Naujienų portalas tv3.lt kviečia susipažinti su keisčiausiais rinkiminiais pažadais, įtvirtintais politinių partijų programose. Primename, jog iš viso šiuose rinkimuose dalyvaus 15 partijų ir koalicijų sąrašų – pilną jų sąrašą galima rasti VRK puslapyje.
Beveik iš karto buvo susidurta su problema – ne visos partijos yra parengusios išsamias programas, ar bent jų neviešina. Tokiu atveju, naujienų portalas tv3.lt pasirėmė partijų pažadais, išdėstytais sutrumpintose programose, kurias galima rasti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) parengtame informaciniame leidinyje.
Partija „Laisvė ir teisingumas“
Šios partijos pirmininkas – buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas, kuris taip pat rinkimuose ves partijos sąrašą.
Ši partija savo programoje taip pat žada gerokai didinti pensijas – esą vidutinės pensijos dydis turėtų siekti 1000 eurų per mėnesį. Primename, jog šiuo metu vidutinis pensijos dydis siekia 637,34 euro turint būtinąjį socialinio draudimo stažą.
Kiek keistesnis pažadas – partija pasisako prieš naktinių skrydžių vykdymą Lietuvos oro uostuose, jei jie yra urbanizuotose teritorijose.
Partija taip pat pasisako už platų dirbtinio intelekto (DI) panaudojimą ir net teigia, jog DI galėtų tapti pagalbininku gydytojams, slaugytojams ir pacientams.
Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga (LŽVS)
Buvusio Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vedama partija siūlo daugybę lengvatų daugiavaikėms šeimoms – pavyzdžiui, šeimose, kuriose gimė 4 ir daugiau vaikų, iki jauniausio vaiko pilnametystės nebūtų taikomas GPM. Vis dėlto, partija siūlo ne tik sumažinti mokesčių naštą, bet ir padėti įsigyti automobilį – programoje siūloma šeimoms, kurios turi keturis ir daugiau vaikų, kompensuoti 50 procentų papildomo arba daugiaviečio automobilio įsigijimo išlaidų.
Be to, siūloma kiekvienam šalies pirkomui skirti 300 eurų išmoką mokslo pradžios reikmėms tenkinti.
Valstiečiai taip pat siūlo spartinti dirbtinio intelekto (DI) tyrimus, jo taikymą visose visuomenės gyvenimo srityse, tačiau taip pat perspėja apie „netikrus pranašus“, t. y. dirbtiniu intelektu sukonstruotus vaizdo ar garso pranešimus, pasinaudojant realių žmonių atvaizdais ar nukopijuojant jų balsą.
Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“
Šios partijos sąrašą ves buvęs premjeras ir partijos pirmininkas, Saulius Skvernelis. Pirmame programos puslapyje nurodoma, jog nebus dalinamasi „neįgyvendinamais pažadais“ ar „radikaliais šūkiais“, tačiau programoje rasime ne vieną pažadą, kurį minėjo kitos partijos.
Pavyzdžiui, programoje siūloma neapmokestinamą pajamų dydį (NPD) prilyginti minimaliam mėnesiniam atlyginimui (MMA), NPD aprėptį išplėsti virš vidutinių pajamų.
Politinė jėga taip pat siūlo kai kuriems dirbantiems gyventojams leisti mokėti nedarbo socialinio draudimo išmokas, jei jie nedirbo daugiau nei pusę metų.
Partija taip pat siūlo svarstyti 4 darbo dienų savaitę, taip pat trumpinti pamaininio grafiko darbuotojų maksimalų darbo valandų skaičių. Tačiau programoje dėstoma, jog priėmus keturių dienų darbo savaitę, viena diena būtų skirta mokymuisi. Partija siekia priimti Mokymosi visą gyvenimą direktyvą (Lifelong learning directive), kuri užtikrins, kad kiekvienas dirbantis ar save įdarbinantis žmogus bent vieną dieną per savaitę turėtų teisę į valstybės irir/ar darbdavio apmokamus kvalifikacijos ar socialinių kompetencijų kėlimo kursus/mokymus.
Nacionalinis susivienijimas
Nacionalinis susivienijimas savo programoje akcentuoja, kad „turi būti nutraukta bet kokia valstybės parama genderizmo ideologijos sklaidai ir lygių kvotų sistemoms, atmestas vienpusiškas homoseksualumo ir transseksualumo pateikimas ugdymo programose, uždrausta ankstyva seksualizacija ikimokyklinėse įstaigose ir mokyklose, pseudomokslinių genderinių tyrimų finansavimas iš valstybės lėšų“.
Taip pat, kalbėdama apie švietimą, partija numato, kad „mokyklinėje istorijos programoje ir vadovėliuose vyraujančią „eurocentrinę“ Lietuvos istorijos koncepciją [reikia] pakeisti „lituanocentrine“, paremta tautos ir valstybės istorijos vertinimu tautos interesų požiūriu“.
