Šiuo metu Izraelyje esantis Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininkas Feliksas Puzemskis teigia, jog situacija labai įtempta.
Nors į šalį jis atvyko kiek anksčiau, kruviniems įvykiams dar neprasidėjus, regione vėl atsinaujinę išpuoliai sukrėtė iki sielos gelmių. Labiausiai visiems neramu dėl artimųjų.
„Dauguma mūsų turi giminaičių Izraelyje, mūsų vaikai čia, dėl jų yra baisu. Neramu ir dėl ateities, kaip viskas klostysis, ar konfliktas neišaugs į didesnį“, - dėl susiklosčiusios situacijos tvyrančias nuotaikas trumpai apibūdino F. Puzemskis.
Pasiteiravus, kaip žiaurius susirėmimus išgyvena civiliai, kurių gyvenimas šiuo metu itin sudrumstas, pašnekovas teigė, kad nors kovos dar tebesitęsia, žmonės Izraelyje stengiasi toliau tęsti darbus, nepasiduoti teroristų bauginimams ir panikai.
„Žmonės priprato prie apšaudymų, gyvenimas eina pirmyn, vyksta dienos darbai“, - teigė Klaipėdos žydų bendruomenės pirmininkas.
Pašnekovas pridūrė, jog sparčiai vyksta Izraelio kariuomenės mobilizacija - pirmąją dieną užsiregistravo 300 000 rezervistų.
Visgi atsinaujinusių kovų baigčiai vis dar išliekant itin miglotai, baiminamasi dėl ateities.
„Neramina tai, kad sustojo kai kurių didelių gamyklų darbas. Taip niekada nėra nutikę, bijoma, jog tai reiškia, kad vyks didesnis konfliktas“, - kalbėjo F. Puzemskis.
Jis pridūrė, jog baimę jaučia ne tik Izraelyje gyvenantys žmonės, žydų bendruomenė visame pasaulyje baiminasi dėl ateities.
Renkama parama
Pašnekovas patikino, jog paramos akcijos organizuojamos visame Izraelyje, žmonės yra susitelkę.
Parama organizuojama pirmiausia kariams, tačiau taip pat ir nukentėjusiems civiliams.
„Renkami maisto produktai, higienos priemonės, išorinės baterijos, skirtos mobiliosioms priemonėms įkrauti. Prie kraujo pridavimo punktų nusidriekė eilės“, - apie po kruvinų išpuolių šalyje tvyrantį susitelkimą pasakojo F. Puzemskis.
Izraeliui paramą išreiškė didžioji dalis pasaulio valstybių, siunčiama įvairi parama, o valstybių parlamentai ir vadovai vienas po kito pasmerkia kruvinus išpuolius ir juos organizuojančią teroristinę grupuotę „Hamas“.
Per pasaulį taip pat nuvilnijo protestų banga, išreiškianti paramą dėl išpuolių nukentėjusiems Izraelio gyventojams.
„Esu dėkingas visiems: Klaipėdai, Lietuvai, kitoms šalims, kurios išreiškė paramą Izraeiliui. Tai - Ukraina, Australija, Kanada, JAV, Jungtinė Karalystė, kitos valstybės“, - dėkojo F. Puzemskis.
Nežinia dėl turistų
Savaitgalį Izraelyje prasidėję susirėmimai privertė oro linijų bendroves koreguoti savo skrydžių maršrutus.
Dėl išaugusio pavojaus lygio didelė dalis komercinių skrydžių atšaukiami, dėl to šalyje įstrigo iki konflikto pradžios buvę turistai.
Šiuo metu bandoma suorganizuoti papildomą reisą, skirtą 170 Izraelyje įstrigusių Lietuvos piliečių pargabenti, tarp kurių ir maldininkų grupė, kurią sudaro 40 žmonių.
Visgi kurį laiką to padaryti nesisekė, mat įstrigusius Lietuvos piliečius pargabenti turintis skrydis iš Tel Avivo Ben Guriono oro uosto ne kartą buvo atidėtas.
Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas antradienį pranešė, kad „Avia Solutions Group“ priklausančios įmonės suplanuotas skrydis Lietuvos piliečiams iš Izraelio pargabenti trečiadienio naktį įvyks.
Jis taip pat paskelbė, kad Lietuva siunčia į regioną kariuomenės orlaivį „Spartan“ budėti, jeigu prireiktų daugiau evakuacinių skrydžių.
Apie organizuojamą skrydį iš Izraelio į Lietuvą kalbėjo ir ten esantis F. Puzemskis.
„Avia solutions“ organizuoja skrydžius, tiesa, jų kaina itin didelė, bilietai siekia apie 1 000 eurų, juos gali įpirkti tikrai ne visi", - teigė pašnekovas.