„Administracinių nusižengimų bylas perdavus nagrinėti protokolus surašiusioms institucijoms, ženkliai sumažėtų darbo krūvis apylinkių teismų teisėjams. Sudėtingos baudžiamosios ir civilinės bylos būtų nagrinėjamos sparčiau,“ – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Apylinkių teismai pirma instancija išnagrinėja apie 14 tūkst. administracinių nusižengimų bylų.
Šiuo metu teismai nagrinėja tas administracines bylas, kuriose numatyta maksimali bauda viršija 1,5 tūkst. eurų, kai gali būti skirtas registruoto turto konfiskavimas (pavyzdžiui, automobilio), nepilnamečių padarytus administracinės teisės pažeidimus bei dar kelių kategorijų bylas.
Jeigu šios pataisos būtų priimtos, šių kategorijų bylas, kaip ir kitas administracinių nusižengimų bylas, nagrinėtų institucija, kurios atstovai surašė pažeidimo protokolą. Pavyzdžiui, teismai nenagrinėtų bylų, kuomet vairuotojas pakartotinai vairavo automobilį neblaivus, pasišalinimų iš autoįvykio vietos, nedidelio kiekio kontrabandinių prekių gabenimo.
Pažeidėjai priimtą nutarimą dėl nuobaudos skyrimo galėtų apskųsti teismui.
Teismai nagrinėja ir bylas, kuomet administracinius nusižengimus padarė nepilnamečiai. Tačiau tokių bylų analizė atskleidė, kad didžioji dalis nepilnamečių padarytų pažeidimų – važiavimas viešuoju transportu be bilieto, rūkymas viešojoje vietoje ir pan.. Paprastai nepilnamečiai apie šiuos pažeidimus nepasako tėvams, neatvyksta į teismo posėdžius. Būna atvejų, kad tėvai apie tokius pažeidimus sužino tik tuomet, kai teismo skirtas baudas pradeda išieškoti antstoliai.
Teisingumo ministerija pataisose siūlo, kad tokias bylas nagrinėtų institucijos, kurių atstovai surašė protokolą, o apie kiekvieną nepilnamečio padarytą nusižengimą būtų informuoti tėvai.
Teismai nagrinėtų nedidelę dalį administracinių nusižengimų bylų, kuriose nesurašomi protokolai. Pavyzdžiui, dėl kreditorių ir akcininkų teisių pažeidimų. Tokių bylų per metus teismai išnagrinėja apie 180.