Teismo metu buvo pradėta trijų liudytojų apklausa.
Posėdį teismo salėje stebėjo ir P. Gražulio patarėjas, buvęs Seimo narys Naglis Puteikis.
Sulaukė ne vieno skambučio iš Seimo nario
Buvęs „Judex“ generalinis direktorius, buvęs kaltinamasis šioje byloje Rimantas Kičas nurodė, kad kaltinamuoju laikotarpiu P. Gražulis turėjo artimą santykį su pagrindiniu įmonės akcininku. Jo teigimu, jis taip pat palaikė artimą santykį su „Judex“ komercijos direktore Patricija Pachomovaite, vėliau tapusia jo patarėja.
„Tarp jų buvo bendras ar šeimyninis gyvenimas“, – kalbėjo R. Kičas, teigdamas, kad ne karto jis pats sulaukė skambučio iš P. Gražulio su prašymu, kad tuometinei „Judex“ komercijos direktorei būtų pervesti pinigai.
Teisme perskaityta medžiaga, kad įvairios sumos – nuo 100 iki 1000 eurų, iš viso 1800 eurų – būdavo pervedamos P. Gražulio prašymu.
Pasak R. Kičo, pinigai būdavo pervedami ne tik P. Gražulio, bet ir P. Pachomovaitės prašymu, ir jis nesidomėjo, kam tų lėšų reikia. Liudytojo teigimu, dalis lėšų būdavo naudojamos įmonės reikmėms, dalis būdavo kaip savotiška paskola savo darbuotojai.
„Pinigus ji grąžindavo, įmonei žala nepadaryta“, – teigė buvęs „Judex“ generalinis direktorius.
Teisėjos klausiamas, ar normalu, kad žmogus, nesusijęs su įmone, prašo pinigų, R. Kičas pripažino, kad tai nėra normalu. Jis teigė nežinojęs, kam buvo leidžiami prašyti pinigai.
Žurnalistams P. Gražulis teisinosi, kad P. Pachomovaitė išlaidi, todėl pats skambindavo ir prašydavo R. Kičo pervesti pinigus.
Teisme taip pat paskelbta, kad „Judex“ ne kartą mokėjo už Seimo nario ir jo palydovų bilietus į Londoną, Kijevą, Stokholmą 2015–2016 metais.
„Ar ji man viešbučius, ar bilietus užsakys, ar ką. Ir va, dabar patarėjas perka tą patį. Visą laiką patarėjai pirkdavo man bilietus. Taip, ji buvo išlaidesnė, paprašydavau, kad man perduotų, bet kad Rimas iš kasos paims, aš tų dalykų nežinojau. Bet pinigai grąžinti, kur problemos?“, – klausė jis.
Buvusio bendrovės generalinio direktoriaus parodymais, Seimo narys apmokėdavo už savo kurą „Judex“ bendrovės kortele, kurią galimai gavo iš P. Pachomovaitės, parlamentaras taip pat važinėdavosi įmonės Lexus automobiliu. Ar į įmonės apskaitą buvo įtrauktas šis automobilis, atsakyti R. Kičas negalėjo.
R. Kičas taip pat patikino, kad bendrovės produkcijoje rastos listerijos bakterijos aplinkybės jam buvo žinomas. Tačiau, ar po šio įvykio buvo vykdomi nuolatiniai patikrinimai, atsakyti taip pat negalėjo.
„Tokie dalykai kaip listerija, yra menkaverčiai ir su jais dirba įmonėje konkretūs darbuotojai. Man svarbūs bendri (įmonės – aut. past.) rezultatai“, – kalbėjo jis.
Teismo salėje prokuroras taip pat perskaitė R. Kičo pokalbį su P. Gražuliu iš 2015 metų lapkričio 15 dienos, kai buvo rasta listerijos bakterija. Tądien jiedu kalbėjo apie 500 eurų sumokėjimą laboratorijai. Pats parlamentaras nurodė buvęs ne taip suprastas, neva tik pajuokavęs.
Ar su Seimo nariu buvo kalbėta apie netinkamą vartoti produkciją, R. Kičas teigė nepamenantis.
Inspektoriai rado nepaženklintą produkciją
Į Rusiją eksportuojamoje „Judex“ šaldyto maisto produkcijoje Rusijos pareigūnai 2015 metais aptiko listerijos bakterijų.
Buvęs Biržų rajono VMVT skyriaus viršininkas Adolfas Rinkūnas teismo salėje nurodė, kad 2015 metais lapkričio mėnesį „inspektoriai padarė patikrinimą „Norfos“ (Biržų miesto – aut. past.) parduotuvėje ir prekyboje rado užšaldytą žuvies filė“, ant kurios etiketės nebuvo paženklinti alergenai.
„Inspektoriai pastebėjo. Gaminys buvo sufasuotas „Judex“. Mes pridavėme į Kauno, Vilniaus ir centrinę VMVT. <…> Atstovai aiškino, kad buvo sumaišytos etiketės“, – teigė jis.
Produkcija, anot A. Rinkūno, buvo iškart išimta iš prekybos.
Žurnalistams paklausus P. Gražulio, ar jis žinojo apie šaldytos žuvies fasavimą, P. Gražulis atsakė, kad tai menknieknis: „Būna, visi suklysta dėl to fasavimo. <…> Kodėl reikia daryti problemą, kur jos nėra?“, – sakė parlamentaras.
NMRVI direktorius: tikrinimai vyko nuolat
Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMRVI) direktoriaus Gedimino Pridotko teisme pateiktais nurodymais, pirmą kartą rastas listerijos bakterijas „Judex“ produkcijoje sužinojo pokalbio metu su tuometiniu Kauno skyriaus Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos VMVT vadovu.
Apie tai, kad iš Rusijos buvo gautas pranešimas apie listerijos bakteriją, jis teigė nežinojęs.
P. Gražulio advokatui paklausus, ar po pranešimo apie užkrėstą produkciją, ji buvo nuolat tikrinama, NMRVI vadovas atsakė, kad tikrinimai vyko ir jog „vėlesniuose tikrinimuose buvo rasta listerijos bakterijų“.
Tiesioginių sąsajų su „Judex“ G. Pridotkas sakė neturėjęs.
Politikas kaltinamas žalos valstybei padarymu
Generalinė prokuratūra kaltina P. Gražulį nuo 2015 metų gegužės iki 2017 metų vasario piktnaudžiavus Seimo nario padėtimi, dėl ko žalos patyrė valstybė.
Bylos duomenimis, parlamentaras iš privačios bendrovės „Judex“ galbūt siekė gauti ir gaudavo turtinę naudą veikdamas šios bendrovės interesais bei neleistinai kišdamasis į kitų valstybės tarnautojų Lietuvoje ir Rusijoje veiklą. Taip pat jis esą siūlė Rusijos pareigūnams duoti pinigų, prašydamas neteisėtai veikti nurodytos bendrovės interesais.
Į Rusiją eksportuojamoje „Judex“ šaldyto maisto produkcijoje Rusijos pareigūnai 2015 metais aptiko listerijos bakterijų.
Kaltinamajame akte rašoma, kad Seimo narys padėjo tvarkyti bendrovei „Judex“ su tuo susijusias problemas: ne kartą skambino Lietuvos ir Rusijos pareigūnams, ragino duoti kyšius, prašė pažeisti galiojančias tvarkas.
Politikas, įtariama, tuometinį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovą Joną Milių prašė veikti „Judex“ interesais, kad nebūtų uždrausta eksportuoti „Judex“ produkciją į Rusiją į Baltarusiją.
Anot teisėsaugos, už savo veiksmus P. Gražulis, būdamas Seimo nariu, iš privačios bendrovės galbūt gavo turtinės naudos: bendrovės lėšų, neatlygintinai naudojosi lizinguojamu bendrovės automobiliu, kuro kortelėmis, už bendrovės lėšas nupirktais skrydžių bilietais į Stokholmą, Londoną.