Kaip rodo Statistikos departamento atvirieji duomenys, nuo koronaviruso naudojant įvairias vakcinas skiepyti įvairaus amžiaus vaikai. Dalis jų – net dar nesulaukę 1 metų.
Matoma, kad iš viso 0–5 m. amžiaus grupėje tokių vaikų buvo keturi. Nuo 5 iki 10 m. amžiaus grupėje – fiksuotas vienas toks vaikas, 10–15 m. amžiaus grupėje – 8 nepilnamečiai.
15–20 m. grupėje skiepytų asmenų skaičius gerokai išauga, tačiau į ją patenka ir jau leidžiamo skiepyti amžiaus žmonės.
Departamento atstovai patvirtino, kad tokie duomenys suvesti, tačiau negalėjo paaiškinti, iš kur jie atsirado ir ar tai nėra kažkoks nesusipratimas. Sveikatos apsaugos ministerija kol kas irgi jokių paaiškinimų nepateikia.
Kreipėsi į Generalinę prokuratūrą
Prašydamas ištirti 13 mažamečių vaikų galimai neteisėto skiepijimo atvejus Seimo narys A. Gedvilas pirmadienį pranešė kreipęsis į Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą.
Ypatingą nerimą Seimo nariui kelia tai, kad visi jie buvo skiepijami vakcinomis, kurios nėra tinkamos vaikų skiepijimui: 7 – „Pfizer-BioNTech“, 4 – „AstraZeneca“, 2 – „Moderna“.
„Iš gautos informacijos matoma, kad Lietuvoje buvo skiepijami kūdikiai iki 1 metų amžiaus ir paaugliai iki 15 m., nors nė viena iš šiuo metu pasaulyje vartojamų vakcinų nėra pritaikyta vaikų skiepijimui, nes jų poveikis vaikų organizmui nėra ištirtas, nekalbant apie tai, kad vaikai iki 16 m. pagal šiuo metų Lietuvoje galiojančią tvarką negali būti skiepijami. Turimų duomenų apie vakcinas, jų poveikį, tinkamumą, šalutinius reiškinius nepakanka, nes vakcinos tebėra klinikinių tyrimų stadijoje“, – tvirtino A. Gedvilas.
Pasak jo, šią informaciją patvirtina ir gaunami žmonių pranešimai, anot kurių, vaikai galėjo būti skiepijami net vaikų namuose.
„Pagal mano turimą informaciją, galėjo būti net keli mažamečių skiepijimo vaikų namuose atvejai. Pats šios informacijos patikrinti negaliu, todėl paprašiau, kad tyrimą atliktų Generalinė prokuratūra, nes ši veika turi baudžiamojo nusikaltimo požymių“, – sako Darbo partijos frakcijos Seimo narys.
Kaip nurodė parlamentaras, pagal Statistikos departamento pateikiamą oficialią informaciją, 3 vaikai buvo paskiepyti Šiaulių rajone ir mieste, 4 – Vilniuje, 2 – Šilutės rajone, 1 – Telšių rajone ir 3 – Klaipėdos mieste.
Įsivėlė klaida?
Vis dėlto portalo tv3.lt kalbinti merai stebėjosi, kad tai galėtų būti tiesa.
„Žinau, kad nuo 16 m. asmenys pas mus gana sklandžiai skiepijasi ir vidurkį viršija gal net 5 proc. punktais, tačiau apie tai, ar iki 16 m. skiepijama, negaliu pasakyti. Manau, kad sistema paprasčiausiai neregistruotų, tai neįmanoma. Aišku, dabar nesu patikrinęs sistemos, gal jau leidžia vakcinuoti, bet labai abejočiau“, – sakė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.
Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis taip pat teigė abejojantis, ar čia neįsivėlė kokia klaida.
„Ne, nieko apie tai nežinau. Negirdėjau, kad mūsų savivaldybėje būtų paskiepyta asmenų iki 16 metų“, – sakė jis.
Nuo 16 m. – tik viena vakcina
Portalas tv3.lt primena, kad, remiantis vakcinų charakteristikų santraukomis, šiuo metu vaikai nuo 16 m. skiepijami tik „Pfizer“ vakcina.
Taip pat šiuo metu, gegužės 28 d. Europos vaistų tarnybai šio gamintojo vakcina leidus skiepyti ir 12–15 m. paauglius, spendžiama dėl jų vakcinavimo ir Lietuvoje.
Vokietija 12 metų sulaukusius ir vyresnius vaikus pradėjo skiepyti nuo birželio 7 dienos. Rumunija jau pradėjo tą daryti paskutinėmis gegužės dienomis.
Portalas tv3.lt primena rašęs, kodėl, nors serga lengviau, vaikai irgi turėtų būti vakcinuojami.