• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvienais metais skiriama Bronio Savukyno premija šiemet atitenka poetei ir žurnalo „Nemunas“ redaktorei Erikai Drungytei. Vis dėlto B. Savukyno sūnus piktinasi, kad premijos skyrimas sąsajų su Garliavos drama turinčiai publicistei yra pasityčiojimas iš jo tėvo atminimo.

Kiekvienais metais skiriama Bronio Savukyno premija šiemet atitenka poetei ir žurnalo „Nemunas“ redaktorei Erikai Drungytei. Vis dėlto B. Savukyno sūnus piktinasi, kad premijos skyrimas sąsajų su Garliavos drama turinčiai publicistei yra pasityčiojimas iš jo tėvo atminimo.

REKLAMA

Poetė su kaltinimais nesutinka ir atkerta, kad premija nėra skiriama iš asmeninių šeimos lėšų, tad nesupranta, kodėl B. Savukyno sūnus piktinasi.

Nepritaria premijos skyrimui

Žinomo intelektualo, publicisto B. Savukyno sūnus Aistis Ignas Savukynas trečiadienį vakare kreipėsi į kultūros ministrą Simoną Kairį, B. Savukyno premijos skyrimo komisiją bei žiniasklaidą. A. I. Savukynas nepritaria, kad jo tėvo vardo premija būtų skiriama publicistei E. Drungytei.

A. I. Savukynas sako nesugalvojantis jokios kitos pavardės, kuri jam sukeltų tokį didelį pasipiktinimą. Jo nuomone, E. Drungytė nėra tinkama gauti šią premiją dėl vienos priežasties – jos elgesio ir požiūrio nesutikimas su B. Savukyno propaguotomis vertybėmis.

REKLAMA
REKLAMA

A. I. Savukyno vertinimu, skyrus premiją E. Drungytei būtų paniekintas B. Savukyno atminimas.

2012-aisiais E. Drungytė su Garliavos istorijos įkvėptu „Drąsos keliu“ dalyvavo Seimo rinkimuose. Būtent jos įsitraukimas į šią veiklą, pasak B. Savukyno sūnaus, ir yra rodiklis, kodėl premija neturėtų atitekti jai.

REKLAMA

„Ponia E. Drungytė, su kuria aš asmeniškai neturiu jokių santykių ir jokių asmeninių sąskaitų, man yra puikiausiai žinoma nuo violetinės isterijos laikų. Būtent todėl, kad ji buvo viena aktyviausių violetinės isterijos dalyvių, todėl ją tebeatsimetu net ir praėjus tiek metų.

Ne tai, kad ji pati savaime dalyvavo violetiniame sąjūdyje (tokių kultūrininkų pažįstų daugiau) <…>, bet ponia E. Drungytė buvo tokia arši aktyvistė, kad tiesiog apie nuomonės išsakymą, kurioje ji pusėje, nekalbėkime. Tai buvo rimtesni dalykai“, — tv3.lt komentuoja A. I. Savukynas.

REKLAMA
REKLAMA

A. I. Savukynas pažymi, kad premija nėra steigiama jo, tačiau pažinodamas B. Savukyną, jis drįsta teigti, jog tam būtų prieštaravęs ir tėvas.

„Visi gyvenime padarome visokių klaidų, bet čia ne tas atvejis. E. Drungytė tada buvo subrendusi, suaugusi kūrėja, kuri žinojo, ką daro. Mano žiniomis, ji dėl to niekada neatgailavo ir, svarbiausia, dalyvavo veiksmuose, kurie sužlugdė ne vieno žmogaus gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesakau, kad ji asmeniškai kažką nužudė, bet toks aršus dalyvavimas žmonių pjudyme, visuomenės supriešinime – ne šiaip sau pažiūrų turėjimas. Tai yra esminė takoskyra, kurią šiuo atveju vertinu taip. Nematau galimybės net ir praėjus daug metų sakyti, kad pasimiršo, kas buvo – pražuvo.

Tai pernelyg skaudūs ne man, o man visai nepažįstamų žmonių gyvenimus palietę įvykiai“, – nuomone dalijasi A. I. Savukynas.

