Mūsų tautiečiai, kaip sako suvenyrų pardavėjai, gintarui pinigų gaili. Jie suvenyrais nors ir domisi, bet perka tik smulkmenas, užėję į suvenyrų parduotuvėles išleidžia vos vieną kitą eurą.
Suvenyrų pardavėjai pripažįsta, kad brangiausių prekių ant prekystalių dar net nepadėjo – lauks rugpjūčio, kai į Lietuvą ilsėtis atvykti turėtų užsienio turistai.
Kinai gintarui negailėdavo šimtų eurų
Kone daugiausia suvenyrų pardavėjų pajūryje – J. Basanavičiaus gatvėje Palangoje. Čia jau ne vienerius metus suveryrais prekiaujanti Aleksandra sako, kad šis sezonas kol kas sekasi prastai. Daugiausia žmonių ką nors nusipirkti užsuka savaitgaliais. Sezonas esą dar tik prasidėjo, o savo duoda ir Covid-19 pandemija.
„Viskas priklauso ir nuo oro, koks oras. Jei iš ryto yra saulė, visi bėga prie jūros, pasideginti, pasimaudyti. Daugiau užsuka, kai oras yra blogesnis – žmonės daugiau vaikšto, aplanko ir mus“, – tv3.lt pasakoja Aleksandra.
Moteris teigia, kad į parduotuvėlę užsukę poilsiautojai domisi smulkmenomis. Noriai perka papuošalus, apyrankes, magnetukus.
Dabar į parduotuvę daugiausiai užsuka lietuviai, o užsieniečių Aleksandra sako iš viso šiemet dar nepastebėjusi. Anksčiau gintarą pirkdavo latviai, estai bei vokiečiai, o šiemet Aleksandra nesutiko nei vieno iš šių šalių atvykusio žmogaus.
Šiek tiek keičiasi ir pirkėjų įpročiai. Jei anksčiau pasitaikydavo dideliais kiekiais suvenyrus perkančių žmonių, šiemet vasara visai kitokia. Dauguma suvenyrus perka tik vienetais ir smulkmenas veža namo lauktuvėms. Didesniais kiekiais pirkdavo užsieniečiai – ypač kinai.
„Juos labai domina ne smulkūs gaminukai, bet didesni gintaro gabaliukai, geros kokybės, šviesesni“, – pasakoja Aleksandra.
Pardavėja paima nuo lentynos 64 g. sveriantį gintaro gabaliuką ir parodo, kokius mėgsta pirkti užsienio turistai. Toks gintaro gabalėlis kainuoja 137 eurus. Aleksandra pripažįsta, kad tokią prekę iš lentynos turistams nukelti teko labai seniai.
Tikisi sulaukti ir užsieniečių
Taip pat Palangos J. Basanavičiaus gatvėje suvenyrus pardavinėjanti Viktorija pastebi vis didėjančius pirkėjų srautus. Vasarai prasidėjus, poilsiautojų Palangos gatvėse kaip mat padaugėjo, tad daugiau jų užsuka ir suvenyrų.
Tiesa, užsienio turistų nėra ir čia, dabartiniai klientai – iš kitų miestų atvykę lietuviai. Vis dėlto suvenyrų pardavėja Viktorija sako mananti, kad užsieniečių į Palangą dar plūstels.
„Manau, kad rugpjūtį turėtų atsirasti daugiau turistų, tad bus ir rusų, lenkų – jų ir pernai buvo nemažai“, – tv3.lt pasakoja Viktorija.
Pas Viktoriją parduotuvėlėje siūloma įvairiausių suvenyrų su gintaru – nuo raktų pakabukų iki paveikslų. Klientų kiekiu pardavėja nesiskundžia ir pastebi, kad jų nuolat tik daugėja.
„Didžiausia paklausa kaklo papuošalams ir apyrankėms. Tai labiausiai einančios prekės, tačiau žmonės mėgsta ir magnetukus namams papuošti, kažkam dovanoti“, – komentuoja mergina.
