• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per tris mėnesius, kai galioja smurto orderis, jau šeši tūkstančiai lietuvių už smurtą turėjo 15 dienų išsikraustyti iš savo namų – smurtavo tiek žmonių, kiek gyvena Molėtų mieste. Smurto rekordininkas – Panevėžys, ten iš namų išvežta beveik 400 galimų smurtautojų.

Per tris mėnesius, kai galioja smurto orderis, jau šeši tūkstančiai lietuvių už smurtą turėjo 15 dienų išsikraustyti iš savo namų – smurtavo tiek žmonių, kiek gyvena Molėtų mieste. Smurto rekordininkas – Panevėžys, ten iš namų išvežta beveik 400 galimų smurtautojų.

REKLAMA

Smurtauja ne tik vyrai, bet ir moterys, sūnus skriaudžia tėvus, iš namų dviem savaitėms policija išvaro netgi į aštuntą dešimtį įkopusius senjorus.

Į aštuntą dešimtį įkopęs vilkaviškietis Romas turėjo naktį praleisti ne savo namuose, o moduliniame namelyje. Ten atvežami visi žmonės, kurie įpareigoti išsikraustyti iš savo namų, nes galimai smurtavo arba, kaip policija įtaria, gali smurtauti prieš savo namiškius. Senjoras žurnalistams teisinasi, kad prieš žmoną, su kuria santuokoje beveik 60 metų, esą nė karto nekėlė rankos.

„Pasiginčiji, tai nešneki dieną, pusantros... Bet tai.. Tai nieko. O čia dabar... O ką... Sensta žmonės ir jų jau nervai... kitokie“, – tikina iš namų išvežtas Romas.

REKLAMA
REKLAMA

Ir šį kartą, kaip pasakoja Romas, tik susiginčijo su žmona, o moteris, savo ruožtu, jam iškvietė policiją. Ir pareiškė, kad Romas ją muša.

REKLAMA

„Štai taip aš stovėjau, už pečių griebė, traukė mane, koją skauda, išoperuota. Čiut neparpuoliau. Atsisukau, pasigriebiau. Paskui ją pasitraukiau, vis tiek ji man traukė. Bet čia už žodinį... susiginčiji, šeimose daug ginčų būna“, – teigia Romas.

Dabar Romas 15 parų negalės grįžti namo, jam pritaikytas smurto orderis nesiartinti prie namų, kur gyvena jo žmona. Tačiau Romas sako, kad daugiau moduliniame namelyje nenakvos, jį laikinai priglaus sesuo.

REKLAMA
REKLAMA

Rekordininkas – Panevėžys

Tokių kaip Romas policija per tris mėnesius iš namų iškeldino beveik 6 tūkstančius. Tai žmonės, kurie smurtavo arba, kaip policija įtaria, gali ateityje smurtauti prieš namiškius. O smurtauja namuose ne tik vyrai, bet ir moterys.

„Vyras iškvietė policiją ir moteriai buvo skirtas orderis. Ir moteris išeidama iš namų pasakė – tai dabar jau galėsi gyventi vienas. Ir patenkinta išsikraustė gyventi pas kažkokią pažįstamą, turbūt tai indikuoja, kad tuose santykiuose nėra viskas gerai“, – pasakoja Viešosios policijos viršininkas Mindaugas Akelaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Smurtautojų meka Lietuvoje – Panevėžys. Ten per tris mėnesius iš namų policija iškraustė maždaug 400 žmonių. Pagal miesto gyventojų skaičių tai didžiausias rodiklis šalyje.

„Nu mes jau esame tokie panevėžiečiai. – Ta prasme? – Nu ta prasme, smurtautojai“, – teigia kalbintas panevėžietis.

Ir panevėžietis Romas, kaip sako pats, kurį laiką gyveno gatvėje, nes ne policija jį išmetė iš namų, o jis pats išėjo.

REKLAMA

„Ką aš dabar prisipažinsiu prieš visą Lietuvą, kad smurtaudavau? Nu nesmurtaudavau aš ten stipriai, bet žinote, nuo genų priklauso. Buvo alkoholiko patirtis, dabar bomžo. Žiūriu, kaip žmonės gyvena Lietuvoje, kiek daug dalykų gerų išmeta“, – sako Romas.

Vyras teisinasi, kad jei nebūtų gėręs, dabar dar gyventų namuose. Tikina, kad šiuo metu jau nebegeria, žada daugiau ir nesmurtauti. Ir labai nori grįžti namo.

REKLAMA

Gavę orderį nori grįžti namo

Policijos skaičiavimu, per visą Lietuvą žmonės apskundė 5 procentus orderių. Tačiau iš tų, kurie skundėsi, vien šis teismas nepagrįstais pripažino kas ketvirtą įpareigojimą išsikelti iš namų. Patenkintų skundų arba panaikintų orderių skaičius siekia iki 25 procentų.

Kauno apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Purvainis sako, kad dabartinė orderių taikymo praktika yra ydinga. Neva pareigūnai tik išduoda orderį, tačiau dažnai nuodugniai nesiaiškina, kas prieš ką smurtavo, ar apskritai smurtas buvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai iš to, kas matyti bylose, kad skundai buvo pagrįsti, o orderiai ne. Aš manau, jog taikymas toks švelniai tariant buvo beatodairiškas. Paskutines savaites dvi tendencija dar grėsminga, iš paskutinių 7 skundų išnagrinėtų 5 buvo tenkinti“, – sako A. Purvainis.

Policija tai neigia, esą gilinasi į kiekvieną situaciją atskirai, aiškinasi, kas prieš ką smurtauja. Pareigūnai sako, kad sulaukia nemažai atvejų, kai orderį gavę ir iš namų išvežti žmonės galiausiai kitą dieną ima ir grįžta atgal.

REKLAMA

„Per tris mėnesius turėjome keletą tokių rekordininkų, vienas asmuo buvo nubaustas penkiolika kartų už orderio pažeidimą“, – sako M. Akelaitis.

Išdavę pusšešto tūkstančio smurto orderių, pareigūnai dar papildomai išrašė per tris tūkstančius protokolų. Dažniausiai dėl to, kad žmonės namo grįždavo nesuėjus 15 dienų terminui. Tiesa, pasitaiko atvejų, kai smurtu partnerį apkaltinusios aukos kitą dieną jau prašo policijos leisti jam sugrįžti namo.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Argi susipykus reikia kviesti policiją?Šitoks masinis nusikalstamas smurtavimas neįtikėtinas,nes išvarytasis netaps geresniu.Kaip po to gyventi neįsivaizduoju
tada jau geriau vienam, parsivesi kokią avies galvą ir vaikščiok ant pirštų galų, kad iš nuosavos trobos neišmestų.
Dabar smurtautojas tas kuris antras skambina
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų