Carito Vaikų dienos centro „Akimirka“ vadovė Alina Daudienė papasakojo, kad viena iš centro lankytojų yra kažkada įkėlusi vaizdo įrašą į „Tiktoką“, kuriame pasakoja, kiek jai daug reiškia ši vieta. Po kurio laiko, „Tiktoko“ dėka, žmonės dosniai sureagavo ir suaukojo pinigų šiam Vaikų dienos centrui.
„Viena mergina prieš kelis metus, mūsų buvusi lankytoja, „Tiktoke“ paskelbė, kad čia pas mus į padėkos šventę važiuoja, ir kiek daug jai reiškia mūsų dienos centras, tai nemažą pinigų sumą surinko (iš to vaizdo įrašo) ir atvažiavo pas mus su visomis lėšomis.
Nors ji dienos centre buvo ta, kuri visiems prieštaravo, sakė, kad čia viskas yra blogai, buvo „didžiausioji prieštarautoji“. Ir atrodė, kad jau kas, bet ji tikrai į čia nesugrįžtų, ir tada vėliau jau pasakoja, kiek jai daug davė dienos centras, ir stovyklos, ir viskas“, – pasidžiaugė moteris.
Kaip Vaikų dienos centre yra sutinkamos šventės?
A. Daudienė prasitarė, kaip yra sutinkamos šventės jų organizacijoje, įsikūrusioje būtent Lentvaryje. Ji pasakojo, kad kai kurios šeimos galbūt nemato pavyzdžio iš tėvų, kokia tradicijas galima puoselėti didžiųjų švenčių metu, todėl jų neperima. Labai svarbu įtraukti tiek tėvus, tiek vaikus, kad papročiai būtų kuriami.
„Mes turime tas pačias Kūčias, turime ir tėvų susitikimus, per kurias ir klausiame, ką jūs gaminate per Kūčias, vis tiek yra kažkokios tradicijos, kurios lydi mus nuo seno. Tai čia tėvai sako aguonpienio nevalgo, žuvį valgo ir daugmaž viskas.
Tai tos šventės tikrai, žinau, yra kitokios. Vienas dalykas – galimybių galbūt nėra, ko ten kažko labai nusipirkti. Kitas dalykas – iš tėvų nėra perimta kitoks šventimas. Dėl to mes čia į centrą kviečiame ir mamas, gruodžio 23 d. centre turėsime Kūčias, kepsime pyragėlius su aguonom, kažką pagaminsim.
Ir, pavyzdžiui, kai kurios (ne visos) šeimos sako, kad jie nedaro, negamina to ar ano namuose, nes nemoka, nežino kaip. Tai tada ir norisi kažką su tėvais daryti, užsiimti. Paskui jau pakviečiam ir vaikus ir visi švenčiame tas Kūčias prie stalo kartu ir su maldomis, ir į tą tradicijų dalyvavimą tėvus bandome įtraukti“, – dalinosi Kūčių šventimu Vaikų dienos centre A. Daudienė.
Išėję iš dienos centro – sugrįžta kaip savanoriai
Kai kurie paaugliai pasirenka atvykti į Vaikų dienos centrą ir padėti savanoriaudami. Šiuo metu yra apie 11 suaugusių žmonių, kurie kadaise lankėsi šiame centre kaip paaugliai.
„Mes turime dabartiniu metu maždaug 11 savanorių iš tų mūsų užaugusių paauglių. Ir iš tikrųjų, jie kitą kartą ir įvardija, kad dienos centras kaip antri namai. Tai mes turim tokį santykį su jais ir turim tada pagalbos ir iš jų, kada ateina savanoriauti, padėti.
Labai smagu matyti, kaip jie savanoriauja su jaunesniais vaikais ir sako „mums irgi buvo sunku, bet turim tą, aną padaryt, pamatysit – užaugsit, kitaip tada galvosit, kitaip vertinsit.“ Tas labai faina“, – akcentavo Vaikų dienos centro vadovė.
Vietinio iliuzionisto Bernatonio dosnumas
Anot A. Daudienės, pasitaiko atvejų, kada vietiniai geranoriški gyventojai, tokie kaip iliuzionistas, lentvarietis Rokas Bernatonis, prisideda prie Vaikų dienos centro klestėjimo. Jis, ypatingai švenčių metu, nustebina vaikus savo apsilankymu, išskirtinėmis iniciatyvomis bei pinigine parama.
