Vilnietės Ingridos (tikrasis vardas ir pavardė žinoma – red. past.) skambūs pareiškimai buvo paviešinti ukrainiečių tinklaraštininko, kuris apsimeta Rusijos piliečiu ir tyčia užduoda provokuojančius klausimus kitiems žmonėms apie Rusijos režimą bei vaizdo įrašus talpina „YouTube“.
„Aš Ingrida iš Lietuvos“, – prisistatė vilnietė provokatoriui, kuris prisistatė Aleksejumi iš Maskvos.
„Tu iš Lietuvos, kuri anksčiau priklausė Sovietų Sąjungai, taip? – Taip. – O jūs mūsų prezidentą gerbiate, taip? – Aš jį myliu. – Aš šoke, kad radau žmogų Lietuvoje, kuris myli mūsų prezidentą. – Taip, aš dievinu Putiną“, – atsakė vilnietė.
Ingrida tvirtino, kad Lietuvoje kai kurie nemėgsta V. Putino, bet yra ir tokių, kuriems jis patinka.
„Puiku, vadinasi, ne veltui vyksime išlaisvinti Lietuvos. Ačiū Dievui, nes maniau, kad veltui vyksime laisvinti Lietuvą, nes ten nėra nė vieno, kas mylėtų Putiną. – Nuo kieno išlaisvinti? – Nuo visokių kvailių, kurie palaiko NATO. Taip pat, kaip ir buvo Mariupolyje, Bachmute, Avdijivkoje ir taip toliau, tai mes juos visus nužudėme ir dabar ten mūsų teritorijos. Mes tą patį padarysime ir su Vilniumi“, – pareiškė tinklaraštininkas.
Ingrida tinklaraštininkui atsakė, kad ji palaiko šią idėją.
@zsu4308 #lietuvossaugumas #vsd #lietuvatiktoklietuva #lietuvospolicija #vilnius #lietuva #ingridaisvilniaus ♬ original sound - ЗСУ_🇱🇹
Naujienų portalui tv3.lt moteris tikino, kad šį vaizdo įrašą jau buvo pamiršusi, o tinklaraštininką atpažino kaip provokatorių, todėl jį esą trolino.
„Kaip gavosi, taip gavosi. Pirma mintis atėjo, kaip patrolinti“, – paaiškino Ingrida, naujienų portalui tv3.lt jos pasiteiravus, kodėl tokiu būdu ir pasisakymais nusprendė patrolinti provokatorių.
Pasiteiravus Valstybės saugumo departamento apie šią situaciją, atsakė, kad situacija analizuojama, tiriama.
„Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas (VSD) renka ir analizuoja informaciją apie Lietuvai nedraugiškų valstybių ideologinių nuostatų platinimą informacinėje erdvėje.
Informacija yra teikiama sprendimų priėmėjams, o apibendrinta reiškinio apžvalga visuomenei kasmet pateikiama žvalgybos institucijų parengtame Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime. Konkreti informacija apie VSD vykdomus tyrimus viešai nėra teikiama“, – teigiama atsakyme.
Dėl pasisakymų kreipėsi į policiją, pradėtas tyrimas
Pasipiktinę ir įžeisti gyventojai dėl vilnietės Ingridos pasisakymų kreipėsi ir į policiją. Po išplitusių vaizdo įrašų Ingridos darbovietė pranešė, kad moteris atleista, kad jie nepalaiko tokių pasisakymų.
Kaip naujienų portalui tv3.lt pranešė Vilniaus apskrities policijos komisariato atstovas Tomas Bražėnas, žmonių skundas ir pranešimas užfiksuotas.
„Taip, tokio pobūdžio pranešimą sostinės policija registravo kovo 19 d. 16.43 val. Dėl šios neigiamos informacijos pasirodžiusios internete Vilniaus AVPK Trakų r. PK pareigūnai pradėjo aplinkybių tikslinimą“, – patvirtino T. Bražėnas.
Visuomenininkas V. Bartkevičius naujienų portalui tv3.lt teigė, kad aktyviai stebint socialinius tinklus atrodo, kad tokių panašių atvejų šiuo metu į paviršių iškeliama žymiai daugiau nei, pavyzdžiui, prieš metus.
„Tai lemia keli veiksniai: tai būtent matymas, kad su tuo nėra kovojama, už tokius veiksmus kažkokios baudos susilaukti praktiškai nėra realu. Su tuo jau susidūrėme keletą kartų, nes ne dėl vieno žmogaus pasisakymų buvo rašyti pareiškimai <...>.
Tai tie pareiškimai lieka praktiškai nenagrinėjami, prokuratūra nenori veltis į tokius dalykus ir jokios perspektyvos nėra“, – teigė visuomenininkas.
Jis pridūrė, kad tai lemia ir kitas veiksnys – Rusijos režimą palaikantys asmenys, kurie mato realią situaciją Ukrainoje, drąsėja, vieni kitus skatina kalbėti garsiau. Jis tvirtina, kad toks elgesys nepriklauso nuo tautybės, tokią neapykantos kalbą skleidžia ir kai kurie lietuviai, ir rusai, ir baltarusiai ar ukrainiečiai.
„Kita vertus, mes gyvename taip, kad mes nematome, kas vyksta kituose socialiniuose burbuluose. Jeigu mes bendraujame su labiau išsilavinusiu burbulu, tai dažnai nematome tos situacijos, kokia yra kituose burbuluose, kuri yra baisi, ir tai yra didelė problema, grėsmė nacionaliniam saugumui“, – sakė V. Bartkevičius.
N. Maliukevičius: socialiniai tinklai tampa informacinio karo įrankiu radikalizuojant žmones
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas, propagandos tyrinėtojas dr. Nerijus Maliukevičius tvirtina, kad ukrainiečiai šiuo būdu bando atskleisti V. Putino šalininkus.
„Dėl tokių atvejų kažkokių labai didelių apibendrinimų negalima daryti, nes tai yra savotiška trolinimo forma, į kurią pateko ši veikėja. Tai yra būdas, kurį taiko ukrainiečiai, bandydami atskleisti tuos Putino simpatikų tinklus, juos parodyti, demaskuoti. Tai ši veikėja, panašu, pateko į tai.
Man iš viso šito yra kita, galbūt svarbesnė žinia, kad šitais socialiniais tinklais siekiama radikalizuoti žmones, išprovokuoti jų neadekvatų elgesį. Vienu atveju tai galima paversti tokiu trolingu, bet kitu atveju mums priešiškos valstybės gali panaudoti šias strategijas radikalizuojant tam tikrus žmones, doktrinuojant juos, priverčiant elgtis ir veikti tam tikru būdu“, – teigia jis.
Jis priduria, kad kurį laiką pastebima, jog socialiniai tinklai tampa informacinio karo įrankiu ne tik skleidžiant informaciją, bet ir aktyviai radikalizuojant ir doktrinuojant žmones.
Paklausus, ar Rusijos režimo palaikytojai nesijaučia drąsiau skleidžiant neapykantą viešoje erdvėje vien dėl to, nes žino, kad neužsitrauks jokios atsakomybės, N. Maliukevičius tvirtina, kad socialiniuose tinkluose pateiktą informaciją yra labai sunku kontroliuoti.
„Socialiniuose tinkluose tas nėra taip reguliuojama, kaip tradicinėse medijose. Jeigu tai būtų pasakyta televizijoje ar spaudoje, tai galėtų sulaukti atsakomybės pačios žiniasklaidos priemonės, o dabar kai yra toks sudėtingas reguliavimo mechanizmas tuose pačiuose feisbukuose ir tuo labiau kraštutiniuose tinkluose, kaip Telegramas ar TikTokas, tai natūralu, kad Rusija, Baltarusija ar Kinija savo operacijas perkelia į šitą erdvę“, – tvirtina informacinio karo ekspertas.
bausmė tokią išsiųsti į kaliningradą arba minską kur ji galės mėgautis uzkij mir