Nors tai nėra išdėstyta partijos programoje, „Facebook“ paskyroje partiją vedantis Vytautas Sinica rašė, jog būtina naikinti lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą.
Nemuno aušra
Remigijaus Žemaitaičio vedama politinė partija taip pat žada sulyginti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) su minimalia mėnesine alga (MMA). Tačiau šalia, to dar ir įkurti valstybinį banką „Vytis“.
Įdomesnis aspektas – kol kitose programose kalbama apie reformas, „Nemuno aušros“ programoje dėstoma, jog politinė jėga paskelbtų 4 metų moratoriumą naujoms pertvarkoms, reformoms švietimo, mokslo, sveikatos srityse ir 2 metų moratoriumą mokestiniams pokyčiams.
Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai
Vakar konservatoriai pristatė savo rinkiminę programą (pavadintą manifestu ateities Lietuvai). Partijos sąrašą ves Seimo pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Manifeste bene daugiausiai dėmesio skiriama gynybos ir saugumo klausimams. Vienas iš įdomesnių pažadų – partija sieks, kad Ukraina taptų ES ir NATO nare iki 2029 m. Savo pažadą konservatoriai grindžia tuo, jog Lietuva ES pirmininkaus 2027 m., tad esą dėl to galėsi įvykti lūžis derybose dėl Ukrainos ir Moldovos narystės ES. Programoje dėstoma, jog dar šių derybų Ukraina privalo galutinai būti pakviesta į NATO. Nors kuo šie pažadai susiję su Seimo rinkimais – neaišku.
Tarp kitų įdomesnių pasiūlymų – skatinimas sutrumpinti universitetinių studijų trukmę iki trejų metų, suteikiant daugiau reikšmės magistrantūrai.
Galiausiai, partija žada nukreipti dalį skaitmeninių paslaugų mokesčio į Lietuvos medijas ir taip kompensuoti sektoriaus pajamų iš reklamos praradimą.
Lietuvos regionų partija
Jono Pinskaus vedama partija siūlo įvesti vaiko pinigus. Nors jie ir taip įvesti.
Taip pat partija siūlo ekonominius sprendimus – pavyzdžiui, kad minimalus mėnesinis atlyginimas būtų didinamas tiek, kad taptų lygus vidutiniam šalies darbo užmokesčiui
Partijos programoje taip pat dėstomos beveik marksistinio pobūdžio tezės apie vykstančią ketvirtąją pramonės revoliuciją.
„Vykstanti 4.0 pramonės revoliucija iš esmės keičia kapitalisto – savininko ir samdomo darbuotojo santykius. Visi darbinės veiklos dalyviai, o ne vien kapitalo investicijos, yra vertinami ir traktuojami kaip naujos pridėtinės vertės kūrėjai (nes kapitalas pats savaime nieko nesukuria!) ir pagal asmeninį indėlį turi teisę gauti dalį sukurtos vertės“, – rašoma programoje.
Lietuvos žaliųjų partija
Lietuvos žaliųjų partija šiuose rinkimuose ves partijos pirmininkė Ieva Budraitė. Partijos programoje nurodoma, jog miestai turi koreguoti savo išplanavimą taip, kad keliavimas pėsčiomis ar dviračiu taptų pirmuoju judėjimo mieste pasirinkimu.
Kitaip nei kitos partijos, žalieji numato gausybę lengvatų elektromobilių pirkėjams – žada siekti 0 proc. PVM tarifo perkant elektromobilius, taip pat inicijuoti diskusiją dėl socialinės išperkamosios elektromobilių nuomos (angl. social leasing) modelio taikymo Lietuvoje.
Partija taip pat nusprendė kovoti prieš „didžiausią“ Lietuvos problemą – mikromobilumo priemonių (pavyzdžiui elektrinių paspirtukų) parkavimo (ne)tvarką ir sieks, kad būtų draudžiama šį transportą parkuoti šaligatvyje, jei šaligatvio praėjimo plotis dėl statomos transporto priemonės būtų mažesnis nei 1,50 m pločio.
Taip pat partija siūlo privačiomis lėšomis vystyti metropoliteno (metro) idėją Vilniuje – šį kartą akcentuodama, jog požeminės metro linijos gali tapti puikia slėptuve karo atveju.
Programoje taip pat siūloma skatinti augalinę mitybą, įvedant mokesčių lengvatas augalinės kilmės produktams, įskaitant daržoves ir vaisius, jei jie auginami vietos ūkininkų ir ekologiškai – kol kas tai vienintelė partija, kuri siekia skatinti vegetarinę mitybą.
Taip pat siūloma įvesti balsavimo teisę nuo 16 metų, pradedant nuo savivaldybių ir tarybų mero rinkimų, bei pakelti MMA tiek, kad siektų du trečdalius vidutinio atlyginimo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!