Vilniaus oro uoste sujudimas ir vaizdas lyg prieš pandemiją.
„Nesitikėjom, kad oro uostas bus pilnut pilnutėlis. Tai toks nustebimas“, – sako oro uoste kalbinta keliautoja Kristina.
Ne kartą atostogas atidėję žmonės sako, kad po tokio ilgo laukimo jau geriau atostogos Egipte nei dar vienos karantininės Velykos Lietuvoje.
„Gyvenam Klaipėdos rajone, tai per Velykas visur bus apribotas judėjimas, tai mes į miestą, pas tėvus jau neįvažiuotumėm. Tai tokios ir tos Velykos. Ar taip online, ar taip online“, – sako kalbinta keliautoja Rasa.
Didieji kelionių organizatoriai sako, kad poilsį svetur per Velykas pasirinko net keli tūkstančiai lietuvių. Štai į Portugalijos Madeiros salą bilietus jie išgraibstė akimirksniu.
„Būtent Madeira viena iš pirmųjų krypčių, kuri pasiūlė patogias keliavimo sąlygas tiems žmonėms, kurie jau yra arba vakcinavęsi, arba persirgę per paskutiniąsias 90 dienų COVID-19. Dėl to, galima sakyti, kad šiems žmonėms tai jau yra toks savotiškas „žalias pasas“, nes gali keliauti į šalį, neturėdamas prievolės atlikti papildomo testavimosi“, – pastebi „Itaka“ pardavimų vadovė Daiva Strumskienė.
Tačiau populiariausios atostogų kryptys – Kanarų sala Tenerifė, Turkijos kurortai ir, žinoma, Egiptas, kuriame dabar saule mėgaujasi kelionių organizatorius Rimvydas Širvinskas-Makalius. Beje, iki mėnesio pabaigos lietuviams nereikia mokėti už Egipto vizą – taip šalies valdžia bando pritraukti daugiau turistų.
„Keliautojai viešbučius užpildo maždaug 80 proc. Daugiau užpildymo neleidžia vietos valdžia tam, kad būtų galima išlaikyti saugius atstumus ir būtų galima paisyti visų saugumo reikalavimų. Tai dėl gultų peštis šiuo metu nereikia. Oras yra puikus“, – sako „Makalius.lt“ įkūrėjas Rimvydas Širvinskas.
Savaitės atostogų kaina vienam asmeniui šiuo metu Turkijos, Kanarų salų ir Egipto kurortuose vidutiniškai siekia apie 600-700 eurų, tačiau keliautojai gundyti ir dar patrauklesniais pasiūlymais – bent kol kas kelionės dėl pandemijos nepabrango.
„Pavyzdžiui, į Turkiją 7 nakvynių trukmei su viskas įskaičiuota įprastu ir mėgstamu maitinimo tipu 4-5 žvaigždučių viešbutyje vienam žmogui yra pasiūlymų už 300-350 eurų. Lygiai tas pats yra ir Egipte“, – pastebi „Novaturas“ atstovė Dovilė Zapkutė.
Beje, kelionių organizatoriai pastebi, kad ilgai keliauti negalėję lietuviai dabar ėmė rinktis ilgesnes – 11-12 nakvynių keliones. Be to, žmonės vis dažniau buriasi į grupes ir renkasi aktyvaus poilsio keliones – nardo, žaidžia golfą vyksta į jogos stovyklas. Štai, pavyzdžiui, į nedidelį Egipto miestelį Dahabą lietuviai vyksta kaituoti su jėgos aitvarais. Kaitavimo mokyklos įkūrėjas Dahabe Nerutis Ragauskas sako, kad dažniausiai čia atvyksta 15-20 lietuvių grupės.
„Žmonės tikrai nori aktyvumo ir tikrai tiek laiko prabuvę namuose yra išsiilgę iš šilumo, ir saulės, tų įspūdžių ir truputį pailsėti, pabūti be kaukės, nes čia situacija yra žymiai paprastenė. Gal grečiausiai dėl didelio saulės kiekio, kai mes gauname vitamino D, žmonės čia neserga“, – sako jėgos aitvarų mkyklos įkūrėjas Nerutis Ragauskas.
Dalis lietuvių piktinasi, kad nepasibaigus karantinui, žmonės plūsta į užsienio kurortus, bet ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad žmonėms keliauti neuždraus, bet keliaujantys privalo laikytis taisyklių.
„Būtų gerai, kad žmonės gerai įvertintų, ar yra būtina keliauti, tačiau kadangi galioja tvarka, kad grįžtantis žmogus turi turėti neigiamą testą ir atvykęs turi saviizoliuotis nustatytą laiką, tai jei žmonės tų taisyklių laikosi, tai papildomų kažkokių ribojimų Vyriausybė nėra nusiteikusi šiuo metu siūlyti ir nesiūlys“, – sako premjerė Ingrida Šimonytė.
Šiuo metu grįžtant į Lietuvą iš užsienio, privaloma turėti neigiamą COVID-19 tyrimo atsakymą ir parvykus izoliuotis 10 dienų.