Tiesa, kariuomenė konkrečius skaičius, kiek kainavo apžvalgininko evakuacinis skrydis, slepia. Neva tai yra slapta informacija, kuria negalima dalintis viešai.
Seimo Pirmininkas Saulius Skvernelis rėžia, kad tai yra melas ir karinio orlaivio skrydžio kaina gali būti gerokai didesnė. Tuo metu krašto apsaugos ministrė, kurios sprendimu ir buvo nemokamai parskraidintas tinklaraštininkas Laurinavičius, jau keičia retoriką – žada išsireikalauti pinigus iš Žiemelio aviakompanijos, kuri atsisakė jį skraidinti.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Prasidėjus karui tarp Izraelio ir Irano, Izraelyje tuo metu viešėjo keliasdešimt lietuvių. Ne vien turistų, o ir žurnalistų, apžvalgininkų, įvairiausių tinklaraštininkų, visuomenininkų.
Kariuomenės orlaiviui „Spartan“ nusileisti Tel Avive ir paimti lietuvių nepavyko dėl žydų uždarytos oro erdvės. Tad iš pradžių lietuvius ir dar dalį užsieniečių teko evakuoti autobusais į saugią šalį – kaimyninę Jordaniją.
Iš ten jie į Lietuvą po kelių atidėtų skrydžių atskraidinti komerciniu lėktuvu, kurį apmokėjo Vyriausybė. 100 keleivių skrydis kainavo 180 tūkstančių eurų. Trumpai tariant – 1800 eurų asmeniui. Beje, Lietuva apmokėjo ir 50 užsieniečių kelionę tuo pačiu lėktuvu į saugų Vilnių.
„Kaip ir visada, susimokama iš valstybės biudžeto, o paskui susigrąžinama per specialią Europos Sąjungos programą“, – sakė susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis.
Tiksliau, didesnę dalį, o ne visą skrydžio kainą dengia Europos Komisija. Lietuvai vis tiek teks susimokėti trečdalį sumos.
Suskaičiavo, kiek galėjo kainuoti Laurinavičiaus grįžimas
Vis dėlto namo valstybės apmokėtu komerciniu orlaiviu į Vilnių grįžo ne visi. Vienas lietuvis Jordanijoje iš lėktuvo išprašytas prieš pat skrydį.
Akaboje paliktas tinklaraštininkas Marius Laurinavičius kitą dieną savo lėšomis išskrido į Amaną, Jordanijos sostinę. Skaičiuojama, kad jam šis skrydis galėjo kainuoti apie 50 eurų. Tuomet jis išskrido į Kiprą, kur jį turėjo paimti kariuomenės „Spartan“ orlaivis, kuris budėjo Antalijoje – vos už keliasdešimties minučių skrydžio nuo Kipro salos.
„Spartano“ Kiprui neįsileidus, tinklaraštininkas skrido toliau – į Vieną. Tiesa, taip pat už valstybės lėšas. Iš viso nuo Amano, per Larnaką iki Vienos M. Laurinavičiaus bilietai valstybei atsiėjo 1244 eurų. Tuo pat metu M. Laurinavičių į Vieną vijosi kariuomenės „Spartan“, kuris skrido iš Antalijos 4 valandas.
Kariuomenė aiškina, kad valanda skrydžio su „Spartanu“ atsieina maždaug tūkstantį eurų. Tad vien tam, kad paimtų Laurinavičių iš Vienos, kariuomenei atsiėjo mažiausiai 4 tūkstančiai eurų.
„Jeigu ten būtu speciali operacija, Džeimsas Bondas 007 pasaulį gelbsti. Išsiuntėm mes ir reikia jį būtinai pargabenti, nes jį persekioja teroristų grupuotės iš Jordanijos į Kiprą. Paskui Kiprą – 40 Alibaba plėšikų. Eina į Turkiją, iš Turkijos į Austriją, ir reikia greitai greitai karinį „Spartaną“. Gal tada suprasčiau“, – ironizavo valstietis Dainius Gaižauskas.
Panašu, kad Krašto apsaugos ministerija konkrečius „Spartano“ skaičius kruopščiai slepia ir aiškina taip:
„Dėl operacinio saugumo negalime detalizuoti sumų. <...> Šių skrydžių metu oro uostų naudojimo bei aptarnavimo mokesčiai neviršijo 1000 eurų.“
Tiesa, valstybės išlaidos dėl lietuvių grąžinimo namo nesibaigė. Tuo pačiu „Spartanu“ M. Laurinavičius skraidintas toliau – iš Vienos į Vilnių. Šis skrydis truko kiek daugiau nei dvi valandas. Tad minimali skrydžio kaina – 2000 eurų. Beje, „Spartan“ M. Laurinavičių paleido Vilniuje, o ne Šiauliuose, kur yra orlaivio bazė.
Šakalienė sieks susigrąžinti pinigus iš Žiemelio
Tad viską sudėjus, pačiam lietuviui grįžimas namo atsiėjo 50 eurų. Valdžia iš mokesčių mokėtojų pinigų už jo grąžinimą sumokėjo mažiausiai 7200 eurų. Tiesa, neskaičiuojame oro uostų mokesčių, kurie, kaip kariuomenė aiškina, siekė iki tūkstančio eurų.
„Tiesiog suderinome, kad Krašto apsaugos ministerija, grąžindama „Spartan“ į Lietuvą, kažkurioje patogioje vietoje galės pakeliui paimti Marių Laurinavičių ir dalį kelio grįžti kartu“, – aiškino krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Vis tik pats tinklaraštininkas M. Laurinavičius sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, kad jis iš savo kišenės esą sumokėjo beveik 87 eurus, o ne 50 eurų.
Skrydis iš Antalijos į Vieną, o po to Vilnių truko 6 valandas. Jei orlaivis būtų skridęs tiesiai į Vilnių iš Antalijos, truktų kone perpus trumpiau.
„Aš net neabejoju, kad minėtą asmenį parskraidinti būtų buvę pigiau, nuperkant tiesiog aviabilietą į artimiausią reisą grįžtantį į Lietuvą“, – sakė ministras pirmininkas Gintautas Paluckas.
Ministrė staiga tampa jau ne tokia ir dosni – dabar pinigus išleistus Mariaus Laurinavičiaus pargabenimui žada susigrąžinti iš Žiemelio aviakompanijos, kuri atsisakė lietuvį skraidinti.
„Aš labai tikiuosi, kad būtent iš jų ir bus išreikalauta papildomi kaštai, kurie buvo susiję su Mariaus Laurinavičiaus kelione“, – sakė D. Šakalienė.
„Išmušinėjimai yra tik reketo laikais. Jei buvo pažeista sutartis ir užsakovas neįvykdė savo įsipareigojimų, yra finansinės sankcijos. Tai tu nieko neišsimuši“, – kalbėjo Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
Kilus viešam pasipiktinimui dėl tinklaraštininko kelionės apmokėjimo, premjeras liepė atlikti visos evakuacijos ir prie jos dirbusių institucijų tarnybinį patikrinimą. Esą bus tiriama, ar nebuvo švaistomi mokesčių mokėtojų pinigai evakuojant visus lietuvius iš Izraelio.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





































































































































































































































