• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lenkijos teismas tiesiogiai kreipėsi į aukščiausią ES teismą. Aukščiausias Lenkijos teismas tiesiogiai kreipėsi į ES Teisingumo Teismo valdžią, padidindamas nuogąstavimus, kad Varšuva nelaiko savęs esančia ES teisinės tvarkos ribose.

Lenkijos teismas tiesiogiai kreipėsi į aukščiausią ES teismą. Aukščiausias Lenkijos teismas tiesiogiai kreipėsi į ES Teisingumo Teismo valdžią, padidindamas nuogąstavimus, kad Varšuva nelaiko savęs esančia ES teisinės tvarkos ribose.

REKLAMA

Lenkijos konstitucinis tribunolas teigė, kad Teisingumo Teismo priemonių, turinčių įtakos teismų sistemai, taikymas prieštarauja Konstitucijai, skelbia „Politico“.

„Ryžtingas žingsnis link teisėto „Polexit“, – atsakydamas į Lenkijos sprendimą, socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Sidnėjaus universiteto konstitucinės teisės specialistas Wojciechas Sadurskis, apibūdindamas tai kaip „liūdną žinią“.

Viskas tik paaštrino neramumus ES – Briuselyje kyla vis didesnis nusivylimas dėl bloko kovos, siekiant išspręsti kai kurių valstybių narių, įskaitant Lenkiją, teisinės valstybės atsilikimo problemas. ES susiduria su politiniu spaudimu sumažinti Varšuvos finansavimą teisinės valstybės klausimais.

REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos sprendimas buvo paskelbtas po to, kai Liuksemburge įsikūręs Teisingumo Teismas paskelbė laikinąją priemonę, nurodydamas Lenkijai sustabdyti įstatymus, reglamentuojančius Lenkijos priežiūros valdybą, kuriai buvo suteikti įgaliojimai keliuose su šalies Aukščiausiuoju teismu susijusiuose klausimuose. Valdyba oficialiai pravardžiuojama Aukščiausiojo teismo drausminių bylų rūmais. ES Teisingumo Teismas išreiškė abejones dėl rūmų nepriklausomumo po balandžio mėnesį paskelbto panašaus įsakymo.

REKLAMA

„Vyriausybė siekė teisinės apsaugos, kad galėtų nepaisyti Liuksemburgo teismo, o politiškai užimtas Tribunolas buvo tam priverstas“, – sakė demokratinį valdymą ir rinkimus stebinčios NVO „Democracy Reporting International“ tyrėjas Jakubas Jaraczewskis.

Lenkijos teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro, vadovaujantis Lenkijos teismų sistemos pertvarkai, pasveikino sprendimą.

„Konstitucija ir normalumas nugalėjo ES institucijų bandymus politiškai įsikišti į Lenkijos teisinę tvarką“, – parašė jis „Twitter“.

REKLAMA
REKLAMA

Briuselyje prieštaringi sprendimai sustiprino nuogąstavimus, kad Varšuva atsisako pagrindinių savo, kaip bloko narės, pareigų.

„Lenkijos teismo sprendimas yra kėsinimasis į ES teisinę tvarką“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Iratxe García Pérez, socialistų ir demokratų frakcijos lyderė Europos Parlamente, pridurdama, kad Europos Komisija ir Taryba „turi reaguoti visomis turimomis priemonėmis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavojaus signalas pasiekė visas pirmaujančias Europos politines šeimas.

„Esu labai susirūpinęs dėl Lenkijos konstitucinio tribunolo sprendimo“, – „Twitter“ paskelbė Europos liaudies partijos grupės vadovas Manfredas Weberis.

„Tai turėtų būti įspėjimas visiems lenkams, kurie iš tikrųjų yra proeuropietiški ir nori savo vaikams ir vaikaičiams europietiškos ateities – jūsų vyriausybė akivaizdžiai eina link „Polexit“, – rašė jis.

REKLAMA

Žaliųjų frakcijos viceprezidentė Terry Reintke sakė: „Mes turime ginti ES teisės viršenybę“.

„Tai yra Europos integracijos pagrindas. Europai, kuri yra paremta teisinės valstybės principais, bendradarbiavimu ir bendromis taisyklėmis, gresia pavojus“, – rašė ji „Twitter“ ir pridūrė: „Per daug laiko sugaištama. Mums reikia ryžtingos Komisijos, kuri pagaliau tam paprieštarautų“.

Centristinės frakcijos „Atnaujinkime Europą“ pirmininkas Dacianas Ciolosas nurodė paskutinį Teisingumo Teismo prašymą sustabdyti Aukščiausiojo teismo drausminių bylų rūmų darbą kaip priežastį aktyvuoti naują mechanizmą, leidžiantį blokui sumažinti ES finansavimą dėl teisinės valstybės problemų.

REKLAMA

„Dabar patvirtinta, kad ši įstaiga yra rimtas teismų santvarkos nepriklausomybės pažeidimas“, – „Twitter“ parašė jis.

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen kiek anksčiau susitiko su Lenkijos premjeru Mateuszu Morawiecki plataus masto diskusijai, kurią ji apibūdino kaip „gerą apsikeitimą mintimis“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų