Tiesa, į Irano smūgius Izraeliui rinkos nesureagavo ir naftos kainos į viršų nešovė. Ekonomistai prognozuoja, kad artimiausiu metu degalai Lietuvoje labiau brangti neturėtų, tačiau didesnio atpigimo horizonte irgi nematyti.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Litras benzino – 1,62 €, o dyzelinas – 1,60 €. Tokie skaičiai Panevėžyje kalbintų vairuotojų visai nedžiugina.
„Mes vairuotojais dirbam, matom daug Europos šalių, tai Lietuvoj kainos kaip Vokietijoj, vos ne. O algos mažesnės kiek kartų... Per pusę“, – sako kalbintas vairuotojas.
Benzinas brangesnis už dyzeliną tapo pirmą kartą nuo spalio.
„Benzine yra daugiau naftos ir naftos kainos augimas lėmė kainos augimą galutiniam produkte“, – teigia ekonomistas Marius Dubnikovas.
Naftos kainos augimas – agresyvus
Per praėjusią savaitę benzinas Lietuvoje pabrango pora procentų. Priežastis – didėjančios naftos kainos, o jos auga jau nuo metų pradžios.
„Šiais metais mes turime pakankamai agresyvų naftos kainos augimą, nafta nuo metų pradžios – plius 17 proc. Tai susiję su tuo, kad vis labiau atsigauna Kinijos ekonomika ir, aišku, rinkos stebi geopolitines rizikas“, – pasakoja „Citadele“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Dar naftos brangimą lemia sezoniškumas – pavasarį išauga degalų paklausa. Yra ir kitų priežasčių.
„Ukrainiečių sėkmingos atakos prieš Rusijos naftos bazes. Kai yra ribojama pasaulio pasiūla, kaip bebūtų gaila, rusai vis dar yra vieni pagrindinių naftos ir naftos produktų eksportuotojų“, – komentuoja ekonomistas Marius Dubnikovas.
„Šiek tiek yra didesnis vartojimas nei buvo prognozuota. Ir dar vieną įdomią tendenciją stebime, kad Europoje dabar didėja automobilių su vidaus degimo varikliais įsigijimas ir mažėja elektromobilių“, – pasakoja laikinoji Energetikos agentūros vadovė Agnė Bagočiutė.
Po atakos Izraelyje, kainos nekilo
Vairuotojai prie kylančių kainų bando prisitaikyti:
„Niekada nebuvo, kad kristų kainos, vis kyla ir kyla. Tai normalu.“
„Kiek brangsta, keliais centais, ne euru, ne 50 centų. Daug įtakos neduoda ta degalų kaina.“
„Dėl poros centų nestebi, nes reikia važiuoti. Važiuoji ir pili kurą.“
„Čia tokios kainos, kitoj degalinėj mažesnės kainos, ten piliesi. Taip ir verčiamės.“
Daug vairuotojų baiminosi, kad degalų kaina pašoks po sekmadienio, kai Iranas paleido šimtus raketų į Izraelį. Tačiau naftos kainos kreivė po savaitgalio aukštyn nešovė, netgi šiek tiek leidosi.
„Reakcijos nebuvo jokios, kaina nepasikeitė, netgi šiek tiek sumažėjo. Kol kas tie didieji protingieji pinigai, kaip juos galima įvardyti, nereaguoja, kad tai yra padidėjusi rizika“, – kalba M. Dubnikovas.
„Irano ataka prieš Izraelį buvo labai gerai prognozuojama, rinkos prieš kelias dienas pakankamai aiškiai žinojo, kad ta ataka bus“, – sako A. Izgorodinas.
Kitose šalyse kainos didesnės
Tiesa, rizika kainoms augti išlieka, jei karas Artimuosiuose Rytuose įsiliepsnotų ir nutrūktų naftos tiekimas per Hormūzo sąsiaurį, kurį kontroliuoja būtent Iranas. Jei to nenutiks, kainos degalinių švieslentėse turėtų išlikti panašios. Labai nebrangs, bet ir ženklesnio atpigimo tikėtis nevertėtų.
„Vairuotojams nereikėtų labai nerimauti dėl naftos kainos, nes ji, tikriausiai, pasiekė tą ribą, ties kuria naftos kainos augimas sustos“, – teigia „Citadele“ ekonomistas A. Izgorodinas.
„Jeigu kažkas kardinaliai nesikeis, turėtume matyti daugiau mažiau panašias kainas“, – komentuoja A. Bagočiutė.
„Ar tai yra kažkokia problema? Manau, kad ne, nes ta kaina – 90 dolerių – lygiai tokia pati, kokia buvo praėjusiais metais rugsėjo–spalio mėnesiais. Neturime jokio išskirtinumo“, – tikina ekonomistas Dubnikovas.
Benzinas Lietuvoje nuo metų pradžios pabrango 9 procentais. Pernai tiek benzino, tiek dyzelino kainų vidurkiai buvo apie pusantro euro už litrą. Tačiau mūsų šalyje degalai pora centų pigesni nei Lenkijoje ir net keliasdešimčia centų pigesni nei Latvijoje ir Estijoje.
„Palyginus su Europa, ką tik grįžau iš Graikijos, ten kainos dar didesnės“, – sako vairuotoja.
Palyginti su Euro zonos valstybių degalų kainų vidurkiais, Lietuvoje benzinas pigesnis 16 procentų, dyzelinas – 11 procentų.
Daugiau sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.