Šeškinėje gyvenantis vilnietis Tadas (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) sako, kad kasdien laiptinėje „verda gyvenimas“. Pasak jo, kiekviename namo aukšte galima rasti švirkštų ar kruvinų servetėlių.
„Šeškinė yra nemažas rajonas, o kiekvienam kampe yra tie taškai. Čia nėra taip, kad tik prie mano namo ar šalia, o yra visame rajone. Mano laiptinėje dažnai leidžiasi narkotikus. Kiekvieno aukšto laiptinėje yra primėtyta švirkštų, kraujuotų servetėlių, folijos likučių“, – teigia Tadas.
Šeškinėje gyvenantis vyras sako, kad pakraupę ne tik namo gyventojai, bet ir valytoja, kuri prižiūri namą.
„Mes laiptinėje turime valytoją, pabendraujame. Tai sako, kad švirkštų yra kiekviename aukšte ir baisu pas jus į laiptinę ateiti. O gyventi tai tuo labiau baisu, o dar yra ir maži vaikai. Su laiku priprantame prie visko, bet iš tikrųjų baisu. Man tai dar ne taip, gal aš ne taip jautriai reaguoju ir maža tikimybė, kad mane jie užpuls, ar kažką padarys, bet yra šeimos su vaikais, moterys“, – vardija vilnietis.
Šeškinėje įsikūręs Tadas papasakojo, kaip kaimyną užpuolė apkvaišęs vyras ir pagrasino peiliu.
„Buvo vienas įvykis, kad kaimynas pro durų akutę pamatė, kaip narkomanas bando kažką leistis – jis atidarė duris ir liepė jam išeiti iš laiptinės. Tai narkomanas puolė peiliu jį, kaimynas vos spėjo duris užsidaryti ir pabėgti atgal į butą“, – pasakojo Tadas.
Šeškinės gyventojas: „Toks kiekis jų, panašiai kaip tarakonų“
Tadas sako, kad narkomanų Šeškinėje padaugėjo tada, kai, jo manymu, buvo panaikintas taboras. Vyras samprotauja, kad dabar narkomanai išsisklaidė po visą miestą.
„Narkomanai – ligoti žmonės, bet didžiausia problema yra ne tai, kad jie čia vaikšto apsvaigę, bet, kad yra tie taškai miegamuosiuose rajonuose, nuo to ir prasideda visos problemos. Taip, jie priklausomi, jie ligoti, juos reikia gydyti, bet jei nebūtų šitų taškų rajonuose, tai ir nebūtų tokios problemos.
Anksčiau buvo taboras ten prie oro uosto, tai visi žinojo, kad ten yra taboras ir tiesiog tą vietą apeidavo, o čia nežinai, kur apeiti, jie visur yra, jie vaikšto kaip zombiai. Aš matau juos maždaug kartą per 5 minutes. Toks kiekis jų, panašiai, kaip tarakonų“, – piktinasi gyventojas.
Taip pat Šeškinėje gyventis Gabrielius (vardas ir pavardė reakcijai žinoma) sako, kad ši problema stipriai suintensyvėjo per paskutinius metus. Vyras tikina, kad Šeškinės gyventojai nutuokia, kur galėtų būti ir prekiaujama narkotikais, sako, kad čia atvažiuoja įtartinos išvaizdos automobiliai.
Policija: bandoma įvairiais būdais sutramdyti
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja sako, kad situaciją sukontroliuoti ir sutramdyti yra bandoma įvairiausiais būdais, tam pasitelktos ne vien policijos pareigūnų pajėgos.
„Tame rajone yra vykdomos įvairios priemonės: patruliavimai, pasitelkiami kitų tarnybų dabar ir viešojo saugumo pareigūnai dirba kartu. Taip pat ir Šaulių sąjungos atstovai, policijos rėmėjai, bendruomenės pareigūnai, nuolat lankosi ir mokyklose, šviečia jaunimą dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų, ir nuolat yra bendraujama su mokyklų administracijomis. Tai iš tikrųjų, tą situaciją yra bandoma įvairiais būdais sutramdyti“, – sako J. Samorokovskaja.
Anot J. Samorokovskajos, policijos ekipažai nuolat patruliuoja po gyvenamąjį rajoną, tačiau situacija kitose sostinės rajonuose yra labai panaši.
„Jei kalbėti tik konkrečiai apie Šeškinės rajoną, neypatingai išsiskiria iš kitų rajonų. Tai pareigūnai tikrai deda visas pastangas ir pagal galimybes patruliavimai yra, kad galėtų šiek tiek atbaidyti juos. Šitos priemonės yra vykdomos nuolat“, – teigia ji.
Policijos teigimu, vien Šeškinės mikrorajone nuo metų pradžios pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai dėl narkotinių medžiagų platinimo. O dalį vietų, kur parduodami narkotikai, pareigūnai jau išaiškino. Tačiau gyventojai kol kas sako didelio skirtumo savo aplinkoje dar nemato.
Reabilitacijos centro įkūrėjas: narkomanai patys tikrai nesusitvarkys
Reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjas Marius Balčiūnas teigia, kad šios problemos mastas yra didžiulis.
„Ar taboras panaikintas, ar nebūtų panaikintas – visą laiką kiekviename rajone buvo žmonės, kurie pardavinėjo narkotikus ir kurie juos vartoja. Jų yra pilna visur, tų žmonių problema tikrai yra didelė“, – sako jis.
Pasak M. Balčiūno, priklausomas žmogus neturi jokios kontrolės ar moralinio kompaso, todėl vogti ar daryti kitus nusikaltimus jam atrodo normalu, nes taip galės nusipirkti narkotikų. Vyras priduria, kad šiuo metu platinami narkotikai yra ypač pavojingi, dalis jų gali būti net savadarbiai.
„Jie nekontroliuoja savo gyvenimo, pas juos yra tik vienas tikslas ir viena mintis – gauti pinigų, bet kokia kaina, kad nusipirktų sau dozę ir patenkintų savo poreikį. Jie negali nei savęs kontroliuoti, nei nieko.
Dabar tų narkotikų atsiranda vis daugiau, savadarbiai kažkokie narkotikai ir jie vartodami tuos kvaišalus tampa neadekvačiais žmonėmis, jiems prasideda haliucinacijos, jų sveikatos būsena dar greičiau blogėja, paranoja atsiranda, dar kažkokios vidinės baimės. Dėl to taip vyksta.
Jiems reikalingi pinigai nusipirkti dozei, jiems nusispjauti, ką kiti pagalvos, jis nekontroliuoja savo gyvenimo. Kur tik yra galimybė kažką pavogti, jie tikrai pasinaudos šita galimybe, nes ten nėra likę jokių moralinių principų ir apskritai jie tampa, kaip žvėrys, kaip zombiai, kurie nekontroliuoja savo gyvenimo visiškai, nes ir negali jo kontroliuoti.
Juos reikia gydyti, sudaryti sąlygas, kad žmogus patektų į tas gydymo įstaigas, nes patys tikrai nesusitvarkys ir nesustos niekada“, – kalba reabilitacijos centro įkūrėjas.