Už sukčiavimą teistas V. Germanas bičiuliaujasi ir su įspūdingą kriminalinę praeitį turinčiu aferistu iš Vokietijos – didžiausiu šalies viešnamių tinklo įkūrėju ir savininku. Princo titulą nusipirkęs vokietis aferistas dabar užsiima kriptovaliutomis, ir ne kartą reklamavo bendroves, kurios susijusios su M. Navickienės vyru.
Vilniuje – rimtos nuotaikos. Jau netrukus premjerė Ingrida Šimonytė prezidentui Gitanui Nausėdai grąžins įgaliojimus, o šis yra pasakęs, kad norės keisti kai kuriuos ministrus. Šalies vadovas atkreipė dėmesį į kylančią konservatorių žvaigždę Moniką Navickienę.
Ministrės vyro bendras darbas kartu su teistais ir už sukčiavimą už grotų sėdėjusiais žmonėmis net sulaukė skambių epitetų iš prezidento patarėjos Irenos Segalovičienės:
„Tikrai labai svarbus aspektas, kurį gerbiamas Vytautas Landsbergis yra įvedęs, kalbėdamas apie valstybės paramą ir valstybės valdymą – tokia garsioji sąvoka „chebrytė“. Ir institucijų atsakymai bus labai aktualūs tuo aspektu, ar matome čia „chebryčių“ veikimą valstybės reikaluose.“
O M. Navickienės vyras sukasi vadinamojoje „fintech“ sferoje – dirba su elektroniniais pinigais. Jis ne vienoje kompanijoje yra akcininkas, kartu su Ieva Trinkūnaite.
Straipsniai apie aferas – dingo
M. Navickienės vyras bendrose įmonėse dirba ne tik su I. Trinkūnaite, bet ir su jos sugyventiniu Vilhelmu Germanu, kuris yra pagarsėjęs dėl savo aferų. Dėl sukčiavimo kelis kartus teistas, sėdėjo už grotų ir Pravieniškėse.
„[Matomės] itin retai. Švenčių kažkokių progomis ir panašiai“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė M. Navickienė.
Kaip skelbia portalas „15min“, V. Germanas dar prieš keletą metų oficialiai vadinosi Viliumi Žideliu. Nuo jo aferų nukentėjo ir tokios įmonės, kaip „Mineraliniai vandenys“, „Danske Bank“, „West Express“.
Bet vėliau iš portalų archyvų dingo straipsniai apie jo aferas, o jis pats pasikeitė vardą ir pavardę. Dabar jis dirba kartu su ministrės M. Navickienės vyru.
„Tos aplinkybės man yra naujos ir būčiau norėjusi apie jas žinoti anksčiau. — O jūsų vyras žinojo? — Nemanau, kad žinojo tokių detalių, bet už savo vyrą kalbėti aš negaliu“, – sakė ministrė.
Bet M. Navickienės vyras yra ne šiaip samdomas darbuotojas. Jis ne vienoje bendrovėje yra akcininkas arba užima vadovaujančias pareigas. Ir nors oficiali jo verslo partnerė ne vienoje bendrovėje yra I. Trinkūnaitė, bet, anot portalo „15min“, įmonių darbuotojai atvirai kalba, kad tikrasis šeimininkas ir sprendimų priėmėjas – tas pats už sukčiavimą teistas I. Trinkūnaitės sugyventinis V. Germanas.
„Dėl ko aš turėjau ministrei klausimų ir paprašiau pateikti man paaiškinimus, tai dėl jos santykio, ar pažinties su publikacijoje minimu konkrečiu žmogumi pobūdžio. Aš tą informaciją gavau, ją įsivertinsiu ir tada jau spręsiu, kiek tai gali kelti kažkokių problemų ministrės reputacijai“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Įmones reklamavo Vokietijos nusikaltėlis
M. Navickienė teisinasi, kad su I. Trinkūnaite ir V. Germanu laisvalaikio kartu neleidžia, apsiriboja tik giminės šventėmis. Bet pats Germanas laisvalaikį mėgsta leisti su dar įspūdingesne persona – vokiečiu Marcus Prinz Von Anhalt.
Jis taip pat yra kalėjęs už įvairias finansines operacijas, be to yra vieno didžiausių viešnamių tinklo Vokietijoje vadovas. Princo titulą jis kadaise nusipirko, bet kur kas įspūdingiau skamba jo kriminalinė praeitis – bėdų turėjo dėl pinigų plovimo, narkotikų laikymo, mokesčių vengimo, prekybos žmonėmis, suteneriavimo, užpuolimo ir seksualinio priekabiavimo.
Dabar jis užsiima kriptovaliutomis, o internete reklamavo ne vieną įmonę, kuri tiesiogiai susijusi ir su M. Navickienės vyru.
„Aš tikrai negaliu komentuoti to, ką žinojo mano sutuoktinis, tačiau daugelis aplinkybių, kurios yra tyrimuose, jam taip pat yra naujos“, – teigė ministrė.
Aukščiausius politinius standartus prieš rinkimus žadėję konservatoriai dabar aiškina, kad M. Navickienė čia ne prie ko. Štai Gabrielius Landsbergis nesieja ministrės šeimos gyvenimo su jos darbu.
„Minimi asmenys nėra niekaip susiję. Nėra nei interesų konflikto, nei interesų konflikto regimybės. Nėra niekaip įtakoti ministrės sprendimai, jos darbai“, – M. Navickienę gynė konservatorių pirmininkas.
„Tai yra, galų gale, politinė tam tikra atsakomybė, moralinė atsakomybė, ir čia ministrė turi pateikti visus atsakymus, ne tik Ministrei Pirmininkei, bet ir visuomenei“, – griežtesnis buvo socialdemokratų frakcijos narys Gintautas Paluckas.
Ministrę opozicija kvies aiškintis
Opozicija jau sako, kad ministrę kvies aiškintis ant kilimo prieš visą Seimą ir Lietuvos žmones.
„Bet greičiausiai tą atsakymą mums reikės išgirsti čia, Seime. Matyt, bus tokia galimybė inicijuoti ministrės atvykimą į Seimą, ir iš Seimo tribūnos į tuos klausimus atsakyti Seimo nariams“, – sakė „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Kilus skandalui, Navickas jau pasitraukė iš įmonės „Foxpay“, kurioje jis buvo valdybos narys ir laikinas vadovas. Šios įmonės atžvilgiu, dėl galimo pinigų plovimo tyrimą atlieka Lietuvos bankas. Ar už jos nestovi šalies saugumui pavojingi žmonės, aiškinosi Vyriausybinė komisija.
Dėl įtartino viešojo pirkimo dalis Seimo narių kreipėsi į viešųjų pirkimų tarnybą. Savo tyrimą pradėjo, bet nuo visuomenės slepia FNTT, o generalinė prokurorė pavedė STT agentams pasiaiškinti, ar nederėtų tyrimo pradėti ir jiems.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.