„Arba, pavyzdžiui, yra toks lentvarietis, iliuzionistas Rokas Bernatonis. Jis pasaulio mastu girdėtas, visur dalyvauja su savo programomis. Mes kažkada kvietėm, kai jis buvo moksleivis vidurinės mokyklos, nes jau buvo pradėjęs savo pasirodymus iliuzonisto, ir kvietėm į savo šventes, kaip atrakciją.
Jis paprašė, kaip pradedančiajam, kad truputėlį pamokėtumėm. Ir jis sakė, kai aš užaugsiu, ir turėsiu pinigų, ir ateisiu pas jus. Tai jis kiekvienais metais ateina vis su kažkokiu pasiūlymu, iniciatyva pas mus, paremia mūsų centrą. Šiemet jis pasiūlė, kad kartu galime sukurti dienos centro kortas, nes jis triukus įvairius daro, Gineso rekordininkas yra.
Tokiu būdu mes sukūrėme kortas, vaikai piešė kiekvienas. Tada jis paskelbė internete, kad galima įsigyti šias kortas, tas visas lėšas uždirbtas jis paaukojo dienos centrui. Tai tas palaikymas iš vietinių labai jaučiasi, svarbu ir gera“, – sakė ji.
Kadaise patys lankęsi centre, jo nepamiršta ir skiria dovanų
Pasak Vaikų centro vadovės, egzistuoja pavyzdžių, kada buvę centro nariai, prisimindami savo nepriteklių paauglystėje, nori suteikti vaikams tai, ko jie patys sau neišgalėdavo nusipirkti.
„Viena mergina dabar Anglijoj gyvena, turi šeimą ir ji seniai išėjusi iš centro. Tai ji atsiuntė visą dėžę saldumynų ir sako, kaip man gera, kai aš pas jus buvau.
Nes namie mes negaudavom tai, ko čia gaudavom. Dabar ji turi šeimą, ir prisimena, kad gaudavo čia daugiau, negu kad namuose, savo šeimose“, – paatviravo moteris.
Išlaidų padengimas vietoj kalėdinių dovanų
Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Veiklos ir kokybės direktorė Laura Milčienė komentavo tv3.lt naujienų portalui, kad šiemet mažiau kreipėsi skurdžiau gyvenančių šeimų. Šiuo laikotarpiu vietoj kalėdinių dovanų prioritetas tampa, pavyzdžiui, tam tikrų paslaugų išlaidų padengimas.
„Šeimų, kurios gyvena ypatingo skurdo sąlygomis, šiemet prieš šventes į mus pagalbos kreipėsi labai nedaug. Dažniausiai tose šeimose prioritetas ne kalėdinės dovanos, o būtinųjų poreikių patenkinimas – vandens tiekimo ar šildymo užtikrinimas, būtinųjų pragyvenimo išlaidų padengimas.
Prieššventiniu laikotarpiu taip pat suaktyvėja geros valios žmonių ir verslų parama, kurie nori pradžiuginti vaikus simbolinėmis, o kartais ir didesnėmis dovanomis. Tad visi mūsų globojamus vaikų dienos centrus lankantys vaikai tikrai sulaukia kalėdinio sveikinimo“, – pasidalino ji.
Emocinis skurdas
Anot L. Milčienės, sunkumų sukelia ne tik finansiniai sunkumai, bet ir vadinamas emocinis skurdas, kada neįdedama pastangų kažką daryti ar keisti savo bendravimo įpročių. Ji pabrėžė, į ką iš tikrųjų reikėtų atkreipti dėmesį.
„Ką iš tiesų pastebime, tai finansiniai sunkumai yra tik viena medalio pusė. Žinoma, kai kuriais atvejais situacijos atrodo gana beviltiškos, o kitais atvejais su pagalba išsprendžiamos. Visgi emocinis skurdas, nenoras kurti santykio, neįsiklausymas į savo vaikus, jų gyvenimo realybės ignoravimas taip pat gali būti labai skaudus patiems vaikams, kuris jaučiamas ne tik per šventes, bet ištisus metus.
Veikiausiai svarbu apsibrėžti, kas Kalėdos yra šeimai, ką jos reiškia. Organizacijos vardu norisi palinkėti, kad tai būtų laikas praleistas kartu, įsiklausant vienam į kitą ir kuriant bendrystę“, – palinkėjo moteris.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!