Pasak akcijos organizatorių, daugeliui esamų ir būsimų studentų rugsėjis sėja baimę – jie masiškai bando gauti vietas bendrabučiuose, nuomotis butus, nors jų kaina yra per didelė net ir žmonėms, kurie dirba pilnu etatu.
„Stovi laisvi bendrabučiai, dalis jų – privatizuoti tuo metu, kai studentai, gyvenantys už 100 km. negauna bendrabučių. Jiems teigia, kad jie gyvena per arti [aukštosios mokyklos]. <…> Mokslo institucijos tarpusavyje nesidalina laisvomis vietomis.
Mes siūlome, kad atsirastų institucija, kuri perimtų bendrabučių valdymą ir galėtų bendrai reguliuoti bendrabučių išdavimą, kad studentai žinotų, ar tikrai jie gaus vietą bendrabutyje. O negavę – galėtų mokytis nuotoliu“, – naujienų portalui tv3.lt pasakoja „Momentum Vilnius“ pirmininkas Rytis Alekna.
Jis patvirtina, kad į protestą šalia ŠMSM studentai 2 valandoms ketina rinktis paskutiniąją vasaros dieną – trečiadienį, 12 val. 30 min.
Akcijos dalyvius organizatoriai socialiniuose tinkluose kviečia atsinešti palapinę ir miegmaišį. Tai, anot R. Aleknos, bus „simbolis, kad studentai, negalėdami gauti būsto, studijų metų turės gyventi palapinėse, siekdami aukštojo mokslo“.
„Kol kas tik simboliškai atsinešime palapines. Bet jeigu nevyks niekas geresne linkme, pagal mūsų reikalavimus, vėliau organizuosime papildomas akcijas, kur tikriausiai studentai ilgiau užsiliks“, – pabrėžė jis.
„Jei šie nesiims veiksmų, mums teks ministerijoje apsigyventi“, – atsiųstame spaudos pranešime nurodė viena iš akcijos organizatorių Justina Motiejauskaitė.
Kai kurie studentai liko be bendrabučio
„Mūsų universiteto bendrabučiuose labai trūksta vietų. Kol buvo karantinas, suteikdavome tokią galimybę, kad čia galėtų gyventi ne universiteto studentai. Dabar, esant vietų trūkumui universiteto studentams, būtų keista, jei leistume gyventi čia nesimokantiems asmenims“, – apie kilusį sąmyšį pasakoja Vilnius TECH kancleris doc. dr. Vaidotas Trinkūnas.
Į redakciją besikreipusios Paulinos [tikrasis vardas redakcijai yra žinomas] nuomone, toks iškeldinimas negalimas. Mergina įsikraustė į „šeimyninį“ kambarį prieš du mėnesius su savo draugu, kuris yra VILNIUS TECH studentas. Paulinos teigimu, būtent toks variantas bendrabučiuose buvo leidžiamas. Visgi prieš savaitę Paulina ir dar keletas gyventojų sulaukė laiško, kuriame prašoma universiteto bendruomenei nepriklausančių asmenų išsikraustyti iki spalio 16 d.
„Prieš du mėnesius buvo pasirašyta sutartis, kad galime įsikraustyti, kad gali ne VILNIUS TECH studentas gyventi su šio universiteto studentu, o po dviejų mėnesių staiga gauname laišką, kad reikia išsikraustyti. Nemanau, kad tai yra teisėta, nes daug žmonių lieka gatvėje“, – tikina mergina. Jai antrina jos draugė Ugnė, kuri taip pat gavo tokį patį laišką. Tiesa, mergina priduria, kad laiške nebuvo tiksliai nurodyta, ar bus nutrauktos galiojančios sutartys, ar tik nepratęsiamos baigusios galioti. „Mes buvome ramūs, kai gavome laišką, nes atrodė logiška, kad nepratęs su tais, kurių vasarą ir baigė galioti sutartis, o mes juk tik atsikraustėme“, – pasakoja Ugnė.
Įvyko nesusikalbėjimas
Studentams išsiųstame laiške praneštą sutarčių nutraukimą VILNIUS TECH kancleris vadina nesusikalbėjimu.
„Gal tai buvo kažkokia komunikacinė klaida, nes buvo iškart prašyta bendrabučius administruojančios įmonės pranešti apie situaciją iš anksto“, – pripažįsta V. Trinkūnas.
Kalbantis su Paulina paaiškėjo, kad sutartys nebuvo sudaromos iš naujo, o šie „šeimyniniai“ kambariai buvo perleisti senųjų gyventojų, todėl naujieji gyventojai atsikraustė ne rugpjūčio mėnesį, o dar vasaros pradžioje.
Vykstant masiniam pirmakursių priėmimui rugpjūčio mėnesį bendrabutyje ėmė trūkti vietų, todėl, anot V. Trinkūno, ir buvo priimtas sprendimas paprašyti išsikraustyti ne VILNIUS TECH studentus.
„Neturime galimybės leisti bendrabučiuose gyventi ne mūsų universiteto arba išvis nestudijuojantiems asmenims. Terminas išsikraustymui yra duotas beveik 2 mėnesiai, pranešta yra iš anksto, jie nėra išvaromi tą pačią ar kitą dieną. Lyg tokių nežmogiško elgesio apraiškų nėra”, – aiškina kancleris.
Gyveno be sutarčių
Bendraujant su merginomis paaiškėjo, jog atskiros sutartys nebuvo sudarytos. Paulina prisimena, kad administracijoje teko pasirašyti keletą dokumentų bei palikti savo asmeninius duomenis, tačiau oficiali sutartis buvo sudaryta tik su universitete studijuojančiais vaikinais.
Vaidotas Trinkūnas priduria, kad sutartys ir yra sudaromos su tais asmenimis, kurie studijuoja, o persikeliant į šeimyninį kambarį naujos sutartys nėra sudaromos: „Buvo leista laikinai atsivesti žmogų, tačiau atskira sutartis greičiausiai nebuvo padaryta, kadangi buvo pasikliauta tuo universiteto studentu“.