Premjeras S. Skvernelis trečiadienį plačiau pakomentavo ministrų kabineto priimtus sprendimus dėl karantino švelninimo ir pratęsimo.
„Karantinas reikalingas dėl dviejų priežasčių, kad mes galėtume kontroliuoti ir suvaldyti tiek galimą viruso plitimą šalies viduje, tiek apsisaugoti nuo galimų įvežtinių atvejų. Dėl to kitokio režimo kol kas nėra“, – žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis.
Ieškos kitos teisinės formos
Premjero teigimu, įsigaliojus naujai Vyriausybės nutarimo dėl karantino Lietuvos teritorijoje redakcijai, iki birželio 16-osios bus peržiūrėti galimi ribojimai, susiję su ūkine veikla ar masiniais renginiais.
„Jeigu bus teisinė forma atrasta, surasta be karantino arba keičiant kitus įstatymus, tai bus ir padaryta, jeigu užteks kitokio teisinio režimo pasiekti tiems tikslams, kalbant apie epidemijos plitimo suvaldymą“, – sakė S. Skvernelis.
Kiek anksčiau premjeras yra sakęs, kad karantiną būtų galima tęsti iki liepos, tačiau ministrų kabinetas trečiadienį apsisprendė jį pratęsti iki birželio 16-osios. Paklaustas, kodėl pasirinkta būtent ši data, S. Skvernelis tik pasakė, kad toks buvo Vyriausybės sprendimas.
Karantino panaikinimo kriterijai
Taip pat ministrų kabinetas patvirtino keturis epidemiologinius kriterijus, kurie leis nustatyti, kada galima nutraukti karantiną.
Numatoma, kad karantinas būtų atšauktas, jeigu per pastarąsias 14 dienų suminis sergamumo Covid-19 rodiklis 100 tūkst. gyventojų nedidėtų, jeigu nuo visų patikrinimų teigiamų atvejų būtų ne daugiau kaip 0,5 procento, jeigu per savaitę nebūtų nustatyti daugiau kaip penki įvežtiniai atvejai ir jeigu ne mažiau kaip 90 proc. naujų atvejų būtų susiję su jau esamais lokaliais židiniais.
Masiniai renginiai vasarą
Vyriausybė galutinai pritarė jau praėjusią savaitę aptartai tvarkai, kaip palaipsniui bus švelninamas leidimas rengti masinius renginius uždarose ir atvirose patalpose.
Nuo birželio 1-osios leidžiami renginiai iki 300 dalyvių atvirose erdvėse, o uždarose erdvėse – renginiai, kuriuose dalyvaus iki 100 žmonių. Nuo birželio 16-osios atvirose erdvėse leidžiami renginiai iki 500 dalyvių, uždarose erdvėse nuo birželio 16-osios galės vykti renginiai su 150 žiūrovų.
Sporto renginiams numatomos tokios pats sąlygos, kaip ir kitiems renginiams. Atvirose erdvėse jie galės vykti, kai susirinks ne daugiau nei 300 žiūrovų ir dalyvių, bus užtikrinamas bent metro atstumas tarp žiūrovų. Uždarose erdvėse – ne daugiau kaip 100 žiūrovų ir dalyvių, užtikrinamas dviejų metrų atstumas tarp žiūrovų.
Nuo gegužės 30-osios jau leidžiami renginiai ir atvirose, ir uždarose erdvėse, tačiau juose gali dalyvauti ne daugiau nei 30 asmenų bei privaloma išlaikyti numatytą atstumą tarp jų.
Taip pat, atsižvelgdama į verslininkų prašymus, Vyriausybė restoranų, kavinių, naktinių klubų ir kitų maitinimo įstaigų darbo laiką ilgina iki 23 val. Iki tol šios įstaigos galėjo veikti nuo 8 iki 22 val.
Laisvesnis susisiekimas
Nuo birželio 1-osios visiškai atveriama siena su Latvija, tai reiškia, kad panaikinami iki šiol veikę patikros punktai ir postai.
Taip pat posėdyje sutarta, kad nuo birželio 1 dienos į Lietuvą leidžiama atvykti arba grįžti žmonėms iš Europos ekonominės erdvės valstybių, Šveicarijos, Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos. Esminė sąlyga – šiose valstybėse sergamumas koronavirusu per pastarąsias 14 kalendorinių dienų neviršijo 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų.
Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, dėl dviejų savaičių izoliacijos reikalavimo bus derinamasi kartu su Latvija ir Estija.
Sąrašą šalių, iš kurių atvykusiems žmonėms izoliacija bus netaikoma, kiekvieną savaitę turėtų skelbti Sveikatos apsaugos ministerija. Anot S. Skvernelio, dabar į tokį sąrašą galėtų pretenduoti Islandija, Slovėnija, Graikija, Kroatija, Kipras, Norvegija, Vengrija, Šveicarija, Čekija, Austrija.
Karantinas Lietuvoje įvestas kovo 16 dieną.