Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Visos loterijų milijonierių istorijos prasideda labai paprastai – vos nusipirkus loterijos bilietą. Na, o fantazijos, ką gi pirmiausia nusipirktų, jei iš dangaus nukristų milijonai – labai įvairios.
Daugelis lietuvių sako, kad norėtų prabangaus automobilio, kiti dalį pinigų investuotų į nekilnojamąjį turtą ar pagaliau leistųsi į keliones po visą pasaulį:
„Kažką jau įsigyčiau turėdamas porą mln. – klasikinį, senovinį modelį, 80-ųjų „Ford Mustang.“
„Nekilnojamas turtas prabangiose vietose – Žvėrynas, Antakalnis.“
„Vilnius puikus miestas gyvent, mašina, vokiška, patikima. Man „Mercedes-Benz“ patinka.“
„Turbūt į pirkimus neičiau. Greičiausiai paaukočiau. Kažkiek anūkam duočiau.“
„Gal kelionės kokias, gal į sanatorijas.“
„NT, pagalba šeimai, kurią nemažą turiu, kelionė, norėčiau pakeliauti.“
Didžiausias Lietuvos, ir kartu viso Baltijos regiono, laimėjimas – 81 mln. eurų. Spalį fortūna taip plačiai nusišypsojo žmogui iš Kėdainių.
Atneša finansinį saugumą
O dar prieš dvejus metus vilnietis, dalyvavęs toje pačioje „Eurojackpot“ loterijoje, susižėrė 24 mln. eurų. Tais pačiais metais pusšešto milijono eurų aukso puodą laimėjo Pakruojo gyventojas.
13-os milijonų sėkmę už uodegos dar vienas lietuvis pagriebė 2021 m., o prieš jį, 2016-aisiais, vienas kaunietis, bandęs sėkmę loterijoje, praturtėjo pusaštunto mln. eurų.
Lietuvoje loterijų milijonierių istorijos beveik visos neviešos. Garsiau nuskambėjo tik 2009-ųjų 1 mln. litų laimėjimo istorija, kai buvęs Seimo narys, valstybės tarnautojas Leonas Alesionka iš Panevėžio rajono, laimėjo milijoną. Sužinojo tą prieš kelionę nusprendęs patikrinti nusipirktą bilietą.
Tuomet Alesionka nusipirko namą, baldus, visureigį „Rexton 2“, „Chrysler“ automobilius.
Anot psichologo Edvardo Šidlausko, naujausi tyrimai rodo, kad dažniausiai loterijos laimėjimas ir staigus praturtėjimas žmonėms paprasčiausiai atneša finansinį saugumą, gyvenimas tampa kokybiškesnis pagerėjus buičiai ir sumažėjus rūpesčių.
„Neįvyksta katastrofos dažniausiai, bet kaip asmenybės augs – čia kitas klausimas“, – kalba psichologas Edvardas Šidlauskas.
Su laimėjimais nesusitvrako
O kai kuriais atvejais žmonės nesuvaldo didelių iš dangaus nukritusių pinigų.
2002 m. amerikiečių verslininkas Andrew Jackson Whittaker Jr. sėkmę pagriebė už uodegos ir laimėjo rekordinę „Powerball“ sumą – 314,9 milijono JAV dolerių. Tačiau jo gyvenimas po laimėjimo buvo ilga virtinė areštų, teisminių bylų, sugriautų santykių.
Tais pačiais metais šiukšlių rinkėju tuomet dirbęs britas Michael Carroll laimėjo 9,7 milijono svarų sterlingų Nacionalinėje loterijoje. Po laimėjimo jis daugiau nei 30 kartų buvo teisme ir net buvo įkalintas dėl su narkotikais susijusių nusikaltimų. 2008 metais jis prisipažino, kad iš jo laimėto milijono liko tik 500 tūkstančių svarų.
„Pinigai yra galia. Jei aš duodu mažam vaikui, tarkim, sportinį automobilį, nepilnamečiui. Didelė galia, bet kuo tai gresia? Mes puikiai suprantam, kad tai gresia katastrofa iki pirmo stulpo. Tai panašiai yra ir su milžiniškais pinigais“, – sako psichologas.
Lietuviai leisti laimėjimų nepuola
Tačiau, anot Šidlausko, geresnė gyvenimo kokybė dar nereiškia laimingo gyvenimo, tad nereikėtų tikėti, kad laimėti milijonai atneš laimę.
„Yra daug aukštų – dvasinis augimas, saviraiška, būdo bruožai, gelmė ištisa, augimo variantai. Ir jei žmogus to nedaro, jis lieka vartotojo lygy tiesiog toks gyvūnas. Nusišėrusi kiaulė. Jis nebus laimingas, nes vis tiek atsiras ligos. Milijardieriai serga depresijom, jie žudosi, serga vėžiais“, – aiškina E. Šidlauskas.
Psichologas tikina, kad Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad 45 proc. Lietuvių, išlošusių loterijoje ar gavusių didelius pinigus, jų leisti nepuola. Stengiasi taupyti juodai dienai ar investuoja.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.