O kaklo papuošalų čia siūloma visa begalybė. Pigiausi kainuoja pusantro euro, o brangiausių kaina siekia ir kelis šimtus eurų.
„Jeigu kažkas kažkam dovaną nori įteikti ar lauktuvių, būna nuperka. Aišku, tik vieną kitą, bet nuperka“, – šypsosi pardavėja.
Viktorija sako, kad šiuo metu per dieną pavyksta pasiekti kelių šimtų eurų dydžio apyvartą.
Pasak merginos, parduotuvėje parduodamas gintaras yra perkamas iš tiekėjų, tačiau Viktorija patikina, kad jis yra iš Baltijos jūros.
Brangiausias prekes ant prekystalio dės rugpjūtį
Nidoje suvenyrais ir gintaro papuošalais prekiaujanti Gražina turi gerų prognozių šiam vasaros sezonui. Moteris dirbti pradėjo visai neseniai, prieš keletą dienų, tačiau pastebi, kad žmonių Kuršių nerijoje palaipsniui vis daugėja.
Gražina sako, kad akivaizdžiausiai žmonių paprastai padaugėja po Joninių. Birželio viduryje esą Nidoje būna pasiekiamas pikas, besitęsiantis visą vasarą. Pardavėja sako su nekantrumu to laukianti.
Gražina pastebi, kad žmonių aktyvumas šiemet yra labai panašus į tai, kas buvo matyti ir pernai.
„Man atrodo, kad išlieka ta pati tendencija. Daug Lietuvos žmonių ilsisi Lietuvoje, pajūryje – Palangoje, Šventojoje, Kuršių nerijoje, mažiau išskrenda į šiltuosius kraštus, tad daugmaž viskas susilygina. Jei anksčiau būdavo daugiau užsienio turistų, tai šiuo metu visa tai užpildo mūsų pačių tautiečiai“, – tv3.lt pasakoja Gražina.
Pardavėjos teigimu, suvenyrai ir gintaro papuošalai iš mados dar niekur nesitraukia. Atvirkščiai – papuošalus su vadinamuoju Baltijos auksu perka ir nešioja jaunimas.
„Kas lauktuvių perka, kas papuošalus. Vaikams perka apyrankes, karolius. Kažkas magnetukus, raktų pakabukus lauktuvių veža kaimynams. Labai įvairiai, nėra jokios tendencijos, kiekvienas žino, ko kam reikia.
Pastebiu, kad jau apie ketverius metus gintarus pamėgo jaunimas. Seniau jie manė, kad tai yra archajiškas akmuo, tačiau dabar yra daug stilingų dalykų. Jie mėgsta apyrankes, auskarus, gintarinius karolius“, – pastebėjimais dalinasi Gražina.
Vis dėlto pačių brangiausių prekių Gražina ant prekystalio dar nededa – taupys geresniems laikams. Gražina sako parduodanti dideles sidabrines apyrankes su gintaru, tačiau jų dar neatsinešė. Atsinešti planuoja rugpjūtį, kai atvažiuos dar daugiau turistų. Šiuo metu tokia prekė gali būti nepaklausi.
„Kiekvienas turi savo gaminius ir prekes, visi žino, ko kam reikia. Daugmaž matome, jei kažkas ieško iškirtinio ko nors, tada ir atnešame“, – komentuoja moteris.
Kainų šiemet Gražina sako nekėlusi, o ir tiekėjai esą suvenyrų nepabrangino.
Pigiausi magnetukai su gintaru pajūryje kainuoja eurą. Apyrankių kainos svyruoja nuo 2–3 eurų iki kelių šimtų už sidabrines apyrankes. Auskarų su gintaru kainos taip pat įvairios. Pigiausi kainuoja 3 eurus, o jei norėtumėte sidarbinių, tektų sumokėti kelis kartus didesnę sumą.
Gintaro dulkės Palangoje kainuoja apie 3 eurus už maišelį, gintaro gabaliukų maišelį galima nusipirkti už 1,5–11 eurų, priklausomai nuo gintaro spalvos ir kiekio.