Negana to, ministrui kliūva ir sudėtinių vaistų populiarėjimas, jis užsimojo riboti ir jų kainas. Tačiau vaistų gamintojai jau perspėja, kad naujovės dar labiau patuštins pacientų kišenes, o kai kurių vaistų Lietuvoje iš viso nebeliks.
Prie pigių vaistų užsimojęs lietuvius pripratinti ministras A. Veryga šokiruotas. Kai kurie vaistų tiekėjai nuo metų pradžios nesikuklindami brangina kompensuojamuosius vaistus. Vienas tiekėjas pabrangino net pusantro šimto vaistų.
O kadangi jie kompensuojami, iš valstybinio sveikatos draudimo fondo per metus už juos tektų pakloti papildomą milijoną eurų. Tad ministras užsimojo stabdyti vaistų brangimą – ligšiolines kainas tiesiog įšaldys.
„Kai kurie vaistų gamintojai naudojasi situacija, ypač tie, kur jų mažiau. Kai kuriose pozicijose kaina auga teikiamų į kainyną vaistų. Pacientams tai neaktualu, bet aktualu PSDF biudžetui. Mes norime, kad išlaidos neaugtų", – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.
Jei tiekėjai vis tiek nuspręstų branginti vaistus, tokius grasinama išbraukti iš kompensuojamųjų sąrašo
Ministras mano, kad taip pamokytų verslininkus, nes kristų jų pirkimai. Mat pacientams už juos tektų mokėti brangiau – visą kainą be kompensacijos.
„Dėl vaistų geros tvarkos nėra", – mano kalbintas žmogus.
„Pensija nedidelė, kada ateisi pas gydytoją, 5–10 reikia išleisti", – kalbėjo moteris.
„Kitą vaistą, jei jis tiktų. Bet jei pripratus prie vienų vaistų, nežinau, negerai", – mano pašnekovas.
„Mokėti daugiau tikrai niekas nenori. O vaistų, kur pripratę norisi, gaunasi, kad žmogui ir taip, ir taip blogai. Bet mes mušami pripratę. Reikės, pirksime brangiau", – dėstė žmogus.
Ministras A. Veryga piktinasi ir tuo, kad žmonės geria vis daugiau kompensuojamųjų brangesnių sudėtinių tablečių, kuriose yra kelios veikliosios medžiagos, ir atsisako pigesnių su viena veikliąja medžiaga. Taip esą ir vėl sunkiamas biudžetas.
Pavyzdžiui, yra medikamentas, kurio vienoje tabletėje telpa trys veikliosios medžiagos. O kitame – tos pačios medžiagos yra atskirose tabletėse. Jei visus komponentus jungiančio medikamento kaina yra didesnė, ministras ragina rinktis tris atskirus.
Ministras užsimojo apriboti sudėtinių vaistų kainą – jų bazinė kaina negalės viršyti jį sudarančių veikliųjų medžiagų kainų sumos.
„Kiekvienai veikliai medžiagai skaičiuoti papildomai antkainį, kai jos supresuotos į vieną tabletę, kai antkainis skirtas už pakuotę, atvežimą, kas susiję su pardavimu, didmena, jei kažkas supresavo į vieną tabletę, skaičiuoti atskirai kiekvienos veiklios medžiagos kainą nėra jokios logikos", – kalbėjo A. Veryga.
Vaistų gamintojai atkerta ministrui, kad vaistų kainos kyla ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Tik Jungtinėje Karalystėje kritus svaro kursui, esą atpigo ir vaistai. Nors ministras tikisi priešingai, gamintojai perspėja, kad įšaldžius bazines vaistų kainas Lietuvoje, gali didėti priemokos pacientams arba dar blogiau – vaistus išbraukus iš kompensuojamųjų sąrašo, dalį jų žmonėms teks pirkti už visą kainą.
Skaičiuojama, kad žmonės per metus papildomai išleis mažiausiai pusantro milijono eurų.
„Jei kalbėti apie sudėtinius preparatus, tai yra inovatyvesnės vaisto formos. Jos pakankamai seniai naudojamos Vakarų pasaulyje. Pacientui paprasčiau vartoti vieną tabletę nei 2–3 atskiras", – sakė „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
„Dvi galimos išeitys – pacientai mokės daugiau, pacientų išlaidos didės. Kita išeitis – jei gamintojas netenkins reikalavimų, nepateks vaistas į kainyną ir jo tiesiog neliks rinkoje", – kalbėjo vaistų gamintojų atstovė Rasa Bričkienė.
Rudenį įsigaliojus naujai vaistų kompensavimo tvarkai, anot vaistų gamintojų, ją gali pajusti apie pusė milijono Lietuvos pacientų. Dalis vaistų, esą, gali brangti, o kai kurių vaistinėse iš viso, tikėtina, neberasime.