• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsigydami automobilį visi be išimties susiduriame su klausimu apie šio pirkinio finansavimo būdus – už automobilį mokėti savo lėšomis, rinktis lizingo paslaugą ar reikiamą sumą pasiskolinti.

Įsigydami automobilį visi be išimties susiduriame su klausimu apie šio pirkinio finansavimo būdus – už automobilį mokėti savo lėšomis, rinktis lizingo paslaugą ar reikiamą sumą pasiskolinti.

REKLAMA

„Swedbank“ užsakymu atlikta apklausa parodė, kad ir automobilio finansinis lizingas, ir paskola yra paplitę ir gyventojų naudojami automobilio įsigijimo būdai, tačiau verta žinoti detales, kuris būdas kada yra palankesnis. 

Apklausos duomenimis, šiuo metu naudojamą automobilį su paskola yra įsigiję 8 proc. respondentų, o 11 proc. gyventojų dėl paskolos kreipsis rinkdamiesi savo kitą transporto priemonę. Atitinkamai, 12 proc. tyrimo dalyvių atsakė jau pasinaudoję lizingo paslauga, o 23 proc. ketinantys tai padaryti ateityje. 

Tad kaip žinoti, kurį finansavimo būdą ir kada geriau rinktis? Visų pirma, svarbu sau atsakyti į keletą pagrindinių klausimų: kokia numatoma pirkinio vertė, kokio dydžio suma kas mėnesį nesukels jūsų biudžetui didelių iššūkių, ar turėsite sukaupę pradinį įnašą, o galbūt rinksitės įsigyti istorinį automobilį. 

REKLAMA
REKLAMA

Kai reikia naujo ar mažai naudoto automobilio 

Finansinio lizingo paslauga dažniausiai pasirenkama perkant naujesnius arba didesnės vertės automobilius, nes finansavimo suma nėra ribojama, jei tai leidžia gyventojo pajamos. 

REKLAMA

„Swedbank“ duomenys rodo, kad vidutinė lizingu perkamos transporto priemonės vertė siekia apie 19 tūkst. eurų. Tai atitinka naujo kompaktiško hečbeko arba maždaug 5 metų amžiaus vidutinio dydžio premium segmento miesto visureigio kainą. 

Pasirinkus lizingą, reikalinga pradinė įmoka nuosavomis lėšomis, kuri paprastai sudaro 10-15 proc. automobilio vertės. Priklausomai nuo sumokėtos pradinės įmokos, automobilio vertės bei sutarties laikotarpio, nustatomos mėnesio įmokos, kuriose jau būna įskaičiuoti ir mokesčiai bei palūkanos. 

REKLAMA
REKLAMA

Remiantis „Swedbank“ duomenimis, vidutinė lizingo sutarties trukmė siekia apie 5 metus, tad atsižvelgus į vidutinę finansuojamą lizingo sumą, tokiu atveju mėnesio įmoka sudaro apie 335 eurų. 

Automobilio įsigijimas kaip nuoma 

Kitas galimas automobilio įsigijimo būdas − lizingas su likutine transporto priemonės verte. Šis būdas leidžia mokėti ne visą automobilio vertę, bet tik už tiek, kiek juo naudojatės per sutartyje numatytą lizingo laikotarpį iki jo pabaigoje sutartos likutinės vertės – tarsi mokėtumėte nuomos mokestį už naudojimąsi automobiliu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Likutinė vertė kiekvienu atveju gali skirtis, priklausomai nuo konkretaus išsirinkto automobilio, jo įrangos lygio ir sutarties laikotarpio, tačiau ji dažniausiai svyruoja tarp 20-40 proc. visos automobilio vertės. 

Lizingo su likutine verte sutartyse tradiciškai numatoma ir galutinė automobilio rida, kurią viršijus mažėja transporto priemonės likutinė vertė. 

REKLAMA

Kai pasibaigia lizingo sutartis 

Minėti du automobilio įsigijimo lizingu būdai reiškia, kad pasibaigus sutarčiai pirkėjas turi kelis pasirinkimus. Jis gali išsipirkti automobilį už sutartą likutinę vertę, parduoti jį kitam pirkėjui ar grąžinti pardavėjui (jeigu atpirkimo galimybė numatyta sutartyje) ir ieškotis kito automobilio. Taip pat su pardavėju galima sutarti iš naujo dėl lizingo naujam laikotarpiui. 

REKLAMA

Jei lizingo sutartyje yra numatyta sumokėti visą automobilio kainą, pasibaigus sutarties galiojimui transporto priemonė tampa pirkėjo nuosavybe. 

Svarbu žinoti, kad iki sutarties pabaigos automobilio savininku registruojama lizingo bendrovė. Todėl automobilį perkant lizingo būdu, jį būtina drausti KASKO draudimu, taip pat įrengti atitinkamo lygio signalizaciją, jei pasirinktame automobilyje tokios nėra. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskolą renkasi ieškantys lankstumo 

Paskolos automobiliui paslauga tradiciškai aktualesnė renkantis mažesnės vertės ar didesnio amžiaus transporto priemonę. Pavyzdžiui, „Swedbank“ duomenimis, vidutiniškai tokios paskolos suma siekia apie 6,5 tūkst. eurų. Maksimali galima paskolos automobiliui suma siekia 20 tūkst. eurų. 

Įsigydamas automobilį su paskola pirkėjas iš karto tampa transporto priemonės savininku, o bankui reguliariai mokamos sutartos įmokos bei palūkanos, taip per numatytą laiką grąžinant visą paskolintą sumą. Tokiu atveju automobilio įkeisti nereikia, pradinio įnašo šiuo atveju taip pat neprireiks. 

REKLAMA

Pasirinkus paskolą automobiliui įsigyti, taikomos didesnės nei lizingo palūkanos, tačiau ši paslauga patogesnė, kai, pavyzdžiui, reikalinga sąlyginai nedidelė suma greta jau sukauptos, o galimybės greitai papildomai susitaupyti nėra. 

Be to, lizingą galima rinktis tik įsigyjant sąlyginai naują automobilį, tad ši paslauga netinkama ieškantiems istorinių ar retų automobilių. Paskolos atveju nenumatomi jokie apribojimai dėl pirkinio ypatybių, įskaitant jo amžių. 

REKLAMA

Paskolos automobiliui paraišką galima užpildyti naudojantis interneto banku, o pinigai pervedami tiesiai į nurodytą sąskaitą. Įpareigojimo papildomai drausti automobilį KASKO draudimu šiuo atveju paprastai nebūna. 

Skatinamas ekologiškas transportas 

„Swedbank“ užsakymu atliktos apklausos rezultatai rodo, kad ieškodami kito automobilio 44 proc. gyventojų sau dairysis ekologiškesnės transporto priemonės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiems pirkėjams verta atkreipti dėmesį į tai, kad įsigyjant mažiau taršius ir aplinkai draugiškus automobilius – elektromobilius, hibridinius ar tiesiog mažų anglies dvideginio emisijų modelius, paprastai yra taikomos palankesnės lizingo sąlygos.

Tomas Pulikas, „Swedbank“ gyventojų finansavimo ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų