Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Prezidento rinkimuose išgarsėjęs Eduardas Vaitkus dabar bandys laimę Seimo rinkimuose. Į jį patekti nori ne vienas, o kartu su bendraminčių būriu. Pristatytame sąraše ir Ediko Jagelavičiaus pavardė.
„Rinkimų metu mes galėsime pamatyti, ar žmonės palaiko tokį žmogų kaip aš, kuris šiuo metu negali atvykti į Lietuvą“, – sako kandidatas į kandidatus Edikas Jagelavičius.
Edikas Jagelavičius kartu su pagarsėjusiais paleckininkais Kazimieru Juraičiu, Erika Švenčioniene ir kitais ne kartą keliavo į Baltarusią. Dėl tokių kelionių teismas likvidavo jų įsteigtą „Tarptautinį geros kaimynystės forumą“, o Juraičiui, Švenčionienei ir Jagelavičiui iškelta byla dėl padėjimo Rusijai ir Baltarusiai veikti prieš Lietuvą. Juraitis su Švenčioniene trina teismo suolus, o Jagelavičius paspruko į Baltarusią, kur dabar ir gyvena. Mūsų teisėsauga yra paskelbusi jo paiešką.
„Aš buvau Donbase, kadangi dėl to, jog aš ten nuvykau į „press“ turą pasižiūrėti, kas ten vyksta, pas mane po to buvo namuose kelios kratos. Aš į Lietuvą tikrai nenoriu grįžti, kada Lietuvoje ateis tikra demokratija, apie kurią jūs pastoviai kalbate, žinoma, aš mielai gyvensiu Lietuvoje, ten, kur aš gimiau, ten, kur užaugau, ir ten, kur gyvena mano giminės“, – kalba E. Jagelavičius.
Kandidatas į kandidatus
Tiesa, Jagelavičius dar yra tik kandidatas į kandidatus. Vyriausioji rinkimų komisija dar analizuoja norinčiųjų patekti į Seimą sąrašus ir žiūri, kuriuos gali tvirtinti, o kurių ne.
Paklausus, ar žmogus, besislapstantis nuo Lietuvo teisėsaugos, gali tapti oficialiu kandidatu rinkimuose, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Lina Petronienė atsako, kad konkrečių ribojimų nėra.
„Iš tiesų tokio apribojimo nėra, vėlgi, yra apribojimas kandidatams, reikalavimas, kad jie turi būti atlikę bausmę. Tai kai sakote besislapstantis, klausimas, ar jis jau turi nuosprendį, ir jo neatlikęs, ar jis dar yra kažkokiuose teisminiuose procesuose, teisminiuose ginčuose“, – sako L. Petronienė.
Teismo procesas dėl paleckininkų galimo veikimo prieš Lietuvą vis dar vyksta, tik be Jagelavičiaus. Tad jis dar nenuteistas.
„Aš kaip supratau, tiesiai neklausiau, bet kaip supratau, racionaliau būti laisvėje ir kažką daryti, negu, kad sėdėti apribotam nelaisvėje“, – teigia kaltinamasis Kazimieras Juraitis paklaustas, kodėl negrįžta į Lietuvą.
„Aš šiuo metu gyvenu Baltarusioje, bet aš tokią galimybę turiu, įstatymas nedraudžia man kandidatuoti į Seimą, teisingai, Lietuvoje?“, – tikina Jagelavičius.
„Yra reikalavimas būti... nuolat gyventi Lietuvoje, yra toks reikalavimas“, – teigia Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė.
Bet teoriškai, žmogus gali gyventi kitur, nei yra nurodęs oficialiems valstybės registrams.
„Jeigu mes turėtume kažkokią papildomą informaciją, kad jisai, galbūt, negyvena Lietuvoje, tada galėtume aiškintis, nes jeigu yra registre nurodyta informacija, mes ja tikime“, – aiškina Petronienė.
VRK turės priimti sprendimą
VRK pirmininkė sako, kad tokiais atvejais kitos institucijos juos turi informuoti, kad žmogus negyvena Lietuvoje.
„Na, turbūt VRK a priori 1800 kandidatų neturėtų tikrinti, mes turėtume pasitikėti ir registrais, ir kandidatų teikiama informacija, tikriname, kas yra objektyvu, bet aišku, jeigu gautume žinių apie kažkokį konkretų asmenį, tada jau vertintume atitinkamai“, – pasakoja Lina Petronienė.
Tad klausimas, kokia institucija galėtų įrodyti, kad žmogus gyvena ne ten, kur nurodęs.
„VSD irgi pateiks tam tikru laiku tam tikras išvadas ir VRK turės priimti atitinkamą sprendimą“, – komentuoja Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Pocius.
Po to, kai Vaitkus prezidento rinkimuose gavo šimto tūkstančio žmonių balsus, politikai pradėjo kalbėti, kad būtina turėti saugiklius, jog prorusiški žmonės negalėtų patekti į valdžią.
„Galima kalbėti apie tai, kad tai yra teisinės valstybės nišos, kuriomis naudojasi tokie prieš Lietuvą nusiteikę veikėjai. Galima, galbūt, tai vadinti ir demokratijos kaina, be abejo, aš tos kainos nenorėčiau mokėti, ir be jokios abejonės, matyčiau šitą veikėją daugiau teisiamųjų suole, negu rinkimų sąraše“, – sako krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Sako, kad Rusija pavojaus nekelia
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas sako, kad, galbūt, reikia keisti ir įstatymus.
„Turėtume sustiprinti savo budrumą ir laikui bėgant, tikrai turime labai rimtai įsivertinti tas grėsmes ir priimti tuos sprendimus. Reikalui esant, tikrai inicijuosiu arba su kolegomis iš kitų komitetų tą ir padarysime“, – tikina A. Pocius.
Pats Edikas Jagelavičius sako, kad jeigu bus išrinktas į Seimą, tuomet grįš į Lietuvą. Jeigu ne – pasiliks Baltarusioje, kurioje dabar įsidarbino radijo laidų vedėju.
Jagelavičius sako, kad gyvena iš gaunamos algos, o taip pat ir iš pinigų, kuriuos gavo pardavęs garažą. Jis sako, kad su Lukašenkos KGB nedirba. Tiesiog jo pažiūros yra link rytų, o ne vakarų. Esą Rusija Lietuvai nepavojinga.
„Manau, kad visiškai nekelia grėsmės. Rusija tiesiog yra susirūpinusi savo saugumu, kad aplink Rusiją, pagal perimetrą, nebūtų priešiškai nusiteikusių valstybių. O Lietuva yra tikrai priešiškai nusiteikusi“, – teigia kandidatas į kandidatus Jagelavičius.
Jagelavičius pasisako už tai, kad Lietuva išstotų iš NATO, esą tai agresyvus aljansas, keliantis karus.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.