Neskelbtą Ukrainos vadovo vizitą Lietuvoje patvirtino Prezidentūra. Išplatintame pranešime skelbiama, jog prezidentas Gitanas Nausėda susitiks su į Trijų jūrų iniciatyvos forumą atvykstančiu V. Zelenskiu ir aptars padėtį fronte, karinės ir finansinės paramos poreikius. Šalių vadovai taip pat diskutuos dėl Ukrainos eurointegracijos procesų ir narystės NATO perspektyvų.
Po plataus masto karo Ukrainoje pradžios tai trečiasis kartas, kuomet V. Zelenskis lankosi Lietuvoje. Pastarąjį kartą Vilniuje jis viešėjo šių metų sausį.
Tąkart Ukrainos prezidentas su Lietuvos vadovais aptarė saugumo situaciją, Europos Sąjungos ir NATO integraciją bei tolesnę Europos paramą Ukrainai.
Ketvirtadienį Vilniuje vyksta Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikimas, kuriame ketina dalyvauti trylikos Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų esančių ES valstybių narių vadovai.
Į susitikimą taip pat pakviestos asocijuotosios šalys Ukraina ir Moldova.
Akcentuoja oro gynybos poreikius, tarptautinę paramą
Į Vilnių ketvirtadienį ryte atvykęs Ukrainos prezidentas V. Zelenskis sako, kad jo šaliai šiuo metu svarbiausia sustiprinti oro gynybą, tarptautinę paramą.
„Atvykau į Lietuvą dalyvauti Trijų jūrų aukščiausiojo lygio susitikime ir susitikti su valstybių partnerių vadovais, – žinutėje paskyroje „Telegram“ rašė ukrainiečių lyderis. – Dabar svarbiausia padaryti viską, kad sustiprintume savo oro gynybą, patenkintume neatidėliotinus Ukrainos gynybos pajėgų poreikius ir įtvirtintume tarptautinę paramą, kad galėtume įveikti Rusijos terorą.“
Vilniuje jis taip pat turėtų pasirašyti naują Lietuvos ir Ukrainos dvišalį saugumo susitarimą.
Dokumente numatytas Lietuvos įsipareigojimas kariaujančiai šaliai kasmet teikti saugumo ir gynybos paramos už 0,25 proc. metinio bendrojo vidaus produkto (BVP).
Šis susitarimas numato NATO viršūnių susitikimo metu Vilniuje priimtos Didžiojo septyneto (G7) deklaracijos, prie kurios Lietuva ir kitos Baltijos valstybės prisijungė pernai rugpjūtį, įgyvendinimą.
Jame taip pat apibrėžiami Lietuvos paramos modalumai, stiprinant Ukrainos gynybinius pajėgumus ir šalies saugumą artimiausiam dešimtmečiui.
Susitarimo elementai apima Lietuvos karinės, humanitarinės ir finansinės paramos teikimą Ukrainai siekiant apsaugoti ir atkurti jos teritorinį vientisumą, abipusiai naudingo bendradarbiavimo saugumo srityje gilinimą, Ukrainos ekonominio ir energetinio stabilumo bei atsparumo stiprinimą, paramą greitai Ukrainos pažangai siekiant narystės Europos Sąjungoje ir NATO.
Iki šiol prie G7 deklaracijos yra prisijungusios 25 šalys. Praktinį jos įgyvendinimą numatančius susitarimus su Ukraina yra pasirašiusios aštuonios valstybės.
„Rusijos blogis kelia grėsmę ne tik Ukrainai, bet ir kiekvienai su Rusija besiribojančiai valstybei ir visiems, kurie vertina tarptautinę teisę“, – sakė V. Zelenskis.
V. Zelenskis nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvoje lankosi trečią kartą. Iš viso tai – penktasis jo vizitas šalyje. Pastarąjį kartą Lietuvoje jis viešėjo sausį, lankydamas visas tris Baltijos šalis.
Kyjivas vadina Vilnių vienu didžiausių savo rėmėjų, Ukrainai daugiau nei dvejus metus kovojant su Rusijos invazija ir susiduriant su stringančia JAV parama.
Lietuva aktyviai pasisako už Ukrainos narystę ES, taip pat NATO. Pagal ekonomikos dydį, Lietuva patenka tarp daugiausiai karinės paramos Ukrainai skiriančių valstybių.