Atnaujintos sudėties pirmosios pagalbos rinkinyje, skirtame automobiliams ir geležinkelių transportui, atsiranda spaudžiamasis tvarstis, ledo maišeliai, turniketai, skirti arteriniam kraujavimui stabdyti, ir vienkartinė veido kaukė, skirta dirbtiniam kvėpavimui.
Visą vaistinėlės turinį turės atsinaujinti tie vairuotojai, kurie pirmosios pagalbos rinkinį pirko iki 2019 m. sausio 1 d. Tie, kurie vaistinėles įsigijo ar atsinaujino po 2019 m. sausio 1 d. turi tik pasipildyti savo vaistinėlių rinkinį 2 turniketais.
Kas turi būti vaistinėlėse?
Sveikatos apsaugos minsiterija (SAM) primena, kad pirmosios pagalbos rinkinyje turi būti šios priemonės:
-
sterilūs įvairių dydžių pleistrai – 10 vnt.;
-
pleistras ritinėlyje;
-
sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio sterilus padelis ne mažesnis kaip 10 cm x 10 cm, pats tvarstis ne mažesnis kaip 15 cm x ir 180 cm;
REKLAMA -
nesterilus tvarstis – 5 vnt.;
-
palaikomasis trikampio formos tvarstis – 2 vnt.;
-
pirmosios pagalbos žirklės;
-
speciali antklodė, skirta paguldyti ar apkloti nukentėjusįjį, ne mažesnė kaip 130 cm x 200 cm – 2 vnt.;
-
sterilus žaizdų tvarstis, ne mažesnis kaip 5 cm x 10 cm – 10 vnt.;
-
vienkartinės medicininės pirštinės – 4 vnt.;
-
vienkartinės apsauginės plėvelės / pirmos pagalbos gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti – 2 vnt.;
REKLAMAREKLAMA -
vienkartinis šalčio maišelis – 2 vnt.;
-
turniketas, skirtas stipriam (masyviam) kraujavimui galūnėse (rankose, kojose) stabdyti – 2 vnt.;
-
pirmosios pagalbos teikimo aprašymas arba atmintinė, turniketo naudojimo taisyklės.
Naujos sudėties vaistinėlės transporto priemonėms kainuoja nuo 18 eurų, brangesnės gali siekti ir 30–50 eurų.
Tinka ne bet kokios
Sveikatos specialistai pastebi, kad kai kurie gyventojai, bandydami sutaupyti, ima gudrauti – ieško vaistinėlių turguose arba siunčiasi internetu per mažai žinomas interneto svetaines. Tačiau ne visi parduodami pirmosios pagalbos rinkiniai tinka.
Vaistinėlėse esančios medicinos priemonės privalo būti paženklintos CE ženklu. Šis žymėjimas patvirtina, kad medicinos priemonės pagamintos pagal reikalavimus ir yra saugios naudoti.
Perkant vaistinėles ne iš Europos Sąjungos gamintojų, reikia pasidomėti:
- ar medicinos priemonės tinkamai paženklintos;
- ar gamintojas yra registruotas Europos Sąjungoje;
- ar turi reikiamus sertifikatus ir ar tie sertifikatai galioja.
Neatitinkančios reikalavimų vaistinėlės ne tik negalios, bet ir bus neįleidžiamos į Lietuvos rinką, o jų priemonės gali rimtai pakenkti sveikatai.
Neturint atitinkamai paženklintų medicinos priemonių vairuotojams gresia bauda, techninės apžiūros metu – neigiama patikros išvada.
Neturint vaistinėlės – bauda
Pagal SAM 2020 m. gruodžio 10 d. įsakymą naujos sudėties pirmosios pagalbos rinkinys nuo 2022 m. sausio 1 d. turi būti įstaigose ir įmonėse, ir visose Lietuvos Respublikoje registruotose kelių motorinėse transporto priemonėse bei geležinkelio transporto priemonėse. Rinkinį taip pat rekomenduojama turėti dviratininkams, riedutininkams, žygeiviams, keliautojams.
Nuo 2023 m. liepos 1 d. vairuotojai privalo turėti atnaujintos sudėties vaistinėles. Jos neturint gali grėsti bauda nuo 10 iki 12 eurų.
Naujosios sudėties pirmosios pagalbos rinkinį svarbus turėti ir atliekant techninę apžiūrą. Jei vaistinėlė automobiliui nėra tinkamai sukomplektuota ar jos nėra visų reikiamų komponentų, fiksuojamas „nedidelis trūkumas“. Nors tai nesutrukdys gauti teigiamą patikros išvadą, transporto priemonės savininkas ar valdytojas yra įpareigojamas pats šį trūkumą pašalinti. Tai padarius, pakartotinai atvykti į techninės apžiūros stotį nereikia.
Kviečia nelaukti paskutinės dienos
Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, šiuo metu vaistinėms naujos komplektacijos vaistinėlių netrūksta, jų turėtų pakakti visiems norintiems jas įsigyti.
„Tačiau vis tiek patarčiau neatidėlioti šio pirkinio birželio 30-ajai, kad netektų stovėti eilėse, jaudintis, ar vaistinėlių pakaks. Už netinkamą pirmosios pagalbos rinkinį ar vaistinėlės neturėjimą transporto priemonėje vairuotojams bus taikoma administracinė atsakomybė – bauda nuo 10 iki 12 eurų“, – primena G. Tautkevičienė.