Tačiau mokslininkai teigia, kad bet kokia trumpalaikė apsauga nuo infekcijos gali greitai išnykti. Jungtinė Karalystė balandžio mėnesį išleido ketvirtąsias dozes vyresniems nei 75-erių ir labiausiai pažeidžiamiems.
Didesnei žmonių grupei rudenį gali būti pasiūlyta pastiprinanti dozė, tačiau bet koks sprendimas bus pagrįstas Jungtinės Karalystės vakcinos komiteto patarimais.
Tikėtina, kad bus aiškinamasi, ar plinta nauji nerimą keliantys variantai ir ar ligoninėms daromas akivaizdus spaudimas dėl koronaviruso.
Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Izraelis ir Vokietija, jau pradėjo siūlyti visiems suaugusiems ketvirtąją dozę.
Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos sekretorius Sajidas Javidas sakė, kad tyrimo išvados yra „dar vienas įrodymas, pabrėžiantis, kaip svarbu, kad žmonės gautų stiprinančią dozę, kai tik galės“. 133 žmonių tyrimas, praėjus dviem savaitėms po ketvirtosios dozės, parodė, kad vakcinos yra „gerai toleruojamos“ ir „stiprina imunitetą“.
Mokslininkai teigė, kad „didžiausi atsakai po ketvirtosios dozės buvo panašūs ir galbūt geresni nei didžiausi atsakai po trečiosios dozės“.
Sustiprinta ilgalaikė apsauga
Tačiau „Lancet Infekcinių ligų“ paskelbtame tyrime padaryta išvada, kad didelis antispygliuotų antikūnų padidėjimas tikriausiai greitai sumažės, kaip buvo pastebėta po trečiųjų dozių.
Visi dalyviai, kurių dalis buvo vyresni nei 70 metų, o kai kurie jaunesni nei 70 metų, buvo paskiepyti „Pfizer“ arba puse „Moderna“ dozės maždaug po šešių mėnesių nuo trečiosios dozės suleidimo.
„Visose grupėse, ypač vyresniame nei 70 metų amžiuje, buvo geras sustiprėjimas, o pusės Modernos dozės grupėje jis buvo kiek didesnis“, – sakė Sautamptono universiteto studijų vadovas prof. Saulas Faustas.
Po ketvirtosios dozės buvo sustiprinta ir kita imuninės sistemos dalis, vadinama T ląstelėmis, o tai rodo, kad buvo sustiprinta ilgalaikė apsauga nuo sunkių ligų.
Prof. S. Faustas atkreipė dėmesį, kad pastaroji omikrono banga reiškia, jog dauguma žmonių bus užsikrėtę neseniai ir dabar turi didelį antikūnų kiekį, o tai reiškia, kad mažai tikėtina, jog jie gaus daug naudos iš kitos dozės.
Tyrimas nedidelis, o norint nustatyti, kiek laiko trunka imuninis atsakas, reikia atlikti daugiau tyrimų. JK reguliavimo institucija MHRA nusprendžia, ar vakcinos yra saugios naudoti, o Jungtinis vakcinacijos ir imunizacijos komitetas pataria sveikatos apsaugos ministrams, ar jas reikėtų naudoti ir kam jos būtų naudingos.
Kas gali gauti ketvirtąją dozę?
JK ketvirtoji dozė skiriama:
• 75 metų ir vyresniems suaugusiems
• vyresnio amžiaus žmonių globos namų gyventojams
• 12 metų ir vyresniems asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi Paskyrimą internetu galima užsisakyti praėjus trims mėnesiams (91 dienai) po ankstesnės dozės. Tačiau, siekiant maksimalios apsaugos, NHS rekomenduoja pavasario dozę vartoti maždaug po šešių mėnesių.