Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje spalio 7–13 d. bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga rodiklis buvo 1210,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų (prieš savaitę jis buvo mažesnis – rodiklis siekė 1181,5).
Mažiausias sergamumas registruotas Telšių apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Epideminis sergamumo lygis (peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba) pasiektas dvejose – Kazlų Rūdos ir Vilniaus miesto – savivaldybėse.
Inga Norkienė (nuotr. vaistinės)Virusai guldo lietuvius
Neatsitiktinai šalies vaistinėse sparčiai gausėja gyventojų, kurie ieško, kai palengvinti simptomus arba dar užbėgti ligai už akių. Tiesa, tam tikrų prekių paklausa pradėjo augti dar vasarą, mat šiemet sergamumo COVID-19 augimas prasidėjo 6 savaitėmis anksčiau ir kone vasaros viduryje.
„Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė patikino, kad įsibėgėjus rudeniui, vaistinėse sulaukiama daugiau žmonių, besiskundžiančių peršalimo ligų simptomais, ypač gerklės skausmu, nedideliu karščiavimu, užgulusia arba varvančia nosimi, bendru silpnumu.
Jai antrino budinčios BENU vaistinės vedėja vaistininkė Inga Norkienė pažymėdama, kad padaugėjo ir komplikacijų bei joms gydyti reikalingų medikamentų: „Padaugėjo peršalimo ligų, virusinių infekcijų bei komplikacijų, tad išaugo ir rimtųjų medikamentų, antibiotikų, peršalimo simptomams mažinti skirtų vaistų poreikis.“
Panašias tendencijas patvirtino ir kitų vaistinių tinklų atstovai.
„Įpusėjus rudens sezonui, stebime panašius pacientų srautus, kaip ir pernai tuo pačiu metu. Jų pirkinių krepšeliuose šiemet dažniau atsiduria peršalimo simptomams palengvinti skirti vaistai bei kiti preparatai: nosies užgulimo ir rinito simptomus mažinantys purškikliai, gerklės skausmą ir perštėjimą raminančios pastilės, atsikosėti padedantys bei kosulį slopinantys preparatai.
Taip pat populiariu pasirinkimu išlieka karšti gėrimai, imunogliukanų kapsulės, ežiuolės preparatai. Pastebime, kad nemažai pacientų į vaistinę užsuka su gydytojų išrašytais receptais antibiotikams įsigyti – dažniausiai tai būna amoksicilino preparatai“, – vardijo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
Vaistininkas Rimvydas Blynas (nuotr. pranešimo spaudai)„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Lina Stočkutė-Plytnikė nurodė, kad rugsėjį vaistų peršalimo ligoms gydyti paklausa padidėjusi beveik 10 proc., o jau spalio mėnesį – net 20 proc. daugiau, lyginant su praėjusiais metais.
Ji pridūrė, kad pastebėta dar viena tendencija – dalis žmonių skundėsi alergine sloga: „Rugsėjo mėnesį, kuris išsiskyrė itin šiltu oru, padaugėjo klientų, kuriems pasireiškė ūmios alerginės reakcijos, kurias anksčiau jie patirdavo tik pavasarį. Keičiantis klimatui reikia būti pasiruošus sulaukti alergijos paūmėjimo bet kada.“
Šoko greitųjų testų pardavimai
Dar per pandemiją daug kam susiformavęs įprotis vos pajutus simptomus atlikti greitąjį COVID-19 ar(ir) gripo testą niekur nedingo – stebimas didesnis jų pardavimas nei pernai tokiu metu.
„Daugelis šių žmonių vaistinėse ieško ne tik nereceptinių vaistinių preparatų simptomams gydyti, bet taip pat dairosi greitųjų testų, norėdami įsitikinti, kuria liga jie serga – peršalimu, gripu ar koronavirusu“, – komentavo T. Gečienė.
BENU vaistinės atstovės pastebėjimu, greitųjų testų, kaip ir vitamino D poreikis nebuvo nuslūgęs ir vasarą.
„Šią vasarą sulaukėme kaip niekad nemažai nusiskundimų, pasitaikė tiek COVID-19, tiek peršalimo ligų atvejų, o rudenį, sugrįžus į kolektyvus, nusiskundimų kiekis išaugo. Lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais, greitųjų testų nuo COVID-19 paklausa augo daugiau nei dvigubai“, – komentavo I. Norkienė.
Panašiais pastebėjimais dalinosi ir L. Stočkutė-Plytnikė: „Jau vasarai persiritus į antrąją pusę mūsų vaistinių tinkle buvo pradėta fiksuoti didesni, nei įprasta, greitųjų koronaviruso testų pardavimai. Ypač jų pardavimų buvo padaugėję 27–28 metų savaitėmis, kai testų buvo parduota 60 proc. daugiau nei prieš tai.
O šį rugsėjį, palyginus su pernai, vidutiniai vienos dienos COVID-19 testų pardavimai buvo daugiau nei 80 proc. didesni. Galime pasidžiaugti visuomenės sąmoningumu – pacientai puikiai supranta rekomendacijas pasitikrinti, kad užkratas nebūtų platinamas toliau.“
Savo ruožtu R. Blynas nurodė, kad greitųjų koronaviruso testų pardavimai spalį yra net ketvirčiu didesni nei tuo pačiu metu pernai, gripo testų įsigijimai taip pat auga.
Be to, sulaukiama ir nemažai žmonių, kurie į vaistines ateina jau su gydytojo receptu paskirtiems vaistams nuo koronaviruso.
„Pasitaiko klientų, ateinančių su receptu specifiniams vaistams nuo COVID-19 arba gripo. Gydytojai šiuos vaistus dažniausiai skiria esant rizikos veiksniams. Ne vienas vyresnio amžiaus klientas, turintis gretutinių ligų, atėjęs pasipasakoja, kaip sekėsi gydytis“, – patikino I. Norkienė.
Pasibaigus šiltiems orams puola stiprinti imunitetą
Greta vaistų gyventojai uoliai ieško ir imunitetą, nervų sistemą stiprinančių vitaminų.
„Vaistinėje žmonės dažniausiai ieško preparatų imuninės sistemos stiprinimui, taip pat – produktų nervų sistemai stiprinti, pavyzdžiui, nerimui ir nemigai mažinti“, – vardijo I. Norkienė.
Pasak vaistininko R. Blyno, šalia įprastai paklausiausių maisto papildų širdžiai ir kraujotakai, pastebima ir padidėjusi geležies maisto papildų paklausa.
„Gyventojai itin aktyviai rūpinasi imuniteto stiprinimu žuvų taukais ar išgrynintų omega-3 riebiųjų rūgščių preparatais, nepamiršta įsigyti vitaminų C ir D, taip pat B grupės vitaminų, magnio. Šiuo metu stebimas ir geležies maisto papildų pardavimų ūgtelėjimas“, – komentavo jis.
T. Gečienė konstatavo, kad panaši tendencija matoma kiekvieną rudenį – pasitraukus vasariškiems orams ir sugrįžus peršalimo ligoms, žmonės imasi stiprinti savo imuninę sistemą:
„Todėl į jų krepšelius dažniau nugula maisto papildai imuniteto stiprinimui. Lygiai taip pat sugrįžus po atostogų į darbus ir mokyklas, kai kuriems išsibalansuoja miego režimas ar padidėja streso lygis, todėl jie konsultuojasi su mumis dėl maisto papildų nervų sistemai stiprinti.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!