„Jau beveik vieną mėnesį trunka Ukrainos pasipriešinimas prieš vieną didžiausių pasaulio kariuomenių. Per šį mėnesį Rusija nesėkmingai bando pakeisti teisės viršenybę ir teisėtą valdžią savo galia ir savo valdžia.
Per šį mėnesį Rusijos propagandos mitai buvo pilnai sumalti į miltus. Per šį mėnesį visas pasaulis kartu su Ukraina gedi mūsų žuvusių sunų ir dukrų. Ir jau vienas mėnuo, kaip Ukraina jaučia remiantį brolišką Lietuvos ir jos žmonių petį“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį kalbėjo Ukrainos ambasadorius.
Pasak P. Beštos, kaip rytiniame savo kreipimesi sakė prezidentas Gitanas Nausėda, „jūsų kova yra mūsų kova, jūsų kančia yra mūsų kančia, jūsų laisvė yra mūsų laisvė“.
Ambasadorius pažymėjo, kad Lietuvos Seimas buvo vienas pirmųjų, pasiūliusių Ukrainos narystę Europos Sąjungoje ir iškėlęs idėją dėl neskraidymo zonos virš Ukrainos paskelbimo. P. Bešta dėkojo ir už Lietuvos skirtas „Stinger“ raketas ir kitą pagalbą.
„Kartu esame stipresni, šlovė Lietuvai“, – lietuviškai pasakė P. Bešta.
Ambasadoriaus teigimu, putinizmas parodė savo brutalų veidą, o tai pasireiškė tūkstančiais nekaltų vaikų ir moterų aukomis, tūkstančiais sugriautų mokyklų, vaikų darželių ir gyvenamųjų namų.
„Jie tyčia bombarduoja civilių gyventojų slėptuves. Rusija civilius paima įkaitais ir naudojasi jais kaip gyvaisiais skydais. Šios brutalios atakos metu jau sugriauta virš 500 mokslo įstaigų, apie 100 ligoninių ir daugiau nei 4 tūkst. gyvenamųjų pastatų“, – kalbėjo P. Bešta.
Ambasadoriaus tvirtinimu, nužudytų paprastų ukrainiečių skaičius jau viršijo kovoje kritusių karių skaičių.
„Putinui nesiseka jo vadinamoji „specialioji operacija“, dėl to bandoma šantažuoti Ukrainą, bandant ją privesti prie humanitarinės katastrofos. Tai brutalusis putinizmo veidas, ką drįsčiau prilyginti XXI a. nacizmui. Europa turi labai aiškiai matyti šiuos vaizdus ir aiškiai suprasti, kad putinizmui Europoje nėra vietos. Tai yra visų europiečių bendras interesas ir dėl to kiekvienas turi sumokėti aukštą kainą tam, kad mūsų vaikams Europa būtų saugiais namais“, – teigė jis.
Anot ambasadoriaus, kiekvienas milijardas eurų, kuris yra pervedamas Rusijos vyriausybei už naftą ir dujas, panaudojamas tankų ir raketų įsigijimui.
P. Beštos įsitikinimu, dėl to Vakarai turi pagaliau priimti sudėtingus sprendimus: paskelbti virš Ukrainos neskraidymo zoną, suteikti Ukrainai modernių oro gynybos priemonių, paskelbti Rusijai pilną energetinį embargą, atjungti visus Rusijos bankus nuo SWIFT, atjungti Rusiją nuo pasaulio prekybinių tinklų ir uždaryti visus jūrų uostus rusų laivams.
„Jeigu Europa nesugebės priimti sunkių ir reikalingų sprendimų, žus tūkstančiai ukrainiečių, o Europa ir toliau gyvens bijodama, kad Rusija gali atakuoti ir pačią Europą“, – teigė ambasadorius.
Ambasadoriaus nuomone, Ukrainos pergalė kare priklausys nuo keturių dalykų. Pirmiausia, Ukrainos karių profesionalumas ir atsidavimas. Antra, visuomenės vienybė ir gilus tikėjimas pergale. Trečia, koordinuotas visų Ukrainos valdžios šakų pastangos, kurios yra susitelkusios greta prezidento Volodymyro Zelenskio. Ketvirta, išorinės paramos apimtis ir jos greitis.
„Pagaliau transatlantinė bendruomenė yra vieninga. Tą liudija ir sankcijos prieš Rusiją, ir didžiulė dar nematyto masto parama Ukrainos žmonėms“, – sakė P. Bešta.
P. Beštos nuomone, pirmasis karo mėnuo išmokė vienos svarbios pamokos.
„Tai, kas vyksta Ukrainoje, yra kiekvieno rūpestis. Tai nėra joks konfliktas ir tai nėra vien tik Ukrainos ir Rusijos karas. Tai yra Europos karas, Europoje vykstantis karas, kurio išskirtinis bruožas – kol kas europinis karas vyksta Ukrainos teritorijoje. Tačiau Rusijos pretenzijos viršija Ukrainos ribas“, – tvirtino ambasadorius.
„Arba Putiną stabdome dabar Ukrainoje, arba rytoj Vakaruose reikės jį stabdyti savarankiškai. Niekas negali pasakyti, kur vyks paskutinis mūšis“, – pridūrė jis.
Rusija invaziją į Ukrainą pradėjo prieš mėnesį – vasario 24 dieną. Vakarų šalys Rusijai įvedė griežtas sankcijas, o Ukrainai tiekia paramą, taip pat ir karinę.