Lietuvos policija antradienį pranešė sulaikiusi šnipinėjimu įtariamą lietuvį M. Danielių, jį teismas leido suimti dviem mėnesiams. Pagal O. Karač turimą informaciją, M. Danielius buvo sulaikytas penktadienį.
„Man visiškai aišku, kad jis buvo užverbuotas Baltarusijos KGB. Jis siekė bendrauti su baltarusių žmogaus teisių gynėjais, žurnalistais ir aktyvistais, dirbančiais Lietuvoje, rinko informaciją ir siuntė KGB. Jis taip pat dirbo su Ksenia Lebedeva, o ji yra žinoma Baltarusijos Aliaksandro Lukašenkos režimo propagandistė ir kuria vaizdo siužetus, kai žmonės po KGB arba policijos kankinimų yra verčiami kalbėti į kamerą, prašo pasigailėjimo, kreipiasi į A. Lukašenką prašydami atleidimo dėl dalyvavimo protestuose”, – pasakojo O. Karač.
Anot pašnekovės, M. Danielius padarė net keletą slaptai filmuotų vaizdo interviu su baltarusiais Lietuvoje. Pavyzdžiui, prisistatęs JAV ambasados pareigūnu M. Danielius susisiekė su į Lietuvą grįžusiu už Ukrainą kovojusiu baltarusiu Viktoru Savičiumi, paprašė susitikti, viską slaptai filmavo ir įrašinėjo, o įrašą nusiuntė baltarusių KGB. Vėliau šis vaizdo įrašas buvo parodytas per Baltarusijos televiziją, jo ištrauka iš anksto socialiniame tinkle dalijosi ir K. Lebedeva. Ši istorija buvo plačiai aprašyta opoziciniuose baltarusių tinklapiuose.
„Jis dirbo kaip tikras šnipas šiuo atveju“, – sako O. Karač.
Pašnekovė sako, kad Baltarusijos KGB užsienyje dažniausiai domina dvi grupės žmonių: pirma, žmogaus teisių gynėjai, aktyvistai ir žurnalistai, antra, baltarusiai, kovojantys Ukrainos pusėje prieš Rusiją. Ukrainai padedantys baltarusiai yra suformavę Konstantino Kalinausko vardo pulką.
Pasakodama, kaip susipažino su M. Danieliumi, organizacijos „Mūsų namai“ vadovė prisiminė, kad lietuvis prisistatė kaip padėti galintis teisininkas. Anot O. Karač, baltarusiai Lietuvoje neišmano teisės sistemos, nežino, kur kreiptis iškilus įvairioms bėdoms, nežino, kokios pagalbos galima prašyti iš valstybės institucijų, todėl teisininko pagalba pasirodė labai pravarti.
„Jis davė tikrai gerų patarimų. Mums atrodė „wow“, kažkas mums padeda. Jis daug kur savanoriavo, padėdavo žmonėms tokiais visokiais teisiniais klausimais, bet tuo pat metu įrašinėdavo pokalbius ir siųsdavo KGB“, – apgailestavo moteris.
Jos nuomone, organizacija „Mūsų namai“ M. Danielius susidomėjo, nes šioji suorganizavo kampaniją „Ne reiškia ne“, kuria Ukrainos ir Baltarusijos moterys susibūrė skatindamos vyrus neiti į Vladimiro Putino sukeltą karą prieš Ukrainą. Šia kampanija norėta parodyti Baltarusiją uzupavusiam A. Lukašenkai, kad jis negalės pradėti karo, nes neturės nė vieno, kuris norės eiti kariauti.
Tačiau O. Karač pasakoja, kad vienu metu M. Danielius pradėjo uždavinėti labai keistus klausimus, kurie neatrodė susiję su jo tiesiogine teisine veikla. Pavyzdžiui, jis domėjosi, kas finansuoja organizaciją „Mūsų namai“, prašė donorų kontaktų. Tai atrodė keista, nes M. Danieliaus užduotis buvo padėti baltarusiams orientuotis Lietuvos teisės sistemoje, kaip gauti socialines išmokas ar kompensacijas bei kitos pagalbos.
„Mūsų namų“ bendradarbiavimas su M. Danieliumi nutrūko po maždaug dviejų mėnesių, tai yra šių metų gegužę. O. Karač sako apie jį pranešusi visiems partneriams ir Lietuvos teisėsaugos institucijoms.
„Staiga jis pradėjo atakuoti skirtingas baltarusių moteris ir atvirai sakė, jog dirba baltarusių KGB bei su K. Lebedeva. Jis netgi pradėjo duoti interviu propagandiniams Baltarusijos televizijos kanalams. Tikriausiai, jis suprato, kad jau nebepateks į mūsų organizacijų vidų, todėl nebeliko priežasčių dangstysis kaukėmis“, – sakė O. Karač.
Nepriklausoma Baltarusijos televizija „Belsat“ anksčiau paskelbė, kad teisėsauga įtaria, jog M. Danielius infiltravosi į baltarusiškas organizacijas Lietuvoje ir perdavinėjo informaciją apie jas Baltarusijos žvalgybai.
Anot televizijos, M. Danielius prisistatydavo verslo konsultantu, vesdavo paskaitas, siūlė teisinę pagalbą. Pasak jos, šis asmuo padėjo organizacijoms „Mūsų namai“, „Dapamoga“.
Savo tinklaraštyje M. Danielius prisistato itin keistai: kaip profesionalus persekiotojas, seniai žinomas policijai ir įkalinimo įstaigai. Jis sako, kad jeigu to reikalauja tikslas, gali būti iškalbus, dėmesingas, sakyti komplimentus ir gundyti, bet tai esą yra tik kaukė, o labiausiai jį domina žmonių padaryti nusikaltimai, silpnosios vietos ar baimės.
Valstybės saugumo departamentas (VSD) kasmetiniame grėsmių vertinime teigia, kad Baltarusijos KGB skiria didelį dėmesį baltarusių diasporai užsienyje, išnaudoja Lietuvos piliečius, skleidžiančius Baltarusijos režimui palankų naratyvą, stebi Lietuvoje gyvenančius Baltarusijos opozicijos aktyvistus, renka apie juos informaciją, fiksuoja jų veiklą ir ieško svertų daryti jiems poveikį.
Prieš opoziciją veikia ne tik KGB, bet ir Baltarusijos vidaus reikalų ministerijai pavaldžios tarnybos (pavyzdžiui, GUBOPIK – Vyriausioji kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija valdyba), taip pat Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU). Be to, Baltarusijos žvalgybos tarnybos, veikdamos prieš politinę opoziciją, bendradarbiauja su Rusijos žvalgybos tarnybomis.