Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas BNS teigė, kad iš Ukrainos sostinės vyks komiteto išvažiuojamasis posėdis.
„Matyt, svarbiausia, kad mes būname kartu tą dieną ir laisvės tradicija dalijamės kartu su ukrainiečiais“, – sakė jis.
Parlamentarai į Ukrainą išvyko pasirodžius pranešimams, jog JAV prezidentas Joe Bidenas per vaizdo konferenciją su sąjungininkais paskelbė amerikiečių žvalgybos duomenis, kad Rusija karinius veiksmus prieš Ukrainą pradės vasario 16 dieną.
„Iš esmės tai yra solidarumo deklaracija. Komiteto posėdyje dalyvaujant Aukščiausiosios Rados nariams kalbėsime, kaip jie mato situaciją, ir ieškosime sprendinių, kurie leistų atgrasyti Rusiją nuo galimos invazijos ir atakos. Tai ir sankcijų paketas, ir gynybai skirtų ginklų tiekimas, kurie leistų sustiprinti ukrainiečių kovinę galia ir atgrasymą“, – BNS sakė L. Kasčiūnas.
Komiteto posėdžio darbotvarkėje – saugumo situacijos, Ukrainos euroatlantinės integracijos perspektyvų, patikimos atgrasymo architektūros kūrimo aptarimas.
Anot NSGK pirmininko, komiteto posėdis vyks mišriu būdu – dalis Lietuvos parlamentarų posėdžiaus iš Lietuvos, dalis – iš Kijevo.
Taip pat numatytas apsilankymas Ukrainos Aukščiausiosios Rados plenarinėje sesijoje, susitikimas su jos pirmininku Ruslanu Stefančiuku, planuojamas trišalis pokalbis su Lenkijos Seimo delegacija ir Ukrainos parlamentarais, Ukrainos gynybos bei užsienio reikalų ministerijų, kariuomenės atstovais.
Ukrainoje be L. Kasčiūno lankosi NSGK narys Raimundas Lopata, Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas ir du Užsienio reikalų komiteto nariai Žygimantas Pavilionis ir Emanuelis Zingeris.
„Šitą vizitą matome kaip signalą kitų šalių parlamentarams, jog reikėtų važiuoti, kad ukrainiečiai nesijaustų palikti vieni. Tas yra be galo svarbu“, – tvirtino L. Kasčiūnas.
Jis priminė, kad 2008 metais Rusijai užpuolus Sakartvelą, penkių valstybių vadovų vizitas į Tbilisį sustabdė karo veiksmus.
Rusija pasienyje su Ukraina ir Baltarusijoje yra sutelkusi daugiau nei 100 tūkst. karių bei karinės technikos. Vakarai nuogąstauja dėl galimo įsiveržimo į Ukrainą, tačiau Rusija antradienį paskelbė išvedanti dalį karių iš pasienio.