REKLAMA

Erika Drungytė su kaltinimais nesutinka

E. Drungytė yra poetė, literatūros kritikė ir redaktorė, o B. Savukyno premija jai būtų toli gražu ne pirmas apdovanojimas. Ji apdovanota Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medaliu, Bednardo Brazdžionio literatūros premija, Salomėjos Nėries prizu ir daugybe kitų.

Dabar E. Drungytė dirba kultūros žurnalo „Nemunas“ redaktore.

Vis dėlto publicistė turi praeities ryšių su skandalingaja Garliavos istorija. Dar 2012 m. E. Drungytė kandidatavo į Seimą su šios istorijos įkvėptu „Drąsos keliu“, kurio lyderė buvo Neringa Venckienė. Tuomet į Seimą E. Drungytė nebuvo išrinkta.

REKLAMA

Politinėse diskusijose E. Drungytė dalyvauja ir dabar. Publicistė internete yra publikavusi ne vieną komentarą politinėmis temomis, priklauso šių metų rudenį įsikūrusiai „Naujajai Helsinkio grupei“, teigiančiai, kad Lietuvoje yra pažeidžiamos konstitucinės piliečių teisės ir laisvės.

Tarp grupės narių yra dvi visuomenei žinomos prieš COVID-19 testus, skiepus ir kitas pandemijos valdymo priemones kovojančios moterys Jurga Lago ir Nida Vasiliauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Susisiekus su E. Drungyte, ji patvirtina, kad tapo B. Savukyno premijos laureate. Vis dėlto su kitais B. Savukyno sūnaus teiginiais ji nesutinka.

E. Drungytė mano, kad A. I. Savukyno sakomi žodžiai yra netiesa, už kurios skelbimą ji galėtų kreiptis į teisininkus. Jos vertinimu, premija skirta ne dėl jos politinių pažiūrų, o dėl atliktų darbų.

„Tai nėra B. Savukyno sūnaus įsteigta premija ir jų šeimos biudžeto pinigai. Šią premiją įsteigė Kultūros ministerija su PEN centru, svarstė komisija. Premiją man skyrė kaip „Nemuno“ redaktorei.

REKLAMA

Ar mes dabar premijas skirstome pagal politines pažiūras? Man atrodo, kad ne. Jeigu tai prasidėtų, turėtume grįžti į SSSR, į vienos politinės partijos ir pažiūrų sistemą“, – tv3.lt sako E. Drungytė.

Anuliuoti komisijos nutarimo neketina

Portalas tv3.lt dėl komentaro kreipėsi į Kultūros ministeriją. Pateiktame atsakyme komentuojama, kad B. Savukyno premija yra skiriama intelektualiosios eseistikos kūrinių autoriams, kultūros leidinių redaktoriams už vertingą indėlį į kultūros temų sklaidą, kultūros problemų apmąstymą periodiniuose kultūros leidiniuose.

REKLAMA

„Laureatų atranka yra visiškai depolizuota ir patikėta šios premijos komisijos nariams – kompetentingiems kultūros ir meno sričių atstovams.

Keturi iš penkių komisijos narių balsuodami dėl šių metų B. Savukyno premijos laureato pasisakė už E. Drungytės kandidatūrą, vertindami jos veiklą kultūros ir meno žurnale „Nemunas“, – rašoma tv3.lt pateiktame komentare.

Ministerija nurodo, kad gerbia A. I. Savukyno išsakytą nuomonę, tačiau anuliuoti komisijos nutarimo neketina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad B. Savukyno premiją Kultūros ministerija įsteigė 2010 m.

Premija kiekvienais metais skiriama publicistinių kūrinių autoriams, kultūros leidinių vyriausiesiems redaktoriams už lietuvių kalbos puoselėjimą, humanistinių vertybių, intelektualinės kultūros skleidimą periodiniuose leidiniuose.

Premija skiriama kiekvienų metų gruodžio 16 d. minint B. Savukyno gimimo dieną.

Premijos dydis – 116 bazinių socialinių išmokų (40 eurų) suma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų