• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žurnalo „Reitingai“ vyriausias redaktorius Gintaras Sarafinas baiminasi dėl nelygių mokinių galimybių skirtingose savivaldybėse. Jo manymu, nėra aiškaus ir vienodo švietimo tinklo visoje Lietuvoje. Savivaldybės „ką sugalvoja, tą ir daro“. Kai kurių savivaldybių mokiniams dėl to tenka paaukoti ateities planus.

Žurnalo „Reitingai“ vyriausias redaktorius Gintaras Sarafinas baiminasi dėl nelygių mokinių galimybių skirtingose savivaldybėse. Jo manymu, nėra aiškaus ir vienodo švietimo tinklo visoje Lietuvoje. Savivaldybės „ką sugalvoja, tą ir daro“. Kai kurių savivaldybių mokiniams dėl to tenka paaukoti ateities planus.

REKLAMA

G. Sarafino teigimu, savivaldybėje esant daug mokyklų, jos dažnai yra mažos ir jose mokosi sąlyginai po nedaug mokinių. Mažose mokyklose, pasak jo, mokytojų trūksta dar labiau. 

Dėl mokytojų trūkumo ir mažų klasių kenčia mokiniai. Pavyzdžiui, vienuoliktokai ne visada gali pasirinkti mokytis dalykus, kuriuos iš tikrųjų nori dėl nesusidariusių grupių.

„Jeigu maža mokykla, joje yra maža kokia nors vienuoliktokų klasė ir koks nors vienas užsimano mokytis chemijos arba fizikos, tam jaunuoliui sako: „Žinai, kažką kitko galvok, neturim variantų, kaip tau vienam samdyt mokytojus“, – mokinio galimybių susiaurėjimą mažose mokyklose paaiškino pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, mokiniui tai yra „drama“, nes jis praranda galimybę įstoti į mediciną ar kitus gyvybės mokslus, net labai norėdamas. Taip pat nedidelių mokyklų finansinė padėtis paprastai būna prastesnė nei didesnių mokyklų, nes mokyklos finansai priklauso nuo mokinių skaičiaus ir klasės krepšelio. 

REKLAMA

„Tai jeigu mokinių nėra, tai ir pinigų nėra arba jų mažai“, – paaiškino jis. 

Savivaldybės: švietimo tinklas yra pakankamai geras

Kaip sako specialistas, savivaldybėse, kur mokyklų yra mažiau ir mokiniai jose pasiskirstę tolygiai, kai kuriais atvejais yra 6–7 kartus geresnis mokymosi lygis. 

Socialiniame tinkle „Facebook“ jis palygino Tauragės ir Šilutės savivaldybes, nes jose mokosi panašus skaičius mokinių. Tačiau Tauragėje veikia 9 mokyklos, o Šilutėje – 15 mokyklų. Pagal žurnalo „Reitingai“ vyriausio redaktoriaus skaičiavimus, Tauragės rajone vienai mokyklai vidutiniškai tenka 501 mokinys, o Šilutės rajone – 304 mokiniai. 

REKLAMA
REKLAMA

Taigi Šilutės rajono mokyklos mažesnės. Tačiau Šilutės rajono savivaldybės Švietimo, sporto ir kultūros skyriaus vedėja Dainora Butvydienė tvirtino, jog Šilutės rajone mokyklų tinklas yra sutvarkytas pakankamai gerai. 

O būtent gimnazijų skaičius, pasak jos, yra panašus kaip ir Tauragėje. Jos teigimu, su G. Sarafino iškelta gimnazistų pasirenkamųjų dalykų problema rajone nesusiduriama ir dėl to, kad mokiniai gali rinktis eiti į bet kurią Šilutės rajono gimnaziją. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu toje mokykloje, prie kurios mokinys gyvena, nėra galimybės mokytis to dalyko, kurį jis nori laikyti, jis gali pasirinkti tą rajono mokyklą, kurioje bus galima mokytis tų dalykų, kurie jam yra aktualūs“, – apie Šilutės  rajono mokinių galimybes kalbėjo D. Butvydienė. 

Ji pridūrė, jog rajono mokyklos ir taip yra perpildytos, todėl nėra net galimybės uždaryti dalies mokyklų.  

REKLAMA

Dar ryškesnis mokinių pasiskirstymo skirtumas atsispindi tarp Šilalės rajono, kur veikia 4 mokyklos, ir Kelmės rajono, kur veikia 10 mokyklų.  

Kelmės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Sonata Venckienė informavo, kad, atsižvelgiant į didelio mokyklų skaičiaus problemą, yra rengiamas švietimo įstaigų tinklo pertvarkos planas. O sprendimai bus priimami kovo mėnesį. 

REKLAMA

Kokybė ir patogumas mokiniams: utopija ar realybė?

G. Sarafino galva, Švenčionių rajone yra geras švietimo tinklo pavyzdys, kur mokiniai turi vienodas mokymosi galimybes. 

„Visos mokyklos ten stambios – virš 500 mokinių. Tokiu atveju ten sutelkia visus geriausius tos savivaldybės mokytojus, geriausius technologinius resursus, superka įrangą. Savivaldybė pajėgi 4 mokyklas aprūpinti . Tada Švenčionių miesto vaikai ir netolimų vienkiemių vaikai gauna vienodą bazę ir vienodas galimybes turi įstoti“, – paaiškino jis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, jo manymu, idealus variantas būtų palikti daugiau pradinių mokyklų, kad jauniausi vaikai mokytųsi kuo arčiau namų. Pasak G. Sarafino, tai įmanoma, nes pradines mokyklas aprūpinti personalu yra paprasčiau. Visgi pradinėse mokyklose nereikia tiek daug skirtingų mokytojų kaip gimnazijose.

O gimnazijų, jo manymu, reikia kuo mažiau Lietuvos rajonuose, kad mokiniai gautų kokybišką mokymąsi ir neliktų „paraštėse“.

Mokosi ne kėdė, ne mokyklos sienos, o ten besimokantys mokiniai. Iš rajonų centrų jau seniai išvažiavo tie, kurie mokėsi geriau. Jų vaikai irgi pasiekia aukštesnių rezultatų. Liko didesnė dalis šeimų, gyvenančių iš socialinių išmokų, kurių tėvai patys vos baigė mokyklą. Jų vaikams sekasi dar prasčiau ne tik dėl aplinkos namuose, bet ir dėl įgimtų savybių. Reikia tuos vaikus palaikyti, mokyti vertinti darbą, bet ir tikėtis realių rezultatų pagal jų galimybes. Ir šimtas korepetitorių tų vaikų neišmokys tiek, kiek kitas pats išmoks. Yra išimčių, bet tikrai nedaug.
Nesimokė, o ne nebuvo mokomi. Kai baigsis vaikų ir tėvų kova už teisę nesimokyti, kai tėvai supras, kad šokių būrelyje ar muzikos mokykloje vaikas nepasiruoš matematikos ar chemijos egzaminui, kai tėvai pramigimų neteisins kaip ligos, kai tėvai pareikalaus iš savo vaikų nevartoti visokio šlamšto su elektroninėmis cigaretėmis, galės tikėtis kitokių rezultatų. Pradinukai elektroninėms cigaretėms užpildų pas nelegalius pardavėjus pulkais eina, o tėvai nori, kad juos "išgarintomis" smegenimis kas nors išmokytų.
Matomai, medicinos, teisės mokslai yra paliekami tik turtingų tėvų vaikams. Kažkas, galimai, galvoja, kam paprastų tėvų vaikams mokslai, kam kaimiškų vietovių ar miestelių vaikams mokslai!? Tai, galimai, daroma tyčia, kenkiama Lietuvos ateičiai, kenkiama geriems vaikams (ne ponų) mokytis toliau, nes daug ko nesimokė mokykloj.. Tai baisu net skaityt, kad tai 21a vyksta...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų