Jo teigimu, speciali pažintinė programa, skirta afganistaniečiams, pradedama bendradarbiaujant su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Maltos ordino pagalbos tarnyba.
Anot muziejaus, programa padės afganistaniečiams įveikti kultūrinius skirtumus, pažinti Lietuvą, jos istoriją, susirasti draugų.
„Tie 180 žmonių šiandien – visaverčiai Lietuvos gyventojai, kiekvieną mėnesį gaunantys vis mažėjančią valstybės paramą, nes turi išmokti gyventi taip, kaip mes visi – dirbti, mokėti mokesčius. Muziejuje diskutavome, kad vis dėlto tarp afganistaniečių ir mūsų – didžiulė praraja“, – pranešime teigė muziejaus vadovas Vydas Dolinskas.
„Ypač didelę atskirtį patiria moterys, kurios dėl kultūrinių skirtumų kol kas rūpinasi tik namais ir buitimi. Šioms moterims pasaulis už lango – nepažįstamas, svetimas. Daugelis jų jau lanko pirmąsias lietuvių kalbos pamokas, bet nekalba nei anglų, nei rusų kalbomis. Ir čia jau turbūt mūsų – Valdovų rūmų muziejaus, kaip nacionalinės kultūros įstaigos, pareiga padėti tokiems žmonėms integruotis į mūsų visuomenę“, – teigė jis.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sveikina šią iniciatyvą ir sako, kad tai turėtų padėti integruotis afganistaniečiams.
„Tarptautinė patirtis rodo, kad pavojaus akivaizdoje iš savo šalies turėjusiems bėgti žmonėms, integruotis naujoje aplinkoje yra nelengva. Afganistaniečiams ir jų šeimų nariams teikiama visa reikalinga pagalba, kad jų integracija mūsų šalyje būtų kuo sklandesnė. Pasitelkiamos ne tik nevyriausybinės organizacijos ir jų talkininkų pagalba“ , – sakė ministrė.
„Ypač vertingos iniciatyvos, suteikiančios Lietuvoje esančioms afganistaniečių šeimoms pažinti mūsų tradicijas, istoriją ir kultūrą. Kviesčiau ir kitas šalies institucijas prisidėti prie gražios Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų iniciatyvos“, – kalbėjo ji.
Valdovų rūmai teigia, kad užsiėmimai afganistaniečiams bus nemokami, o į pirmuosius susitikimus afganistaniečių šeimas atveš Maltos ordino pagalbos tarnyba.
Pirmas užsiėmimas – Užgavėnių kaukių gamyba – vyks vasario mėnesį, į jį užsiregistravo šešios afganistaniečių šeimos. Per keturis mėnesius Valdovų rūmų muziejus teigia besitikintis suteikti galimybę į užsiėmimus, ekskursijas atvykti visoms šeimoms.
Afganistaniečiai į Lietuvą atgabenti pernai rugpjūtį po to, kai Afganistano kontrolę, išvykstant paskutiniams JAV kariams, perėmė Talibanas, užėmęs sostinę Kabulą.
Iš viso per dešimties dienų trukmės misiją iš Lietuvos karių ir diplomatų sudarytas vadinamasis Kabulo vienuoliktukas padėjo pargabenti per 170 Lietuvai talkinusių afganistaniečių vertėjų su šeimos nariais.
Pernai rugsėjį afganistaniečiams suteiktas politinis prieglobstis Lietuvoje.