Didžiulę 70 danielių bandą aptvare netoli Žiobiškio laikantis rokiškėnas Simonas Lasys šią savaitę neteko beveik pusės augintinių. Prie aptvaro atvažiavęs vyras nustėro, kai jame iš po nakties išvydo išguldytus danielius. Dešimtys žvėrių paplūdę krauju tysojo pievoje.
„Visas laukas tiesiog buvo nusėtas gaišenom kaip po genocido. Tai įsivaizduokit – 31 vienetas, kaip viskas atrodo. Kaip ten viskas baisu ir žiauru“, – sako danielių augintojas S. Lasys.
Kad vilkai pultų per tvirtą ir aukštą aptvarą, dar nėra buvę. Šoką patyręs vyras iškart puolė sekti pėdsakais. Tuomet ir paaiškėjo, kaip vilkai prasibrovė pro aptvarą.
„Tos tvoros tam pritaikytos yra ir, kas augina laukinius gyvūnus, tveria būtent tokiomis tvoromis. Jos nėra silpnos tikrai ir žmogus, užlipęs ant tvoros, net nesulankstytų“, – pasakoja S. Lasys.
„Išdraskė viską, išdraskė, kokių 3–4 vilkų būtą. Pats turiu danielių fermą ir nebežinau, ką daryti“, – teigia Rokiškio medžiotojų draugijos pirmininkas Jonas Kubilius.
Patekę į aptvarą, vilkai surengė tikras skerdynes. Nuo alkanų ir kraujo ištroškusių plėšrūnų krito net 31 danielius. Dar 4 danieliai liko gyvi, bet buvo apdraskyti. Ūkininkui padaryta žalos už beveik 10 tūkstančių eurų. Dauguma suaugusios ir jauniklių besilaukiančios patelės. Pasak augintojo, jei dar skaičiuotų nelygioje kovoje kartu kritusius negimusius jauniklius patirtus nuostolius, jam reikėtų dauginti iš dviejų.
„Didžioji dalis vaikingos patelės, tai jos turėjo vesti dabar pavasarį. Birželio mėn., tai įsivaizduokit, kokie nuostoliai. Tas prieauglius neatsiranda kiekvieną dieną. O šiai dienai nebeturim suaugusių patelių“, – kalbėjo S. Lasys.
Simonas danielius laiko jau 6-erius metus, iki tol nėra buvę vilkų atakų. Neramu pasidarė vos prieš dvejus metus, kai po pat sodybos langais buvo rasta vilkų puotos pėdsakų.
Laukinių žvėrių aptvare surengta plėšrūnų ataka nustebino ir medžioklės ekspertą Aidą Stainį. Lietuvos safari klubo narys sako, kad šiuo metu vilkai patys vedasi jauniklius ir laikosi arčiau irštvų, tad toks plėšrūnų elgesys glumina.
„Matom, kad tie vilkai pradeda darytis nebaigštūs, prieš porą metų buvo papjautas danielius laukinis, kuris atėjęs prie aptvaro, kieme, 20–30 m nuo langų“, – sako S. Lasys.
„Dabar tik vilkai pradės vesti savo jauniklius, pats momentas, kada jie nurimsta, pradingsta. Manome, kad čia jauni vilkai, pernykščiai, kuriems reikia, kaip sportinis azartas, instinktai šaukia. Truputį paėdžiau, bet daugiau pasismaginau“, – pasakoja Lietuvos safari klubo narys Aidas Stainys.
Medžioklės žinovai įsitikinę, kad vilkų saugojimas ir kvotų gailėjimas dabar duoda vaisius – visoje šalyje įvyko vilkų populiacijos sprogimas. Dabar vilkų atsirado ten, kur nėra net didelių miškų masyvų.
„Neramina situacija, kad reikia vilkų, bet jie nežino, kam jie reikalingi, reikalingi kaip sanitarai, keletas vilkų ne problema, bet ne gaujom“, – teigia J. Kubilius.
„Populiacijos sprogimas ir tiesiog vilkams nebėra kur dėtis, tos tradicinės vietos užimtos ir ten, kur jų nebuvo, jų yra ir jų elgsena keičiasi“, – kalbėjo A. Stainys.
Praėjusį sezoną šalyje buvo leista sumedžioti 175 vilkus. Vien Rokiškio krašte medžiotojai nušovė 15 pilkių.