• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukščiausių Rusijos valdančiosios politinės partijos pareigūnų parengtame dokumento projekte raginama iš kai kurių Rusijos pajėgų okupuotų Ukrainos regionų sukurti naują valstybę, pavadintą „Pietų Rusia“ („Southern Rus“).

Aukščiausių Rusijos valdančiosios politinės partijos pareigūnų parengtame dokumento projekte raginama iš kai kurių Rusijos pajėgų okupuotų Ukrainos regionų sukurti naują valstybę, pavadintą „Pietų Rusia“ („Southern Rus“).

REKLAMA

Vykstant kovoms rytinėje ir pietinėje Ukrainos dalyje dokumento projektą gavo Radio Free Europe/Radio Liberty tyrimų projektas „Schemes“. Rusijos pareigūnai taip pat kalba apie ketinimus surengti referendumus kai kuriose Ukrainos Donecko ir Luhansko regionų dalyse (dalį šių regionių Rusijos remiami separatistai kontroliuoja beveik aštuonerius metus), taip pat kitame regione – Chersone.

Balsavimu būtų siekiama prijungti okupuotus regionus prie Rusijos, panašiai kaip 2014 metais buvo padaryta su Krymu.

Likus kelioms dienoms iki invazijos į Ukrainą, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad Rusija pripažins separatistų kontroliuojamus Donecko ir Luhansko regionus nepriklausomomis valstybėmis – šią deklaraciją atmetė tiek Kijyvas, tiek daugelis kitų pasaulio šalių.

REKLAMA
REKLAMA

„Schemes“ gautame dokumento projekte, pavadintame „Pietų Rusijos liaudies tarybos manifestas“, nenurodoma, kurios okupuotos teritorijos sudarytų tokią „Pietų Rusios“ valstybę.

REKLAMA

Pavadinimas „Rusia“ kildinamas iš Kyjivo Rusios. Tai buvo žemės, kurias 8-10 amžiuje kontroliavo Kyjivas, bet paskui galia perėjo Maskvon, o tai ilgainiui lėmė Rusijos susikūrimą. 

Tačiau manifeste skelbiama, kad Ukraina prarado teisėtumą po 2013–2014 metų Maidano revoliucijos, kurios sūkuryje buvo nuverstas tuometinis prezidentas Viktoras Janukovyčius. Rusija jau seniai įrodinėja, kad protestai gatvėse buvo valstybės perversmas ir kad Ukrainos vyriausybę perėmė „naciai“ ir „banderovcai“ – tai nuoroda į 20 amžiaus Ukrainos nacionalinį lyderį Stepaną Banderą.

REKLAMA
REKLAMA

„Reaguodami į buvusios Ukrainos valstybės terorą ir totalitarinį nacizmo bei Banderos ideologijos primetimą, mes, Pietų Rusijos liaudies taryba, imame valdžią į savo rankas ir sukuriame naują Pietų Rusios valstybę“, – rašoma dokumente.

„Pripažįstame rusų kalbą, taip pat ukrainiečių dialektą, gimtąją kalba ir tarpetnine komunikacijos priemone, kuri yra lygi kitoms kalboms bei kitoms tautoms“, – rašoma tekste.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dokumento juodraštis dėl „Pietų Rusios“ atkartoja ankstesnes kalbas, kurias propagavo V. Putinas ir kiti aukščiausi Kremliaus pareigūnai, raginę įkurti „Novorosiją“. Tai kitas istorinis konceptas, susijęs su Ukrainos žemėmis, kurios anksčiau buvo Rusijos imperijos dalis 18-19 amžiuje.

„Kuriame savo valstybę remdamiesi istoriniu ir genetiniu rusiškų tautų – ukrainiečių, baltarusių ir rusų – giminingumu bei vienybe, taip pat broliška draugyste ir savitarpio pagalbos supratimu“, – teigiama dokumente.

REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad prieš invaziją į Ukrainą V. Putinas neigė Ukrainos egzistavimo teisę. Radio Free Europe/Radio Liberty gautame dokumente taip pat matyti, kad ukrainiečiai traktuojami ne kaip atskira tauta, bet kaip šiek tiek kitokie rusai, kurie kalba ne ukrainiečių kalba, o kitokiu rusų kalbos dialektu. 

Referendumai vyks gegužės viduryje?

„Schemes“ gauto dokumento metaduomenys rodo, kad prie jo autorystės prisidėjo Romanas Romanovas, aukščiausias „Vieningosios Rusijos“ pareigūnas. „Vieningoji Rusija“ yra politinė partija, dominuojanti Rusijos parlamente ir šalies politiniame gyvenime.

REKLAMA

Su „Schemes“ anonimiškai kalbėję pareigūnai sakė, kad dokumentas vėliau buvo perduotas turtingo ir įtakingo Rusijos verslininko Konstantino Malofejevo padėjėjams. Šis verslininkas daugelį metų finansavo ir rėmė separatistus Donbase.

2014 metais JAV ir Europos Sąjunga K. Malofejevui įvedė sankcijas dėl jo vaidmens Rusijai aneksuojant Krymą. Balandžio pradžioje jam buvo pareikšti kaltinimai dėl bandymo išvengti sankcijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nei su R. Romanovu, nei su „Vieningosios Rusijos“ generaliniu sekretoriumi Andrejumi Turchaku nepavyko susisiekti. K. Malofejevas atsisakė aptarti manifestą: kai su juo buvo susisiekta, jis padėjo ragelį, prieš tai pasakęs, kad su žurnalistais nebendrauja.

Interneto naujienų svetainė „Meduza“ šią savaitę pranešė, kad Kremlius svarsto galimybę surengti du referendumus Donecko ir Luhansko srityse gegužės 14 ir 15 dienomis.

REKLAMA

Pasak „Meduzos“, kitas referendumas gali būti surengtas ir Chersone – regione, esančiame į šiaurę nuo Krymo ir iš dalies okupuotame Rusijos pajėgų.

„Deja, sklando gandai, kad okupantai kažką ruošia Chersone pirmosioms gegužės dienoms, – Radio Free Europe/Radio Liberty sakė regiono karinės administracijos vadovas Hennady Lahuta. – Tai arba „referendumas“, arba kaip kitaip jį pavadintumėte.“

„Galiu pasakyti tik tiek – visas Chersono regionas laukia išvadavimo. Jis ukrainietiškas, – pridūrė jis. – Jis nori gyventi vieningoje, taikioje, šlovingoje Ukrainoje“, – pridūrė jis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų