uolumu, sąžiningumu ir ištvermingumu, Šaulių žvaigždės medalis – pasižymėjusiems Šaulių sąjungos nariams, nusipelniusiems Lietuvos valstybei ir Šaulių sąjungai.